m mm* l Knapen: Nederland niet teruggekrabbeld MEYDAN OKUYORUZ! 9 ABD'NIN AOS PLANLARINA INTERVIEW VOORMALIG MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN BEN BOT DeTurkse president Erdogan trekt uiteindelijk zijn keutel in. De eerder uitgewezen diplomaten mogen toch blijven. Voormalig diplomaat Ben Bot kent het spelletje. e zoveelste diploma tieke rel met Recep Tayyip Erdogan loopt af met een sisser, maar met de Turkse presidentsverkiezin gen in aantocht gaan we dit soort di plomatieke rellen vaker meemaken, verwacht Ben Bot. De Nederlandse oud-minister van Buitenlandse Za ken zag de afgelopen dagen een klas sieke afleidingsmanoeuvre van een president die kampt met grote bin nenlandse problemen. De tien, kortstondig tot persona non grata verklaarde Westerse am bassadeurs - onder wie de Neder landse - deelden maandagavond een tweet van hun Amerikaanse collega dat ze zich niet met de externe aan gelegenheden van andere landen wilden bemoeien. Zoiets wilde Erdo- gan horen. Het was slecht nieuws voor de man die hem kennelijk dwarszit, de Turkse zakenman en filantroop Os man Kavala. Al vier jaar zit laatstge noemde zonder veroordeling in de gevangenis, waarvoor Turkije al eer der door het Europees Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg op het matje werd geroepen. Dat de ambas sadeurs Turkije daar nog eens op we zen, was voor Erdogan reden uit zijn slof te schieten. Ben Bot (83) is een deel van mijn werkzame leven actief geweest met Turkse zaken. Hij was van 1986 tot 1988 Nederlands ambassadeur in An kara en ook als plaatsvervangend per manent vertegenwoordiger bij de Navo had hij veel met Turkije te ma ken. Bot sprak Erdogan persoonlijk, heeft in het verleden ook met hem onderhandeld. ,,Ik ken zijn humeur en grilligheid", zegt de oud-diplo maat, die het betreurt dat de laatste jaren zo de klad is gekomen in de be trekkingen tussen Nederland en Tur kije. Want juist Nederland heeft zich in het verleden altijd ingespannen om begrip te kweken in Europa en de EU voor de Turkse zaak. ,,Niets bij de ambassadeurs. Die heb ben het volste recht te wijzen op een arrest van een hof van een organisa tie waarvan ook Turkije lid is (het Europese Hof voor de Mensenrech ten - dat een uitspraak deed over de zaak-Kavala - is verbonden aan de Raad van Europa waarvan 47 staten lid zijn, inclusief Turkije, red.). Dat is helemaal niet ongebruikelijk. De am bassadeurs mogen vragen of het mo gelijk is die brave man vrij te laten. Te meer daar hij al vier jaar in de gevan genis zit zonder veroordeling, zelfs zonder redengeving." ,,Dit is een man met pasja-allure. Ik hoor dat van mijn Turkse vrienden en kennissen. Elke keer maakt hij er een soort toneelstukje van en dan wordt het buitenland niet gespaard. Steeds weer komt hij dan met 'vijan dige krachten' die Turkije omver pro beren te werpen. Ik heb ook weleens een akkefietje met hem gehad. Dan stond hij woedend op en zei dingen als 'wil je wel beseffen dat ik de heer ser ben van een groot en machtig rijk. Ik laat zo niet met me spotten'. Ver volgens loopt hij weg. Dan moet hij een beetje in bedwang worden ge houden en sussend worden toege sproken. Als hij tot bedaren is ge bracht, snapt hij ook wel dat er an dere machten zijn die iets belangrij ker zijn voor Turkije dan zijn ego. Vervolgens keert hij op zijn schreden terug." ,,Uiteindelijk Erdogan zelf, vind ik. Als je met veel bombarie aankondigt dat er tien ambassadeurs moeten ver trekken... Toen ik het las, moest ik wel lachen. Ik dacht meteen aan zijn adviseurs die vast bovenop hem zijn gesprongen. Ze zullen hem hebben gevraagd of hij nou helemaal gek was geworden. Je gaat toch niet Frankrijk en Duitsland, twee machtige leden van de Europese Unie, schofferen. Plus Canada