m Onana schuift op naar A-selectie, maar lijkt op bank te belanden L 21 Koeman niet de koning die hij als speler was vinden, dan mocht Koeman blij ven. Dat was eigenlijk al de doodsteek voor Koeman, die daarmee onder anderen autoriteit tegenover zijn spelers verloor. Spelers die hij regel matig in een 3-5-2 opstelling, met drie centrale verdedigers, liet voet ballen, iets wat Laporta veraf schuwde omdat dat tegen de 4-3-3-cultuur van de club ingaat. Spelers, vooral jongeren als Pedri en Nico, die hem gisteren trouwens via social media bedankten voor de kans die hij hen heeft gegeven om te debuteren in het eerste elftal, maar ook ervaren krachten als Pi qué en Busquets bedankten hem voor zijn werk. Dit seizoen was het vanafhet eer ste moment onrustig. Elke week weer kreeg de Nederlander vragen over zijn nakende ontslag, vooral na de dubbele 3-0 nederlaag in de Champions League tegen Bayern München en Benfica. Maar de druppel was de nederlaag tegen een, in theorie, veel mindere tegen stander, al staat Rayo Vallecano nu verrassend vijfde in de competitie. Voor de zoveelste keer dit seizoen was Laporta woensdagavond meer verontwaardigd dan teleurgesteld. De analyses van de trainer over tuigden hem ook niet. Net als na het duel tegen Real Madrid zei Koeman dat zijn ploeg beter had gespeeld en meer had verdiend. Hij zag nog al tijd toekomst in het 'goede spel' van zijn ploeg. ,,Maar in Spanje telt dat niet", zei hij gefrustreerd. DKoemans aftocht na nieuw verlies van Barga, bij Rayo Valle cano (0-1). Hij wordt die avond ontsla gen, met zijn opvolger, de populaire oud-speler Xavi, is de club snel Vijfoverwinningen, vijfnederla gen en drie gelijke spelen is zijn zeer magere balans met Bar^a dit seizoen. En, erger nog: meer doel punten tegen (17) dan vóór (16). Ne gende in de Primera División, op zes punten van de vier koplopers, en in de Champions League nog lang niet zeker van kwalificatie voor de knock-outfase. Voor Laporta was het tijd om in te grij pen, en hij deed dat onmiddellijk, zonder overleg. Kort na de wedstrij d was hij al ze ker van zijn besluit om Koeman eindelijk te ontslaan. In de korte vlucht terug naar Barcelona werd dat ontslag bekrachtigd, en pas bij thuiskomst ging de preses thuis in conclaafmet zijn naaste raadgevers, om zo snel mogelijk een vervanger aan te trekken. Over de naam daar van twijfelde hij niet meer - hij heeft een onomstreden Xavi nodig om alle mogelijke kritiek te pareren en te proberen de apathische ploeg nieuw leven in te blazen. Koeman koos de dag na zijn ont slag voor rust, wilde niet in de me dia verschijnen. Tegen midder nacht had hij na aankomst al af scheid van zijn spelers genomen, wreed wakker geschud uit de droom die hem in augustus vorig jaar naar Barcelona deed komen, Oranje achter zich latend. Over de ongeveer 13 miljoen euro die Bar^a hem zou moet betalen zal de ko mende dagen worden onderhan deld. Dat is geen extra ontslagver goeding, maar gewoon zijn reste rende salaris plus zo'n vijf miljoen die hij uit eigen zak betaalde om zich vrij te kopen bij de KNVB. Andre Onana (25) kreeg gister morgen te horen dat hij per direct weer onderdeel uitmaakt van het eerste elftal. De keeper uit Kame roen trainde sinds begin septem ber met de beloften. Op dat mo ment mocht hij de clubtraining weer oppakken, nadat zijn schor sing door het sporttribunaal CAS was teruggebracht van een jaar naar negen maanden. Daardoor is Onana volgende week ook weer speelgerechtigd. Tot de 'degradatie' besloot Ajax ook omdat