13 KLIMAATCONFERENTIE GLASGOW Joe Biden deed grote beloften over schone energie, maar lijkt met weinig in handen naar de klimaattop in Glasgow te komen. Eén man blokkeert Bidens plannen. Hij mocht komen ontbijten bij Biden thuis in Delaware en is avonden lang in het Witte Huis geweest voor over leg met de Amerikaanse presi dent: Joe Manchin, senator uit ko- lenstaat West Virginia. Biden pro beerde maandenlang Manchin zover te krijgen in te stemmen met een vergaand plan om Ame rika te laten draaien op energie uit zon, wind en kerncentrales. Daarmee had Biden willen zor gen dat de Amerikaanse uitstoot van schadelijke broeikasgassen in 2030 gehalveerd is ten opzichte van 2005. Op de klimaattop die maandag begint in Glasgow had hij een groot pakket aan Ameri kaanse klimaatmaatregelen wil len aankondigen. Zijn voorganger Trump trok Amerika nog terug uit internationale pogingen om opwarming van de aarde tegen te gaan - Biden wilde weer voorop gaan in de strijd tegen de opwar ming van de aarde. Toch is Biden aan boord van Air Force One naar Europa gestapt zonder concreet klimaatplan. Partijgenoot Manchin is dwars voor Bidens plan voor schone energie gaan liggen. Er is nu slechts een 'raamwerk' met alter natieven, en het bleef tot Bidens vertrek onzeker of hij dat pakket samen met sociale maatregelen wel door het Congres krijgt. Bi- den zelf spreekt van een 'histo risch' plan. Om akkoord te krijgen van de Senaat heeft hij de steun van alle vijftig Democratische se natoren nodig, omdat vijftig Re publikeinen van plan zijn tegen te stemmen. Maar Democraat Man- chin is tegen elke maatregel die de kolen- en gasindustrie schaadt. Bestraffen De Amerikaanse president wilde energieproducenten die over schakelen op groene energie belo nen en producenten die vervui lende bronnen blijven gebruiken financieel bestraffen. Het zou voor een snelle overgang moeten zorgen, tot 80 procent van de Amerikaanse energie uit schone bronnen komt. Biden moet het dankzij Man- chins verzet doen met een plan B, zonder financiële straf voor ver vuilers. Wel worden leningen en belastingkortingen beschikbaar voor grote en kleine verbruikers die overstappen op schone ener gie. Regels voor vervuiling uit elektriciteitscentrales en auto's zouden flink aangescherpt wor den en lokale overheden moeten ook wetten invoeren om schone energie af te dwingen. Het is mogelijk, concluderen on derzoekers van de Rodhium Group, om zo Bidens klimaatdoe len alsnog te halen. Maar het wordt een stuk moeilijker. Het kan jaren kosten om nieuwe wet ten en regels op te stellen. Het hooggerechtshof zou die kunnen blokkeren, en een toekomstige president kan weer een stap te rugdoen. Amerikaanse politici vrezen dat de VS in Glasgow geloofwaardig heid verliest zonder concreet Ze slaan een flater als ze met niets op de klimaatconferentie aankomen plan. ,,Ze slaan een flater als ze met niets aankomen'', waar schuwde senator Sheldon White- house, een partijgenoot van Bi den, in The Guardian. Biden is zich daar ook van bewust. ,,De president keek ons in de ogen en zei: 'Ik heb dit nodig voordat ik de Verenigde Staten ga vertegen woordigen in Glasgow. Ameri kaans prestige staat op het spel'', zei Ro Khanna, een Democraat uit Californië, over zijn gesprek met de president op Fox News. Senator Manchin komt uit West Virginia, een van de armste Ame rikaanse staten. De kolen- en gas industrie is er dominant en zorgt voor relatief veel banen. Hij heeft zelf bovendien zakelijke belangen in de sector. Vorig jaar verdiende hij ruim 421.000 euro aan divi dend uit het kolenbedrijf dat hij in de jaren 80 startte en dat nu door zijn zoon wordt gerund. In de aanloop naar de Congresver