DE AGENDA'S EN KALENDERS ZIJN ER WEER! Branche wil snel af van 'domme knallen' 11 O NU IN DE WINKELOF BESTELOP LOSSEBLADEN.NL/AGENDA Gratis verzending OUD EN NIEUW Dit jaar geldt voor het eerst een verbod op knalvuurwerk, vuur pijlen en zogenaamde single shots, buisjes waaruit een licht- kogel schiet. Leo Groeneveld, voorzitter Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland, hoopt op het begin van een trend die door alle liefhebbers wordt om armd. De branche wil de ko mende j aren extra nadruk leggen op veilig siervuurwerk. Bijvoorbeeld met marketing hoopt Groeneveld dat over vijf jaar oud en nieuw nog louter draait om siervuurwerk. Om dat te bereiken, komen er campag nes op vuurwerkwebsites. ,,Op oudejaarsavond draait het niet om de domme knal", zegt hij. Politie Toch zijn er wel degelijk mensen die daarnaar op zoek zijn. De handel in illegaal vuurwerk gaat het hele jaar door. Al meteen in februari dit jaar nam de politie bijvoorbeeld 64 kilo illegaal vuurwerk in beslag. Het ging on der meer om cobra's, die door twee verdachten werden ver kocht. Inmiddels worden in aanloop naar oud en nieuw al veel grotere vangsten gedaan. In Tilburg werd deze maand nog 3700 kilo illegaal vuurwerk in beslag ge nomen. Groeneveld benadrukt dat het aan de politie is te hand haven op illegaal vuurwerk. ,,Dat staat heel ver van ons af." De vuurwerkhandel is totaal aan het veranderen, maar dat weet niet iedereen. ,,Dat knalvuurwerk al verboden is, daarvan lijken weinig mensen op de hoogte." ls Leo Groeneveld zo'n bericht leest, over een vuurwerk- vrije zone waar 'dit jaar niet ge knald mag worden', dan voelt de voorzitter van de belangen- vereniging Pyro- -*■ techniek Neder- land een steek. Irritatie. Weten ze dan niet dat er dit jaar helemaal niet mag worden geknald? „Dit is het eerste jaar waarin alleen veilig siervuurwerk mag worden afgestoken, we hebben nog nooit uitgeprobeerd wat dat voor effect heeft. Als je knalvuur werk hoort, dan is dat deze oud en nieuw dus per definitie verboden. Maar daarvan lijken weinig men sen op de hoogte. Ook de politiek niet." Hij kan zich er zelfs 'een beetje boos' om maken. ,,Met de con stante discussie over vuurwerk en een verbod erop, wordt voorbijge gaan aan het gevoel van meer dan 10 miljoen Nederlanders die de vuurwerktraditie koesteren. Ik moet er zelf niet aan denken dat ik met oud en nieuw omhoogkijk en het alleen maar donker zou zijn." ,,Er is een traditie van rellen met oud en nieuw, dat is al sinds de ja ren 30 van de vorige eeuw zo, op één of andere gekke manier. In Den Haag ging het vroeger mis tij dens het kerstbomen rauzen om vreugdevuren aan te steken. Die rellen spitsen zich toe op bepaalde plekken in Nederland en wie dat wil, kan daarvoor manieren vin den zonder vuurwerk. Trouwens, met wat er nu op de markt is, kün je de politie niet belagen. Dat is echt ander vuurwerk. Als je oud en nieuw viert met familie en vrienden en je steekt vuurwerk op een goede manier af, kan het niet misgaan. Tenzij je met je dronken hoofd erboven gaat hangen. Ik snap het gebrek aan tolerantie niet, maar ik ben wel een realist. Op bepaalde plekken moet je mis schien geen vuurwerk willen af steken." ,,Bij prachtige historische gebou wen met rieten daken. Of in een smal binnenstraatje van Den Haag, waar je alleen maar hutje- mutje kan staan. Maar al die lokale afsteekverboden, de eerste tien ge meenten hebben ze alweer aange wezen, andere gemeenten bera den zich erop, hoe ga je die in godsnaam handhaven?" De politie trok inderdaad al eerder aan de bel dat er een 'lappendeken' dreigt te ontstaan, die niet te vol gen is voor dienders die met oud jaar van de ene naar de andere ge meente rijden. Tegelijkertijd sprak de politie zich de afgelopen jaren met andere organisaties uit voor een totaalverbod. ,,Het legale deel wordt over één kam geschoren met het illegale deel. Het is de taak van de politie om illegaal vuur werk aan te pakken." ,,Het is voor ons heel moeilijk iets te zeggen over illegaal vuurwerk, dat staat zo ver van ons af. Maar we hebben als branche gezegd: we willen vuurwerk behouden en aan de veiligheid werken. Daarom hebben we knalvuurwerk, vuur pijlen en single shots uit de handel gehaald, eerder verkochten we producten zoals babypijlen en ro meinse kaarsen al niet meer. We gebruiken geen plastic meer, veel zware metalen zijn uit het vuur werk, om het milieu te sparen. Ik hoop dat in de komende vijfjaar de sfeer ook helemaal kantelt rich ting siervuurwerk zoals we dat nu verkopen. In sommige landen be staat een andere traditie, in Spanje bijvoorbeeld draait het alleen maar om knallen, daar gaat het zó hard, je weet niet wat je meemaakt. En als ik straks weer op een Europese beurs in Neurenberg sta, staat mijn buurman gewoon weer vuurwerk te verkopen dat bij ons hartstikke illegaal is. Elke Neder lander die zegt dat hij voldoende opslagcapaciteit heeft, kan dat zo kopen. Maar hier zijn we heel erg bezig de nadruk op siervuurwerk te leggen. Voor veel mensen, van tandarts tot bouwvakker is dat al echt een hobby. Voor hen draait het om kleuren, tempo, ritme en hoogteverschillen. Die met name jongere Nederlanders die nog wil len knallen, moeten zich gaan rea liseren dat de toekomst van al het vuurwerk op het spel staat." GO VRIJDAG 29 OKTOBER 2021 Knalvuurwerk is vanaf dit jaar verboden, maar de branche denkt dat het nog jaren kan du ren totdat het illegaal geïmpor teerde knalvuurwerk echt ver leden tijd is. Om dat te bespoe digen, komt er een offensief om alle liefhebbers aan veilig siervuurwerk te krijgen. Carla van der Wal Rotterdam 'Siervuurwerk behouden en werken aan veiligheid' Carla van der Wal Rotterdam A law a Leo Groene veld, voorzitter Pyrotechniek Neder land. FOTO LARS SMOOK Ondertussen wordt de politie steevast belaagd met vuurwerk, draaien oogziekenhuizen over uren. Is dat het waard? Zoals? Wat is jullie verantwoordelijk heid?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11