Het tijdloze Zeeuwse zout Eerste zelf rijdende spuitmachine snort door de boomgaard II w KJD cent7 4 Primeurtje voor Zeeland in Eversdijk w Frank Balkenende Eversdijk De producent uit Geldermalsen maakt een demonstratietournee door Nederlandse, Belgische en Duitse boomgaarden. Eversdijk is de eerste op de lijst. Zeeland be leeft daardoor een primeurtje. ,,Dit is namelijk de eerste zelf rijdende spuitmachine in de fruitteelt. Het is ons allernieuwste stukje tech nologie. We leveren al langer gps gestuurde spuitmachines die voorzien zijn van sensoren, maar altijd in combinatie met een trac tor. Dit gaat weer een stap verder", zegt mede-eigenaar Hendrik Hol. De AgXeed AgBot 2.055W3, zo als de zelf rijdende spuitmachine voluit heet, wordt binnenkort ge certificeerd om zelfstandig door een boomgaard te rijden. Hij torst straks een 2000 liter grote tank voor gewasbeschermingsmidde len op zijn rug mee. Vandaag zit die er niet op. Het is slechts een demonstratie. Hol: ,,Onze ma chine kan kaarsrecht rijden, de bocht om, ziet of er een boom of blad in de buurt is en is uit te rus ten met andere werktuigen zoals grasmaaiers, versnipperaars, me chanische onkruidbestrijders en bemestingsinstallaties." Blaasmonden De spuitmachine die zestien blaasmonden telt, draait op accu's die worden gevoed door een kleine dieselmotor. Volgens Hol is deze traditionele aandrijving uit wisselbaar met een batterijenpak ket, zodat de spuitmachine volle dig elektrisch kan rijden. De hamvraag is: hoe kent de ma chine zijn parcours en weet hij wat hem onderweg te doen staat? Mar tijn Slabbekoorn verdiept zich al langer in de nieuwste technieken voor precisielandbouw. Zijn 70 hectare aan boomgaard is al volle dig digitaal ingericht. ,,Een robot weet niet waar een boom staat. We hebben daarom de contouren van de percelen en alle bomen inge meten met gps. Dat doe je bij het inplanten. Vervolgens worden met sensoren en drones de hele boom gaard en de bodem in kaart ge bracht. Daar rollen in overleg met De machine ziet precies waar een boom staat en waar blad zit adviseurs de correcte digitale taak- kaarten uit. Met een programma stuur je daarna de robot aan, zodat die weet wat hij moet doen. Het lijkt ingewikkeld, maar het is geen rakettechniek." Volgens Slabbekoorn zijn zelf rijdende en -werkende machines de toekomst. ,,Het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen wordt richting 2030 afgebouwd. We mo gen met het jaar minder spuiten en minder mest toedienen. Dat betekent dat we niet meer op per ceelniveau, maar per boom de teelt sturen. Dus boom X heeft bijvoor beeld iets meer meststof nodig dan boom Y. Je gaat dus elke boom geven wat hij nodig heeft. De zelf rijdende spuitmachine ziet precies waar een boom staat en waar blad zit. Per boom kun je zelfs in drie verschillen lagen spuitmiddel do seren. Door de vergaande verfij ning van het hele teeltproces be spaar ik op dure spuitmiddelen en ontzie ik het milieu." Er is nog een andere reden waarom autonoom rijden interes sant is voor een fruitteler. De strengere regelgeving voor gewas bescherming en mesthuishouding leidt automatisch tot meer hand werk. ,,We zullen meer met groene gewasbeschermingsmid delen moeten werken, alleen zijn die veel minder effectief. Daardoor moet je vaker door de boomgaard rijden om te spuiten." Het zou erop neer komen dat Slabbekoorn de komende jaren ex tra personeel moet aannemen. Vandaar overweeg ik twee of drie zelf rijdende spuitmachines aan te schaffen. Zo'n machine kost even veel als een boomgaardtractor, al leen hoeft daar geen mens op te zitten." Zit Slabbekoorn straks lekker warm en droog binnen en laat hij het werk over aan robots? ,,Na- tuurlijk