s? Nederland vuurwerkvrij Vervanging van vier onderzeeërs vertraagd Spektakel 2 Vandaag is het Wereld Beroerte Dag. Vlissinger Jan Gatsonides (62) zou graag vertellen wat voor hem de gevolgen waren, maar dat is lastig. Hij hield er afasie aan over. WERELD BEROERTE DAG GEVOLGEN Commentaar Gaan we een stille jaarwisseling tegemoet? Dit jaar zijn voor het eerst knalvuurwerk, vuurpijlen en zogenaamde single shots, buisjes waaruit een lichtkogel schiet, ver boden. Het is hopen dat op 'dom geknal' gehandhaafd wordt. Als het aan de vuurwerkbranche ligt, is dit nog maar een schot voor de boeg. Met jaarlijkse campagnes wil de Belan genvereniging Pyrotechniek Nederland in vijf jaar toewerken naar festiviteiten met uitsluitend siervuurwerk. De trendbreuk die de vuurwerkbranche zelf inzet, komt niet als een donderslag bij heldere hemel. Al jaren woedt de discus sie over de hinder die knalvuurwerk oplevert, niet in de laatste plaats voor hulpdiensten en ziekenhuispersoneel dat mensen met brandwonden en oogletsel mag oplappen. Om de zorg te ontzien, gold er afgelopen jaarwisseling al een algeheel vuur- verwerkverbod. Zorgpersoneel had in de pandemie al genoeg zwarte sneeuw gezien. Voor de Nijmeegse burgemeester Hu bert Bruls, die voorzitter is van het landelijke Veiligheidsberaad van voorzitters van de veiligheidsregio's, was het een uitgele zen moment om te pleiten voor een algeheel vuurwerkverbod. De politie steunt dat. Een totaalverbod komt er waarschijnlijk (nu) niet, maar dat de vuurwerkbranche zelf alle knallers verbant, getuigt van zelf reinigend vermogen. Deze goede wil is mooi, maar Nederland wordt pas een knalvrij land als de strijd tegen illegaal vuurwerk wordt opgevoerd. Alle pijlen moeten nu worden gericht op mensen die over de grens illegale knallers halen. Dat de vuurwerkbranche zelf alle knallers verbant, getuigt van zelfreinigend vermogen Het is de grootste defensieorder sinds de Joint Strike Fighter. Er zijn enkele miljarden en vele banen en prestige mee gemoeid. Drie wer ven zijn in de race: Damen (met Saab), de Franse Naval Group (met IHC), en het Duitse TKMS. Na een eerste vragenronde heb ben de bedrijven laten weten meer tijd nodig te hebben om hun ont werpen aan te passen aan de wen sen van Defensie. Hoewel de eerste ALMANAK Die Vlissingse fotograaf zag er best tegenop, een klus op de za terdagavond. Maar professioneel als hij was, zat hij die avond toch in de auto voor een mooie plaat. Hij was vroeg, want hij wilde een goed plekje om de vuurwerkshow vast te leggen. Hij klom op een dak, legde het boot in 2028 had moeten gaan va ren, kan het zijn dat de vier onder zeeboten nog langer dan tien jaar moeten doorvaren, blijkt uit de brief van Defensieminister Henk Kamp. ,,Het is niet aan ons om in- Damen Naval in Vlissingen hoopt dat er snel duidelijkheid komt houdelijk te reageren op deze stap", laat woordvoerder Robin Middel van Damen weten. ,,We hopen na tuurlijk wel voor iedereen, niet in de laatste plaats het personeel van de onderzeedienst, dat snel duide lijkheid komt over het verdere ver loop van het proces." Tip? redactie@pzc.nl spektakel vast en wilde zich snel weer uit de voeten maken. Maar toen kwam hij erachter dat de ladder waarmee hij naar boven was geklommen, was verdwenen in de nacht. Alle ogen waren op hem gericht toen hij verzuchtte: ,,Hoe kom ik hier ooit nog weg?!!" Voorarrest van hoofdverdachte fraude verlengd Drie gewonden bij botsing Bij een botsing tussen twee auto's in Kapelle zijn gistermiddag drie perso nen gewond geraakt. Een Mercedes Vito bestelwa gen en een Opel Zafira kwamen rond 13.40 uur met elkaar in botsing bij de kruising van de Schoorse Oudedijk en de Nieuwe Schoorseweg bij Kapelle. Voor zover be kend liep geen van de be trokkenen ernstige ver wondingen op. Vanwege het ongeluk moest de weg door de politie wor den afgezet. Hierdoor kon het overige verkeer geen gebruik meer maken van een deel van de Schoorse Oudedijk. MIDDELBURG Celstraf voor gewelddadige man ,,Ken je dat, dat iets op het puntje van je tong ligt maar je kunt er maar niet op komen? Dat heeft een afa- siepatiënt nu voortdurend", zegt logopediste Marieke Franken. Afa sie treft bijna de helft van de men sen die een beroerte overleeft. Zo ook Jan. Vorig jaar rond deze tijd zat hij in Zwitserland, om een fabriek op te zetten voor het COVID-19 vaccin. Nu leert hij opnieuw praten. Zijn vrouw Carmen vertelt over die dag dat het opeens stil werd. ,,Hij had corona gekregen. Ik dacht: als dat maar goed afloopt. Maar na twee weken knapte hij langzamerhand weer