kiezingen van volgend jaar ont ving hij meer campagnedonaties van olie- en gasbedrijven dan al zijn collega's. Dat alles is overi gens legaal. Machin wil focussen op 'inno vatie, niet eliminatie', zei hij, on der meer omdat hij zich zorgen zegt te maken over betrouwbaar heid van nieuwe energiebronnen. Bovendien verschuift de markt zelf al naar schone energie - daar hoeven bedrijven in zijn ogen dus niet voor betaald te worden. Wetenschappers waarschuwen in voor de rampzalige gevolgen van extreem weer door verdere opwarming van de planeet. Inno vatie, zoals Manchin voorstelt, kan helpen, bijvoorbeeld om technologie voor het opslaan van CO2 te verbeteren, denkt Rachel Cleetus, expert in klimaatbeleid van de Union of Concerned Scientists in de VS. ,,Maar we moeten tot de kern van het pro bleem komen: afhankelijkheid van fossiele brandstoffen. Dat is wat deze klimaatcrisis heeft ver oorzaakt. De kern van de oplos sing is het einde van fossiele brandstoffen.'' Biden loopt met zo'n afgezwakt klimaatplan het risico de steun van meer activistische progres sieve Democraten te verliezen. Die eisen vergaande maatregelen om verdere opwarming en de daaraan gerelateerde natuurram pen te voorkomen. Klimaatacti visten verwijten hem inmiddels loze beloften, in demonstraties voor het Witte Huis. De regering Biden gaf in de afgelopen maan den nog nieuwe vergunningen uit voor olie- en gasboringen op overheidsgrond en vroeg andere olielanden om méér te produce ren om de benzineprijs omlaag te brengen. EU: als Polen niet inbindt, geen geld Stel moet hond delen na scheiding Leven in Moskou aan banden Manchjjft GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 Karlijn van Houwelingen Washington G Joe Man chin, senator uit kolen- staat West Virginia, laat de Democra tische se naatsleider Chuck Schu- mer (l) en president Joe Biden naar zijn pij pen dansen als het gaat om klimaat- maatrege len. FOTO REUTERS President Biden met plan B naar de klimaattop - Sheldon Whitehouse, senator BRUSSEL Als Polen zijn nieuwe tuchtsysteem voor rechters niet laat vallen, kan het land de 36 miljard euro uit het co- ronaherstelfonds van de Eu ropese Unie vergeten. Dat is een harde voorwaarde, maakt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Com missie duidelijk. Polen voerde nieuwe toezichtregels in voor rechters, die nu kunnen wor den geschorst, overgeplaatst of op andere manieren ge straft door een tuchtcollege dat aan de leiband van de re gering zou lopen. Von der Leyen noemt het terug draaien van het nieuwe re gime nu stellig een vereiste. MADRID Een Spaanse rechter heeft besloten dat een scheidend stel gezamenlijk de voogdij krijgt over hun hond Panda, een bordercollie van een jaar oud. De uitspraak markeert volgens Spaanse media ,,een stap in de richting van de er kenning van huisdieren als le vende wezens volgens de wet''. Het 'formele bezit' van de hond is volgens het oor deel van de rechter niet be langrijker dan de genegen heid die de ander voor de hond heeft. De ex-partners blijven volgens de rechter 'medeverantwoordelijk' voor de hond. CORONA Moskou is begonnen aan zijn strengste lockdown in ruim een jaar. Het dagelijks leven wordt deels aan banden ge legd, omdat er steeds meer coronabesmettingen zijn en ziekenhuizen overvol raken. Tot zeker 7 november mogen alleen essentiële winkels als supermarkten en apotheken open zijn. Scholen en kinder dagverblijven zijn gesloten. Inwoners kunnen wel naar buiten, wat tijdens de lock- down in de zomer van 2020 niet mocht. De maatregelen komen kort voordat werkend Rusland vanaf 30 oktober een week op betaald verlof wordt gestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13