'HF QaANfl if ÜAf. 25 fli OP IN DENEMARKEN 4 Lv "Jr Soms kreeg ik het gevoel dat ik geen leuke moeder kon zijn geleden onze speeddate... Stond je op dat bordes alleen maar naar mij te kijken. Tijdens de logeerweek sloeg de vonk echt over. Jan was gezellig, een goeie prater en ja, hij had iets." Ze trouwden, kregen zoons Melle en Siem en bouwden op Texel een megabedrijf op, want behalve een schapenhouderij bestierden de twee Hoeve Vrij Blij, een boerencam- ping, bezoekboerderij en slagerij. Toch werd het steeds lastiger alle bal len in de lucht te houden: in financi eel én gevoelsmatig opzicht. ,,Na de geitenstop (een tijdelijk verbod op uitbreiding en vestiging van nieuwe geitenhouderijen) gingen veel boe ren schapen houden", vertelt Jan. ,,Gevolg: de prijs daalde, de afzet werd minder. Van de 350.000 liter melk per jaar mochten we nog maar 150.000 leveren. En dat terwijl we net geïnvesteerd hadden in veel vee. We verzonnen wel 100.000 dingen om de schapenhouderij rendabel te krijgen. Het lukte niet." Irritaties Ze leverden lamsvlees aan restau rants, maar die moesten tijdelijk slui ten vanwege corona. Ook de toeristen bleven weg. Rianne: ,,Om het hoofd boven water te houden, deden we veel zelf. Ik had alleen al 40 uur werk aan de administratie. Plus de winkel, de camping, het huishouden, de kin deren. Soms kreeg ik het gevoel dat ik geen leuke moeder meer kon zijn. Er ontstonden irritaties. Jan en ik had den ook amper nog tijd voor elkaar." Dat is nü al anders. In de kantine zitten ze tegenover elkaar en eten ze samen. Net als vanmorgen met het personeel en straks thuis, tegen zes sen, dan met de kinderen erbij. Ze zijn nu bij de opvang. ,,Ze praten straks beter Deens dan wij", zegt Ri- anne, terwijl ze broodjes serveert. En toen, in april vorig jaar, hing Yvon Jaspers aan de lijn. Of ze wilden meedoen aan Onze Boerderij in Eu ropa. ,,Met een coronaproof busje Europa door. Op bezoek bij boeren in het buitenland. Wat kunnen we van hen leren?" Jan had wel oren naar het idee. ,,Yvon kende onze situatie. Ze zei: 'Misschien kunnen we een oplos sing zoeken in het buitenland.' ik weet nog dat ik zei: 'Wat nou als het buitenland de oplossing is?'" Ze gingen op pad en kwamen in augustus 2020 uit in Denemarken bij boer Sjaak en Jacqueline, inmiddels goede vrienden op 20 minuten rij den. Bijna ongemerkt werd een zaadje geplant. Rianne kreeg dat een paar weken later langzaam in de gaten. ,,Jan kwam na het melken steeds later thuis. Wat deed hij alle maal nog?" Jan: ,,Ik zat op het trappe tje bij de schapen. Scrollen in mijn telefoon. Zoeken naar boerderijen in het buitenland. Canada, Zweden, Denemarken." Rianne: ,,Toen kwam de aap uit de mouw. Mijn eerste reactie was: 'Denk maar niet dat ik ga verhuizen.'" Jan: „Uiteindelijk ging bij jou nog sneller de knop om." Wat meehielp de stap over de grens sneller te zetten: hij mist in Nederland de waardering voor de boeren. ,,We zijn door de ontwikkelingen, de regelgeving en de media in een verdomhoekje terecht gekomen. Neem de zorg. Doktoren krijgen respect voor wat ze doen. In Canada en Noord-Europese landen hebben boeren dat aanzien ook. Zij zorgen voor ons voedsel. In Neder land zien veel mensen boeren als degenen die gif gebruiken, dieren mishandelen en poep in de sloot laten lopen. En dan kun je blijven mopperen. Op je land, de regelge ving, de overheid. Je kunt ook zeg gen: 'Ik ben het zat, ik ga.'" In december namen ze het eerste kijkje bij het huidige bedrijf en huis. Als Jan daarover vertelt, begint hij meteen te stralen. ,,De koeien, de stallen, de robots, alles schoon en netjes. Ik dacht: dit is het. Hier kun je boer zijn. De rust, ruimte en de vrij heid. Kijk nou", wijst hij op het weidse uitzicht over de weilanden en de baai Limfjord. Uithoek Ze gingen het avontuur aan: namen de failliete melkveehouderij over en verruilden in april Texel voor Logstor. Een uithoek? Welnee, schudt Jan het hoofd. ,,Mijn moeder neemt zondag om zes uur de boot vanaf Texel. Met bus, trein en vlieg tuig staat ze om twaalf uur op Aal- borg en zit ze om een uur bij ons aan de lunch. Mijn zus is er nu al voor de tweede keer, Riannes ouders komen regelmatig. Er is voldoende aanloop." En om de boost in hun sociale leven aan te geven: gisteren zaten ze met z'n tweetjes in de bios (,,James Bond, Engels gesproken, Deens on dertiteld, ook nog leerzaam''), van daag gaan zij met Jans zus en hun kinderen naar de dierentuin in Aal- borg. ,,Het is heerlijk hier", zegt Ri- anne. ,,Ik heb les, zit al in een Deens boerinnengroepje. Help veel mee in het bedrijf, maar er is ook tijd voor het gezin." Ze benadrukken wel dat de focus op het bedrijf ligt, hün toekomst. Als ze hun bezoek een rondleiding geven, raken ze er niet over uitge praat. Over de koeien, de melkrobots, de voermenger, de kalveren. ,,We zien ons werk niet als werk, maar als ons leven", filosofeert Jan. ,,Het avon tuur is pas geslaagd als we een goede boekhouding draaien, want er moet natuurlijk wel geld verdiend worden. En ja, ik zie ons wel oud worden hier." Yvon Jaspers verdiept zich in keuzes van boeren GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 Rianne Blom op de boerderij in Denemarken. Rianne en Jan Blom hebben het naar hun zin op hun nieuwe boerderij in Denemarken. FOTO'S DPG DENNIS JANSEN m - Rianne Blom G Rianne en Jan in hun koeienstal: ,,Dit is het, hier kun je boer zijn.'' Onze boerderij is vanaf zondag 31 oktober te zien om 21.25 uur bij KRO-NCRV op NPO 1. Wanneer doe je het als boer goed? Moet je groter worden of juist klein en exclu sief? Gangbaar of biologisch? En hoe ga je om met consumen ten die steeds kriti scher worden. In de vierde serie van Onze boerderij bezoekt Yvon Jaspers boeren die bepaalde keuzes hebben gemaakt. Jaspers bezoekt on der anderen boer Driek, Steffi, Henk en Bertie. Kippenboer Ruud vertelt hoe hij het roer omgooide en Patrick Roest, wereld kampioen schaatsen, praat over zijn toe komst op de boerderij. Orchideeënkweker Lennart blikt terug op een fatale winter, ter wijl boerenzonen Bart en Tom besloten zelf soja te gaan verbou wen om hun eigen plantaardige melk te produceren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25