Adéu Barga Vmbo'er Ans hield stug vol en is nu Master of Science 2 OSCAR GARSCHAGEN Column Ronald Koeman kan vijf da gen per week golfen, ook leuk naar het schijnt. Die oprotpremie van twaalf miljoen zal de pijn van zijn ontslag ver lichten, maar beslist niet wegne men. Zijn hele loopbaan wilde hij immers al hoofdcoach worden van FC Barcelona waarmee hij in 1992 als speler op Wembley de Europa Cup 1 won en zegt nu in het Cata laans: adéu. Hij begon er veertien maanden geleden aan, na een hartaanval. Wie dat niet begrijpt, zoals ik, en geen verstand heeft van voetbal, zoals ik, en zich vaak afvraagt waarom Bar^a altijd weer wereldnieuws is, is het boek FC Barcelona, het imperium, echt een ogen-opener. De schrijver is de Britse, in Ne derland opgegroeide Simon Kuper van de Financial Times. Van jongs af aan was hij in de ban van Cruijff, die als eigenzinnige, soms zeer irritante coach van Bar^a het profvoetbal moderniseerde en ver- anderde, zoals Steve Jobs en Bill Gates de wereld. Een Catalaans- nationalistisch clubje, een baken van democratisch verzet in het Spanje van Franco, groeide dankzij Cruijff uit tot een innovatieve, cre atieve club met meer dan een mil jard euro aan inkomsten, de hei lige voetbalgraal voor fans van Shanghai tot Serooskerke. Dat die club door mismanage ment, een bemoeizuchtige en bij vlagen gewelddadige aanhang, co rona-schulden en messidepen- dencia (afhankelijkheid van Messi) in een neerwaartse spiraal is geraakt, is triest. Kuper ziet pa rallellen met de ondergang van het Romeinse keizerrijk. Symbolisch was de uitruil van het Unicef-logo voor dat van Qatar Airways. Vul gaire commercie en parasitaire spelers wonnen het van het voet- balidealisme. Mes que un club (de Bar^a-slogan) werd een gewone club. Een trainer is opvallend machteloos, legt Kuper glashelder uit want afhankelijk van bestuur, fans en spelers-ego's. Arsène Wenger, ex-Arsenal, zegt daarom: ,,Een trainer op dat niveau is meer een filmregisseur dan een autori taire generaal.'' Dat ontdekte de stugge, Hollands-directe Koeman te laat. Koeman's droom is na veertien maanden vervlogen DE STELLING Vandaag: Al het vuurwerk moet verboden worden Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VANBAA© BA6 VAN HET INTERNET Problemen Juvent in Tweede Kamer Poëziemanifestatie met 14 dichters ANTWERPEN Zwijndrecht in actie tegen 3M ,,Ik heb dertien jaar gestudeerd, lang hè?", zegt Ans Stouten ietwat beschaamd. ,,Ik was 15 toen ik mijn vmbo-diploma haalde." Deze maand ging ze naar Leiden om haar masterakte voor gedragsweten schapper op te halen. De in Zierik- zee geboren en opgegroeide Stou ten heeft daarmee iedereen in haar omgeving verbaasd, inclusief zich zelf. ,,Toen ik naar het mbo ging, had ik nooit durven dromen dat ik dit zou gaan doen. Als je toen tegen mij had gezegd: 'Ans, over tien jaar ben jij gedragswetenschapper', had ik je keihard in je gezicht uitgela chen." Het is voor haar een bewijs dat je vooral naar je hart moet luis teren. Stouten, nu al tien jaar woonach tig in Den Haag, hoort de stem van haar vmbo-mentor in Zierikzee nog als de dag van gisteren nagal men in haar gedachten. ,,Ik wilde óf basisschooljuf worden, óf psycho loog. Dat laatste schoof ik gauw op zij, want ik zat op kader en dan zou ik naar het vwo moeten. Dat kon haast niet. Maar alles schreeuwde in mij dat ik juf moest worden. 'Is dat niet te hoog gegrepen voor j e, Ans?', vroeg de mentor van de brugklas mij. Het kon wel, maar het zou een heel lange weg zijn, zei ze. Ik zei daarop: 'Het maakt niet uit hoe ik het ga doen, maar ik ga er komen'." Leren, leren, leren Een ding wil ze wel duidelijk ma ken: ,,Vmbo is zeker niet te min. Het gaat erom dat je doet wat je leuk vindt en vooral naar jezelf luis tert." Voor Stouten betekende het dat ze moest gaan leren, leren, le ren. Jarenlang. En vooral keihard vallen en weer opstaan. Want het ging zeker niet van een leien dakje. ,,Ik haalde niet alles in één keer, ook niet op het mbo. Toen heb ik met de hakken over de sloot het eerste jaar behaald van mijn opleiding onder wijsassistent. Dat zag ik als een tus senstap naar de Pabo. Toen ik een maal op