JONG IN HOEDEKENSKERKE Appels roepen herinneringen op 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Devon Lokerse (13) uit Hoedekenskerke. ,,Dat vind ik ook leuk, maar bord spelletjes doe ik ook graag. De ene keer doe ik een spelletje met mijn ouders en Colin, en de andere keer met vrienden. Mijn favoriete spel letjes zijn de Kolonisten van Catan en Skip-Bo, dat is een kaartspelle tje" ,,Dat valt wel mee hoor. Je mag so wieso niet in elkaars gezicht slaan en ook niet onder de gordel. Ik boks een keer per week, dat doe ik sinds mijn zevende en sinds een jaar of twee geleden zit ik op ka rate. Dat doe ik bij Karatevereni- ging Kyokushin Zeeland in het Omnium. Ik heb nu een oranje band met zwarte streep en eind november heb ik weer examen. Ik hoop dat ik dan de blauwe band haal. Misschien ga ik dan wel mee doen aan wedstrijden. Op woens dag en vrijdag doe ik karate en op donderdag ga ik boksen. Op don derdag heb ik ook sportklas, dat hoort bij school en dan doen we allerlei verschillende sporten. Da's ook heel leuk." ,,We hebben zes bijenkasten, een tje bij 's Gravenpolder en de an dere staan in Nisse. In elke kast zit een bijenvolk. Zo'n volk bestaat uit ongeveer 40.000 bijen. Dat is een School: brugklas havo/vwo op het Ostrea in Goes Verliefd: ja, maar ik zeg niet op wie. hobby van mijn moeder. Zij maakt ook zelf honing en ik vind het leuk om daarmee te helpen. Ik wil heel graag een eigen bijenvolk en dan zou ik het liefst crèmehoning wil len maken. Die krijg je door meer in de honing te roeren. Nu zijn de bijen ingewinterd en dan mag je niet meer in de kast kijken, want dan zitten de bijen op een kluitje met de koningin in het midden. Zo houden ze een soort winter slaap." „Jazeker, dat vind ik heel fijn. Het is lekker rustig en je kent bijna ie dereen. We wonen pal aan de Westerschelde, dus in de zomer kunnen we in het haventje zwem men. Weet je dat er wel eens een zeehond vlak achter me zwom? Dat was best even schrikken, maar tegelijkertijd was het ook heel gaaf.'' ,,Dat vind ik lastig. Misschien wel. Maar Amerika vind ik ook heel gaaf. Misschien dat ik daar wel wil gaan wonen. Of een jaartje in Amerika en dan weer een jaartje in Zeeland. Zo om en om, dat zou he lemaal ideaal zijn." Smaken en geuren kunnen herinneringen oproepen, ook als je brein je in de steek laat. Het activiteitenteam van WVO Zorg in Vlissingen, lo catie Koudekerkseweg, zocht ap pels om mensen met dementie te laten genieten. Mevrouw Jakobsen-Pouwelse is fanatiek bezig, ze schilt een piep klein stoofappeltje. ,,Vroeger heb ik vaak appeltaart gebakken. Maar deze appel is wel moeilijk hoor." Dan lukt het haar toch een lange schil te maken. Ze lacht als ze een complimentje krijgt van vrijwilli ger Cora Bosman Jansen. Samen proeven, appeltaarten bakken en ook verhalen ophalen Lezers helpen lezers over appels, leek Bosman Jansen een mooie activiteit. Ze wilde daarvoor het liefst oude appelsoor ten gebruiken, zoals goudreinet, James Grieve en karmijn. Maar su- permarkten verkopen tegenwoor dig vooral allerlei nieuwe appel soorten. Bosman Jansen vroeg via 'Lezers helpen Lezers' om appels. ,,We hebben emmers vol appels gekregen, mensen kwamen ze zelfs brengen", vertelt Bosman Jansen blij. ,,We hebben deze maand drie appel-activiteiten kunnen doen. De verhalen komen vanzelf als je samen bezig bent: over appels plukken en over hoe het was om te werken in een boomgaard. Of over thuis appels drogen bij de kachel." ,,Ook spreekwoorden met ap pels komen spontaan weer naar boven. De verhalen van Sneeuw witje en Willem Tell, die ik voor las, roepen jeugdherinneringen op." Dat is bijzonder omdat som- mige deelnemers een dag erna al niet meer weten dat ze appels heb ben geschild en geproefd. ,,Maar dat maakt niet uit, het gaat erom dat mensen een fijn moment bele ven'', zegt Bosman Jansen. GO WOENSDAG 27 OKTOBER 2021 'Klein dorpje is lekker rustig en je kent bijna iedereen' Rachel van Westen Je hebt best veel hobby's. Je noemde ook spelletjes, heb je het dan over computergames? Je bokst en je doet aan karate. Kom je wel eens thuis met een bloedlip of blauwe plekken? Je vertelde dat jullie ook heel veel bijen hebben. Dat klinkt bijzonder. Devon Lokerse Hoedekenskerke Leeftijd: 13 jaar Geboren: 8 juni Woont met: moeder Nathalie (42), vader John (45) en Colin (10) Huisdieren: hond, twee kat ten, vogels, kippen, twee ko nijnen en heel veel bijen in de tuin. Hobby's: spelletjes, karate, boksen en bijen houden. Bijbaantje: nee Devon Lokerse is aan het sparren met Jasper Versprille tijdens de karateles. foto johan van der heijden Je woont in Hoedekenskerke, vind je het leuk om in zo'n klein dorpje te wonen? Weet je al of je in Zeeland wil blij ven wonen? Arie Westeneng Elke dag verschijnen in deze krant oproepen van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze oproepjes? Van daag: wat gebeurt er als je vraagt om oude appelsoor ten voor activiteiten? Mevrouw Jakobsen-Pouwelse schilt stoofappels in verpleeghuis Ter Reede in Vlissingen. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41