Onana's handtekening onder een nieuw contract en ver volgens ook een transfer uitble ven. Daardoor verdient de koplo per van de eredivisie hoogstwaar schijnlijk niets aan hem, ook om dat in de Arena sterk wordt ver moed dat de in 2015 voor een paar ton van Barcelona overgenomen keeper na dit seizoen transfervrij naar Internazionale verkast. Standpunt Onana, die alvast werd ingeschre ven voor de Champions League, leek zijn laatste wedstrijd voor Ajax dan ook al te hebben gekeept. Volgens directeur Marc Overmars, die eerder onwrikbaar leek, ligt de langdurige blessure van Maarten Stekelenburg aan de promotie ten grondslag. ,,Mijn standpunt was helder, maar daarna kwam het nieuws dat Maarten dit seizoen is uitgeschakeld. Het belang van Ajax staat voorop. Zo bezien is het goed dat hij zich weer bij het eer ste elftal meldt.'' Nog los van welk signaal Ajax afgeeft aan andere spelers die twisten over het verlengen van hun aflopende contract, is de grote vraag voor de korte termijn of Onana ook weer eerste keeper wordt. Die kans lijkt vooralsnog klein. De roep om Onana klonk steeds luider na een blunder van Pasveer (37) in Lissabon en de te- gengoal tegen FC Utrecht Die pa reerde de routinier met sterke op tredens tegen Heerenveen en PSV en vooral een glansrol tegen Borussia Dortmund. Trainer Erik ten Hag stelde daarop dat Pasveer zich een 'waar devolle' Ajax-doelman toonde bij wie hij 'geen enkele bedenking' had. In dat opzicht is een nieuwe keeperswissel niet logisch te noe men. Pasveer steekt in topvorm, blijkt ook uit het hoogste red dingspercentage van alle keepers, waarmee hij Ajax soms door las tige fases sleepte. Een snelle terugkeer van Onana onder de lat, waar een deel van de achterban niet meer op zit te wachten, is ook riskant doordat Ajax hem na de jaarwisseling vrij wel zeker moet afstaan voor de Afrika Cup. Moet Pasveer dan plaatsmaken voor een keeper die de club eerst voor een maand en vervolgens voorgoed zal verlaten? Het belang van Ajax staat voorop. Zo bezien is het goed dat hij weer aansluit Daar komt bij dat niemand weet welk effect negen maanden ab sentie en een eindeloze soap heb ben gehad op geest en spel van Onana. Hij trainde in het buiten land individueel door, waarna hij zich tussen de jonkies op De Toe komst een professional toonde. Aanvoerder Dusan Tadic zag daar een good shape bij Onana, die hij nog tot de wereldkeepers schaart. Zo onderhouden de (voormalige) teamgenoten een goede band met de dopingzondaar. In januari mag Ajax de markt weer op. Maar als je die topkeeper al in huis hebt en doorbetaalt, waarom zou je dan geen gebruik van hem maken? En Ten Hag ziet in de jacht op succes het hebben van meerdere betrouwbare of er varen opties op elke positie als noodzaak. ,,We moeten niet naïef zijn. Andre is een fantastische keeper die veel voor Ajax heeft be tekend en hij is fit. Voor Ajax is het belangrijk dat wij een brede en goede selectie hebben. Daarin is plaats voor Andre." QATAR GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 Laatste beetje krediet was nu echt op rond. FOTO'S REU- Een week voordat zijn doping- schorsing afloopt, is Andre On- ana weer in genade aangeno men bij de hoofdmacht van Ajax. Waarom het aannemelijk is dat de doelman zijn verblijf in Am sterdam afsluit als reserve. Johan Inan Amsterdam - Marc Overmars Andre Onana is weer in genade aangenomen bij Ajax, maar lijkt niet op een basisplaats te hoeven rekenen. foto reuters airways

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21