op. Jan en ik belden elke dag. Maar die avond niet." Beroerte in de nacht Nu weet ze wat zich toen in Zwit serland afspeelde. ,,De buurvrouw was op visite toen Jan opeens weg viel. Zij dacht aan epilepsie. Toen hij weer bijkwam, wilde ze hem naar het ziekenhuis meenemen, maar hij wilde slapen. Die nacht heeft hij een tweede beroerte ge had. We weten nu de oorzaak: hoog cholesterol in combinatie met een stolsel van de corona. De volgende morgen lag Jan op de grond. Half- zijdig verlamd. Hij zei alleen maar 'ja'. Ook als hij nee bedoelde.'' ,,Dat de buurvrouw de signalen niet herkende, dat ze 112 niet belde." Carmen snapt het niet. ,,Ze was nota bene verpleegkundige. Nu is kostbare tijd verloren gegaan", zegt Carmen geëmotioneerd. ,,Jan belde me vanuit het ziekenhuis. Hij kon kan worden - in de acute fase - hoe groter de kans dat iemand overleeft. Hoe eerder de therapie begint - in de herstelfase - hoe groter de kans dat andere hersencellen de aange taste functies overnemen. Bij Jan gaat, midden in de lockdown, alles fout. Carmen: ,,Tussen die zieken huisopname en dat hij weer in Ne derland kwam, zaten bijna twee Jan zei alleen maar 'ja', ook als hij 'nee' bedoelde alleen maar huilen. Hartverscheu rend. Ik ben direct naar Zwitserland gevlogen. Voortdurend hing ik aan de telefoon met het revalidatiecen trum Revant in Goes, of hij direct na terugkeer in Nederland kon worden opgenomen. De verlam mingsverschijnselen trokken na twee dagen weg. Het gaf hem hoop, dat de rest ook goed zou komen." Eén op de vier mensen krijgt een beroerte. Vanaf dat moment telt elke seconde. Hoe sneller de bloed- toevoer naar de hersenen hersteld Dat de buurvrouw de signalen niet herkende, dat ze 112 niet belde. Ze was nota bene verpleegkundige weken. Hij moest dMr in quaran taine, hij moest hier in quarantaine. Tot overmaat van ramp kwamen ze bij revalidatiekliniek Revant pas na drie maanden tot de conclusie dat hij opgenomen moest worden voor observatie en intensieve behande ling. Dat had natuurlijk veel eerder moeten beginnen." Sinds augustus volgt Jan het dag programma van het Afasiecentrum in Goes. Het is hard werken. Van 09.30 tot 12.00 uur: koffie, discussie groep, communicatiegroep. Na de lunch: leesgroep, computergroep, schrijfgroep. Alles draait om com municatie. Zijn logopediste, Hilde Aarts: ,,Jan is positief, creatief, intel ligent en spreekt meerdere talen. Dat scheelt heel veel. Hoe jonger je bent, hoe meer kans er is dat de her senen zich herstellen." Maar, zegt ze ook: het is altijd de vraag hoever je komt. Stapje voor stapje vooruit Vandaag leidt collega Marieke Fran ken de groep. Met behulp van spel kaarten komt een gesprek op gang. Adrie Steenbakker uit Goes (85) is voormalig ambtenaar bij de ge meente Middelburg. Speelzaallei der Angela Suikerbuik (50) uit Hal steren heeft naast afasie nog eenzij dige verlammingsverschijnselen, net als haar buurman Hans Smits (68) uit Hulst, die in de levensver zekeringen zat. De meesten komen al jaren. Stapje voor stapje gaan ze vooruit, nog steeds. Ze leren hier niet alleen communiceren, met alle hulpmid delen die er zijn, maar ook omgaan met hun beperkingen. En: accepteren dat sommige din- vrijdag 29 oktober 2021 De vervanging van de vier Wal rusklasse-onderzeeboten van de Koninklijke Marine gaat lan ger duren dan verwacht. De planning moet waarschijnlijk 'substantieel worden aange past', meldt het kabinet aan de Tweede Kamer. Jeffrey Kutterink Vlissingen HULST De 64-jarige Clingenaar die hoofdverdachte is in de Zeeuws-Vlaamse fraudezaak blijft nog twee weken in voorar rest. Het voorarrest van de andere drie verdach ten is niet verlengd. Een 62-jarige man uit Terneuzen, een 62-jarige Heikantenaar en een 57- jarige vrouw uit Terneu zen blijven wel verdach ten in de zaak. Vorige week vielen politie en Fiod meerdere woningen binnen. Het onderzoek spitst zich toe op vals heid in geschrifte, wit wassen en fraude met subsidie's. KAPELLE De 20-jarige A. H. uit Terneuzen is gisteren door de rechtbank in Middelburg conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertien maanden waar van acht voorwaardelijk. Daarnaast moet hij nog vijf weken uitzitten van een eerder vonnis, zich laten opnemen in een kliniek en 1707 euro schadevergoeding beta len. Onder invloed van drank en drugs beroofde hij begin juli op het Rapen burg in Vogelwaarde met veel fysiek geweld een fietser van diens mobieltje. Altijd iets Ondine van der Vleuten Vlissingen -Carmen Gatsonides -Carmen Gatsonides

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30