blijf je zelf door de appels en de peren lopen. Maar het is waar: straks hebben we alleen een operator nodig die de zelf rijdende machines en automatische syste men zoals de irrigatie en de koe ling allemaal in de gaten houdt en bedient. Je moet wel de deur uit om brandstof en gewasbescher mingsmiddel bij te vullen. Het is niet zo dat robots al het werk over nemen." SPOREN IN DE DELTA Archeologen legden in 2013 aan de Kruittoren in Tho- len sporen bloot van zout winning uit de 14de en 15de eeuw. Het waren cirkelvormige stook plaatsen voor het verwarmen van grote zoutpannen. Ook een pakket van het afvalproduct 'zelas' werd waargenomen. Erg bijzonder was dit allemaal niet. De zoutproductie was nu eenmaal belangrijk in middel eeuws Zeeland en stond in ver band met het 'moerneren': het af graven van veen. Het verbranden van zilt veen en het inkoken van de as met zeewater leverde het zout. Niet ver van de Kruittoren vond in 2017 wél een bijzondere ontdek king plaats, bij archeologisch on derzoek voor uitbreiding van be drijventerrein Welgelegen ten noorden van de stad. De archeolo gen vonden rechthoekige veen- winningskuilen, die veel ouder waren dan de sporen aan de Kruit- toren. Ze dateerden vermoedelijk uit de 2de eeuw na Christus, zo bleek uit koolstofdatering. De Ro meinse tijd! Dat maakte deze kui len tot relatieve zeldzaamheid. Er waren nog maar zo'n tien vind plaatsen in Zeeland bekend, die betrekking hadden op veen- en zoutwinning in deze periode. Monopolie Maar de Zeeuwse zoutnijverheid gaat nóg verder terug. Al in de Ijzertijd, de eeuwen voor het be gin van onze jaartelling, verhan delden en transporteerden prehis torische Zeeuwen zout van de kust naar het achterland. We we ten dit door het baksel en uiterlijk van de geelachtige potten waarin het werd vervoerd. In de Romeinse tijd werden de zoutproductie en zouthandel grootschaliger. Als conserverings middel was zout zo belangrijk dat de Romeinse overheid het mono polie op de productie nam en zoutambtenaren aanstelde, de sali- natores. Zout was ook een onmis bare grondstof voor de alomtegen woordige Romeinse vissaus, een variabel product van kokkels, mosselen, sprot, ansjovis en soort gelijke visjes. Getuigenissen Naast aardewerk bezitten we im ponerende getuigenissen van de Romeinse zoutnijverheid in alta ren voor de Zeeuwse godin Neha- lennia, exclusief vereerd bij Dom burg en Colijnsplaat. Om het be houd van schepen en lading af te smeken, beloofden zouthandela ren een wijaltaar aan deze godin, dat geplaatst werd bij haar tempel. Het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) in Leiden bezit zo'n altaar uit omstreeks 200 van zouthande laar Marcus Exgingius Agricola, in woner van Keulen en afkomstig uit Trier. Het is in 1970 met vele an dere uit de Oosterschelde gevist. Met de bestelling en plaatsing van zijn altaar loste Marcus na een for tuinlijke reis zijn belofte in, libens merito ('gaarne en met reden'). woensdag 27 oktober 2021 Verschillende fruittelers zijn present bij de demonstratie van de autonoom rijdende spuitrobot bij Slabbekoorn Fruit in Eversdijk. foto marcelle davidse Er zit geen stuur, geen stoel en geen cabine op. De zelf rij dende spuitmachine van Hol Spraying Systems is onbe mand. Dinsdag tuft de driewie ler door de boomgaard van fruitteler Martijn Slabbekoorn in Eversdijk: ,,Ik denk erover om zo'n autonoom rijdende spuit machine te kopen." - Martijn Slabbekoorn, fruitteler Kijk op de site bij /video Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers Altaar van zouthandelaar Marcus. foto rmo 7m Dé gids voor radio, mvhii m piaziang lavan MU-MONNEMENT CADEAUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36