Zo werkt de mantelzorgmakelaar ID m era 7 c Betty Lefrandt is de eerste mantelzorgmakelaar op Schouwen-Duiveland valkuil etty en Dale Lefrandt leefden tot een paar jaar terug een sprook- I jesleven. De twee wa ren dolverliefd. Ze hadden allebei een goede baan en vrije tijd die ze vulden met uit stapjes, vakanties, vrienden en al lerlei geweldige activiteiten. Daar aan kwam een eind toen Dale (49) in februari 2017 een hersenin farct kreeg. Van het ene op het andere mo ment was Betty Lefrandt (40) 24/7 voor haar partner aan het zorgen. Net als heel veel andere mantel- zorgers dacht ze dat wel even te kunnen. ,,Je vindt eigenlijk zelfs dat niemand het zo goed kan als jij. Ik vond dat ook, echt. Dat is een enorme valkuil. Want je bent al leen maar bezig met overleven. Je staat altijd aan." Loketten Betty had in die tijd geen idee waar ze terecht kon voor hulp. Ze voelde zich van het kastje naar de muur gestuurd en stond aan te kloppen bij tal van loketten. ,,Het is heel ondoorzichtig waar je te recht kunt voor hulp. Daar gaat heel veel tijd en energie in zitten. Ik ben er zelf maanden mee bezig geweest." Na twee jaar zorg voor Dale stortte de Kerkwerfse helemaal in. Ze kreeg medische problemen en het lukte haar niet langer alle bal len in de lucht te houden. Haar werk bij het Havenbedrijf Rotter dam moest ze opgeven. Dat voelde heel wrang. ,,Dat was een wereldbaan. Als ik vijf jaar terug een mantelzorgma kelaar had gekend, dan had ik waarschijnlijk mijn baan kunnen behouden, mét bijbehorende in komsten. Ook had ik Dale's part ner kunnen zijn in plaats van zijn zorgverlener. En het had me bak ken aan tijd, energie én frustratie gescheeld." Goed Een mantelzorgmakelaar is ie mand die alle zorgwetten van ha ver tot gort kent en mantelzorgers ondersteunt bij al het uitpluis- en regelwerk op het gebied van zorg. Via een loopbaanbegeleidingstra ject dat Betty volgde, ontdekte ze hartstikke goed te zijn in dat wat ze noodgedwongen voor zichzelf had gedaan. Ze besloot de post-hbo-opleiding mantelzorg makelaar te volgen. Op maandag 8 november begint ze haar eigen be drijf Zie Jou. ,,Ik ben iemand die altijd denkt in mogelijkheden. Maar ik gun ook echt iedere man- telzorger een mantelzorgmakelaar, juist omdat ik weet hoe het is om te mantelzorgen." Nieuw beroep In Zeeland heeft Betty niet veel collega's. Er is maar een handjevol Je vindt dat niemand het zo goed kan als jij, dat is een enorme mantelzorgmakelaars actief. Dat komt doordat het nog een betrek kelijk nieuw beroep is, denkt de Kerkwerfse. Ook kan het komen doordat mantelzorg nog altijd een onderschat probleem is. Het gaat om je partner, je ouders of je kind. Daar zorg je toch gewoon voor? ,,Je moet als mantelzorger dus eerst erkennen dat je mantelzorger bent. Dan moet je erkennen dat het best een beetje veel begint te worden. En dan moet je nog de on wijs dappere stap durven zetten om hulp te vragen. Voor mezelf is dat een van de dapperste dingen die ik ooit heb gedaan." Het bedrijf Zie Jou van Betty Lefrandt gaat maandag 8 novem ber van start. Mantelzorgers en bedrijven kunnen vanaf die da tum bij de mantelzorgmakelaar aankloppen voor hulp en advies. Als mantelzorgmakelaar weet Lefrandt alles van zorgwetten en -regelingen op het gebied van de thema's zorg (douchen, wassen en aankleden), woning, welzijn, werk, inkomen en recht. Na een bezoek aan huis kijkt ze wat er specifiek nodig is om te zorgen dat de mantelzorger het kan vol houden. Wat daarvoor nodig is, is bij ie dereen anders. De een is met flexibeler werktijden gebaat, een ander met een aanpassing aan de woning. Lefrandt komt met een advies op al die thema's, inclusief een lijst met mogelijkheden en het bijbehorende kostenplaatje. Mantelzorgers kunnen daar zelf mee aan de slag of ze kunnen de mantelzorgmakelaar hulp vragen bij het regelen. Vanaf8 november is de website zie-jou.nl in de lucht. Zie Jou is ook bereikbaar via 06-19984484. Een op de drie mensen in Nederland is mantelzorger, onder wie Betty Lefrandt. Met haar bedrijf 'Zie Jou' gaat ze zich voor andere mantelzorgers inzetten. SD WOENSDAG 27 OKTOBER 2021 Kerkwerve Mantelzorgmakelaar Betty Lefrandt helpt mensen hun weg te vinden in het doolhof van regelingen. fotos marieke mandemaker - Betty Lefrandt KERKWERVE - Esme Soesman Dale Lefrandt krijgt begeleiding voor zijn dagstructuur. 'AA 'Om hulp vragen was een van de dapperste dingen die ik ooit deed' Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58