het hbo zat, kreeg ik een tussentijds negatief studieadvies. Mijn hele droom zou daardoor in duigen vallen, maar ik schreef mij uit om het nieuwe schooljaar vol frisse moed opnieuw te starten." Voor een cruciale rekentoets zakte ze drie keer. ,,Ik had heel vaak een 5,4. Dan had ik het nét niet ge haald. Zat ik weer in de trein naar Arnhem, waar ik die toets kon in zien. Maar ik dacht steeds: 'Het gaat mij niet gebeuren dat ik die stomme Pabo-rekentoets niet kan'." Haar doorzettingsvermogen werd beloond. Maar de vragen die ze had voordat ze de opleiding tot onderwijzer ging doen, waren bij het behalen van haar hbo-prope- deuse nog niet beantwoord. ,,Hoe komt het nou dat het ene kind zo reageert en het andere anders?" Ze Liever keihard falen dan altijd blijven dromen deed een loopbaantest. ,,Wat denk je? Kwam psychologie ineens weer terug, maar ook pedagogische we tenschappen. Daarbij leer je meer over opvoeding en wat daar mis kan gaan. Ik dacht: 'Hé, dan ga ik daar die antwoorden krijgen'." Drie achten Er was alleen een drempel. ,,De uni versiteit is nooit een optie geweest. Iedereen zei altijd tegen mij dat ik dat niet zou kunnen. Ik dacht zelf ook dat ik niet slim genoeg was." Toch ging ze ervoor. Na het behalen van haar bachelor volgde een mas ter met drie achten op haar eind- lijst. En heel stiekem droomt ze nu van een doctorstitel, de hoogste academische graad. Blijft ze zich zelf dan toch maar kwellen? ,,Mijn grootste drijfveer is altijd geweest: ik wil dit. Liever keihard falen dan altijd blijven dromen en zeggen: dat had mij toch wel leuk geleken." Nu is Stouten werkzaam als ge dragswetenschapper voor een ge specialiseerd bedrijf, maar ze is als zodanig ook tijdelijk verbonden aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. ,,Ook zoiets. Nooit ge dacht dat ik ooit voor een universi teit zou werken." Tijdens haar stu diejaren al tot de dag van vandaag werkt ze bij de Albert Heijn. ,,Ik moet naast mijn studie ook gewoon de huur betalen." vrijdag 29 oktober 2021 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik pas mijn leef stijl aan voor een beter klimaat 1510 stemmen MOOI WANT HET ANDERS EEN BEETJE IN BE VEROETELHEIB DEN HAAG De personeelsproblemen die Juvent dwongen tot het sluiten van Het Anker in Terneuzen komen op de agenda van de lande lijke politiek. Aanleiding is het nieuws dat de jeugd zorgstichting zodanig in de personele problemen zit dat de laatste locatie van Juvent nu gesloten is. Het Goese Tweede Ka merlid Jacqueline van den Hil (VVD) vraagt staatsse cretaris Paul Blokhuis of hij van de problemen van Juvent weet en of hij ook vindt dat zorg voor jonge ren liefst in de eigen om geving gegeven moet worden. MIDDELBURG Veertien dichters treden op tijdens de jaarlijkse poëziemanifestatie van de Kunst- en Cultuur route Middelburg. Die vindt zondagmiddag 7 november plaats in The Common House Elliott aan de Lange Noord straat. De Zeeuwse dich ters verleenden mede werking aan de bundel Ademtuin en lezen daar uit voor. Het thema is lucht. Henri Looymans leest enkele gedichten uit de bundel Naar STROM PELEN in de oudste jaren, van de vorig jaar overleden voormalige stadsdichter Joop Buma. Het gemeentebestuur van Zwijndrecht gaat ju ridische stappen onder nemen tegen chemiebe drijf 3M na de alarme rende resultaten van het bloedonderzoek bij om wonenden. Het bedrijf krijgt 14 dagen tijd om de volledige verant woordelijkheid te erken nen voor de vervuiling. Onderneemt 3M geen actie, zal Zwijndrecht naar de rechter stappen om schadevergoedin gen te eisen. Daarnaast wil de gemeente dat alle inwoners de kans krij gen een bloedonder zoek te ondergaan. Eer der stelde ook de Vlaamse regering 3M al in gebreke, omdat het chemiebedrijf de omge ving en de Schelde ver vuilt met PFAS. 'Niet slim genoeg'. 'Te hoog ge grepen'. 'Niets voor jou'. Dat is wat Ans Stouten (28) jarenlang hoorde. Ze begon met vmbo. Nu is ze Master of Science. Valeska Nastaly Zierikzee -Ans Stouten M Ans Stouten heeft na der tien jaar vallen en opstaan haar master behaald aan de Universiteit Leiden. FOTO GIJS STOUTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2