en de Verenigde Staten. Terwijl het economisch zo ontzet tend slecht gaat in het land. Turkse diplomaten zijn hard bezig om hier en daar weer wat los te krijgen, en dan schaatst Erdogan daar dwars doorheen. Ik neem aan dat zeer krachtige druk op hem is uitgeoefend dit niet op de spits te drijven." Zijn adviseurs zullen hebben gevraagd of hij helemaal gek geworden was ,,Ik probeerde altijd degenen om hem heen, zeg maar de invloedrijke mi nisters en raadslieden, te benaderen. Die kun je dan uitleggen: 'Jongens, dit gaat om een arrest van een organi satie waar je zelf ook lid van bent, dus daar moet je gevolg aan geven. Waarom gebeurt dat niet?' Een vrien delijk verzoek om opheldering. We hebben Turkije niet beledigd en we hebben de president niet beledigd. Vergeet niet dat Erdogan een gesle pen politicus is. Hij dacht vast dat hij wat reuring kon gebruiken, gezien alle binnenlandse problemen. Dan roep je dat de Turkse eer geschonden is. Dat eergevoel onderschatten wij vaak, maar het zit diep in de Turkse volksaard en de traditie. Op rege ringsgebouwen staat daar geschre ven: 'Hoe mooi dat ik mezelf Turk mag noemen'. Dat zie ik niet zo snel op onze ministeries staan. Dan zou iedereen in lachen uitbarsten. In Tur kije ligt dat anders." ,,Voorlopig niet. Erdogan zal nu de ambassadeurs niet wegsturen, maar hij kan geen bakzeil meer halen wat betreft dat arrest. Dat wil niet zeggen dat het klaar is. Zo'n reactie van de ambassadeurs dat ze zich niet met binnenlandse aangelegenheden bemoeien, moet je vooral zien als een beleefdheidsfrase. Wij blijven heus onze vinger opsteken voor die arme man. Maar met zo'n explosieve politicus als president Erdogan is het verstandiger die druk aan de achter kant uit te oefenen, niet aan de voor kant." American Airlines 10 BUYÜKELCi GO WOENSDAG 27 OKTOBER 2021 Bob van Huët Den Haag Wat is hier fout gegaan? Erdogan voelde dat geheugen steuntje kennelijk als een grove belediging. Steun voor Erdogan tijdens een demonstratie in Ankara voor het uitzetten van tien ambassadeurs. foto reuters 'Erdogan is een man met pasja-alure' Wie heeft er in deze affaire nu ge zichtsverlies geleden? - Ben Bot Nederland blijft 'on dubbelzinnig' achter de oproep aan Tur kije staan om de ac tivist Osman Kavala vrij te laten uit voor arrest. Dat de rege ring zou zijn terugge krabbeld nadat presi dent Erdogan had ge dreigd om tien ambassadeurs het land uit te zetten, klopt volgens het kabinet niet. ,,Wij staan achter deze oproep, daar is geen twijfel over mo- gelijk'', zei demissio nair minister van Buitenlandse Zaken Ben Knapen (foto) in de Tweede Kamer. „Wij stellen dit keer op keer aan de orde en blijven dit doen." Erdogan ver klaarde tien ambassadeurs tot persona non grata vanwege de oproep om Kavala vrij te laten De Nederlandse am- bassadeur Marjanne de Kwaasteniet stelde daarop met de andere ambassadeurs dat hun landen 'het diplo matieke begin sel respecte ren om zich niet te men gen met de binnenlandse rechtsgang'. Ankara maakte diezelfde avond be kend dat de diploma ten toch niet uitgewe zen zouden worden. De diplomatieke rel werd in de kiem ge smoord. De gang van zaken lokte de kritiek uit dat de landen ge zwicht waren voor de druk van Erdogan. Vol gens Knapen is daar geen sprake van. Ne derland is niet 'terug gekrabbeld', meent hij. De tien landen her haalden slechts de uit spraak van het Euro pees Hof van de Rech ten van de Mens. - Laurens Kok Hoe handelde u destijds als zo'n rel zich voordeed? Osman Kavala, de man om wie het gaat, lijkt met dit alles niet gehol pen. ij-C Crnrllk Elrllgl HÉN i^ KAFfl T iQAeqffifiS PABS VC1LC U/PAGEENCEl) iV-REi JEN/I DOM TÜRKiYE neheveTto WASHINGTON ï'ARl U/Date 25.70,2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9