23 SCHAATSEN NK AFSTANDEN Vandaag is de aftrap van het olympische schaatsseizoen, met de NK afstanden in Heerenveen. Het lijkt spannen der en enerverender te worden dan ooit, met minder start- plekken en het afscheidsjaar van dé schaatsiconen van de afgelopen 17 jaar. Hier draait het om, dit seizoen De EK afstanden staan op de kalender, er is een WK allround en een WK sprint, maar uiteindelijk draait het in een olympisch seizoen vooral om de Spelen. Maar, al wor den de Winterspelen in Peking over min der dan 100 dagen geopend, voor lange- baanschaatsers is dit zeker niet iets om al naar uit te kijken. Er is namelijk één toernooi dat er echt toe doet, een wedstrijd die bepaalt of een seizoen voor de jaarwisseling al voorbij is of niet: het olympisch kwalificatietoernooi (OKT), dat tweede kerstdag begint. Nooit was de selectiewedstrijd zo spannend als deze editie. Waar vier jaar geleden nog maximaal 10 startbewijzen per sekse per land te verdienen waren, zijn dat er deze keer slechts 9. En met de zware concurren tie in Nederland waant geen schaatser zich zeker. Doen de NK afstanden er dit weekeinde dan helemaal niet toe? Zeker wel. Het is de eerste échte krachtmeting op het moment dat het moet. De belangen van de NK Zoals elk jaar bepaalt de openingswedstrijd van het seizoen wie naar de eerste series wereldbekerwedstrijden gaan. De eerste vijf schaatsers plaatsen zich voor vier we reldbekerwedstrijden die in november en december in Europa en Noord-Amerika worden gereden. Dat is belangrijk, al was het alleen maar om het bemachtigen van het maximum van 9 olympische startbewijzen per sekse, a r wat aan de hand van de wereldbekeruitsla gen wordt bepaald. Los daarvan is de NK afstandenvoor schaatsers een ideale manier om wed strijdritme op te doen, om te schaatsen tussen de snelsten ter wereld onder goede omstandigheden. Schaatsers in vorm Ireen Wüst rijdt een van haar beste voor seizoenen ooit, Jutta Leerdam verraste met een sterk optreden op de 1500 meter in Inzell, Dai Dai N'tab liet zien dat hij de grote favoriet is op de 500 meter en zo zijn er meer schaatsers die al aardige resultaten lieten zien. Maar er is één man die met kop en schouders boven de rest uitsteekt, als het aankomt op vorm. Hein Otterspeer is dé schaatser van het voorseizoen. Hij reed de voorgaande weken twee keer onder de 1.08 op de 1000 meter, waarvan de laatste keer in Inzell in 1.07.55. Ter vergelijking: hij was daar ruim acht tienden sneller dan Regge- borgh-ploeggenoot Kjeld Nuis. Thomas Krol gaf zelfs meer dan een seconde toe. Is het zijn nieuwe ploeg? Na jaren bij NK AFSTANDEN Programma Jumbo-Visma keerde Otterspeer dit jaar te rug bij trainer Gerard van Velde. Of wacht de concurrentie totdat het echt moet? Niet voor niets draagt wereldkampioen Kai Ver bij de bijnaam The assassin; de sluipmoor denaar die toeslaat op het moment suprême. De laatste winter van Wüst en Kramer Ze kwamen in 2005 tegelijkertijd op als 18-jarigen, domineerden daarna jarenlang het schaatsen, waren al die tijd de absolute boegbeelden en hebben nu dezelfde winter uitgekozen als hun laatste als schaatser. Beiden 35, alles op het ijs meegemaakt, maar vastberaden om in Peking nog één keer succesvol te zijn op de Spelen. Kramer, viermaal goud op de Spelen, liet zich opereren aan zijn rug, die hem de voorbije jaren zo vaak dwarszat. Hij heeft minder houvast dan ooit. Wüst gooide op weg naar Peking nog één keer het roer om door naar 'sprintersploeg' Reggeborgh te gaan. Met vijf gouden, vijf zilveren en één bronzen medaille is Ireen Wüs al de succesvolste Nederlandse olym piër ooit. Hoe dan ook is een schaatswinter zonder Wüst en Kramer nu nog moeilijk voor te stellen. Gaat u er daarom nog maar eens goed voor zitten. De matrix Het is het vervelendste woord van de olym pische schaatswinter en het keert elke vier jaar terug: de matrix. Ook deze keer kunnen we er niet omheen. Simpelweg is het de be rekening welke afstanden voor Nederland de meeste kans maken op medailles. Hoe hoger de afstand op de matrix, hoe groter de kans is voor een schaatser om na een goed OKT ook daadwerkelijk naar Peking te mo gen afreizen. Maar omdat het niet allemaal even sim pel is, geven technisch directeur Remy de Wit en Jan Coopmans, de bondscoach van de teamonderdelen, voorafgaand aan de NK afstanden een toelichting op de selec- tieregels voor dit olympische seizoen. Ook over de manier waarop de zogenoemde aanwijsplekken kunnen worden ingevuld, zullen De Wit en Coopmans vandaag vertellen. GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 Eerste échte krachtmeting op weg naar Winterspelen Pim Bijl Lisette van der Geest Heerenveen G Kjeld Nuis leidt de dans tijdens een training met zijn ploeg Reggeborgh. Jutta Leerdam heeft al laten zien dat het met de vorm wel goed zit. foto's anp Vandaag 16.30 uur: eerste 500 meter (m) 17.10 uur: 1500 meter (v) 18.10 uur: tweede 500 meter (m) 18.54 uur: 5000 meter (m) Morgen 14.10 uur: eerste 500 meter (v) 14.54 uur: 1500 meter (m) 15.53 uur: tweede 500 meter (v) 16.37 uur: 3000 meter (v) Zondag 12.15 uur: 10.000 meter (m) 14.21 uur: 5000 meter (v) 15.32 uur: 1000 meter (m) 16.21 uur: 1000 meter (v) 17.17 uur: massastart (m) 17.38 uur: massastart (v) De schaatsers van Jumbo-Visma in Thialf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23