A V Simon Lous: 'Ik ben al op leeftijd, dus ik neem het zekere voor het onzekere' Drukte bij de locatie voor een griepprik in Oostkapelle. fotos lex de meester Net als alle Zeeuwse huisartsen, heeft Esther haar meest kwetsbare patiënten uitgenodigd voor de griepprik. 1500 'oproepen' maar liefst. Allemaal mensen van 60 jaar en ouder, of mensen die vóór 1 mei 60 jaar worden. Voor sommige is het dit jaar dubbel feest: zij mogen ook een prik tegen pneumokokken. Een vaccinatie die je eens in de vijf jaar krijgt. Maar niet alle 60-plus- sers zijn nu aan de beurt; alleen de genen die zijn geboren tussen 1 ja nuari 1948 en 31 december 1952. Maxi-menu Heb je dokter Dees, dan kun je deze donderdagochtend langsrijden. Of volgende week woensdagmiddag. Net wanneer je bent uitge Voor de 'eenvoudige' griepprik kies je de linkerrij. Kom je voor het 'maxi-menu', sluit je aan in de rechter. Simpel is dat. Het is voor het tweede jaar dat Esther het op deze manier doet. ,,Dat is gekomen door corona", vertelt ze. „Je moet zorgen dat de mensen af stand houden. In mijn praktijk gaat dat niet. Zeker niet omdat vaccineren ook iets gezelligs heeft. Mensen gaan al snel dicht bij elkaar staan om te praten." Nou, op deze manier is er voldoende afstand, v Dat is zeker. Voordat mensen de 'priktent' bereiken, wurmen ze wat af. Truien en overhem den gaan uit en bovenarmen worden ontbloot. Sommige doen enkel hun raampje open, anderen stappen uit. A\ x 7 Huib (71) en Marguerite (69) Jan sen uit Oostkapelle hebben in mum van tijd hun twee prikken. „We zijn er blij mee", roept Marguerite. „Hoe meer prikken hoe beter", lacht Huib. ,,De Er zijn meerdere redenen om de griepprik te nemen -Esther Dees, huisarts Verstandig je griep krijgt, is je afweer actief be zig tegen de influenza. Krijg je er ook nog co rona bij - wat een risico is op dit moment - dan heb je een ver minderde weerstand omdat je immuun systeem al vermoeid is van de strijd tegen het griepvirus. Daarmee loop je een verhoogd risico op com plicaties door coronabesmetting." Klaar als klontjes. Zit er eigenlijk verschil tussen het zetten van een griep- of een coronaprik? ,,Nee hoor, daar zit geen verschil tussen. Het blijft darten. Je moet niet te voorzichtig willen prikken, want dan heb je kans dat het meer pijn doet dan als je in een keer door prikt." Goed, de vier prikkers gaan onverstoord verder. Al klinkt tegen half elf een verontrustend signaal: de vaccins raken op. Geen paniek. ,,Hier, ter plekke, raken ze op", weet Esther. ,,Maar ik heb nog voldoende in mijn praktijk liggen." Gelukkig maar, staan die tiental len mensen niet voor niets in de rij. Nog geen kwartier later komt de aanvulling al. ,,Ook griepvaccins moeten we koel bewaren", legt de huisarts uit. ,,Dus nemen we een bepaalde hoeveelheid uit de prak tijk mee. Juist om te voorkomen dat we vaccins weg moeten gooien. Ik wil geen vaccins verspillen. Dan haal ik liever tussendoor extra bij." Logisch. De rij lijkt ondertussen alleen maar langer te worden. Is de belangstelling voor de prik dit jaar groter? ,,Dat kunnen we achteraf pas zeggen. Dan zien we hoeveel mensen daadwerkelijk zijn geko men." Heerlijke weken It vrijdag 29 oktober 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Twee rijen dik voor de griepprik Hij is niet verplicht, wel gewenst: de jaarlijkse griepprik. En daar komt dit jaar voor sommigen nóg een vaccinatie bij, die tegen pne- umokokken. ,,Ja, dan is het in de linker- én rechterarm prijs", zegt Esther Dees. Samen met haar team zet de huisarts donderdag maar liefst 600 griepprikken. Druk dat het er is. Enorm. Twee rijen dik staan ze te wachten, bumper aan bumper. Jeffrey Kutterink Oostkapelle nodigd. Nee, niet bij haar praktijk in het centrum van Oostkapelle. Maar op de parkeerplaats van de Saron- kerk, aan de rand van het dorp. Daar staat een heuse drive-through. Alsof je een Big Mac gaat halen, bij de McDrive. Zoiets. griepprik nemen we elk jaar. Of we erover moesten nadenken? Abso luut niet. Ik heb verder geen grote klachten, maar ik vind het gewoon prettig." Dat vinden dorpsgenoten Simon (78) en Leny (77) Lous nou ook. „Vorig jaar heb ik voor het eerst een griepprik gehaald", zegt Simon. ,,Dat was toen met die corona. Ik ben toch al op leeftijd, dus neem ik het zekere voor het onzekere." Verstandig, vindt Esther. Voor wie twijfelt, heeft ze een helder ant woord. ,,Er zijn meer redenen om de griepprik te nemen. Eén: het ri sico dat je überhaupt al loopt omdat je in een risicogroep valt. Twee: als Geen magazine in deze krant? ITIOPPBS Bel naar 0114 388 388 (keuze 3) Veel woonpltów

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29