II Komst nieuwe asielzoekers Middelburg onzeker ZEELAND 3 VOOR ARME MENSEN tandarts écht niet kunnen betalen." Het is wel duidelijk dat veel van de gebitjes die vandaag voorbij ko men, al lange tijd verwaarloosd zijn. Mondhygiëniste Rianne Ver hoeven van Mondzorg Zeeland zou ze het liefst direct in haar stoel zet ten en een behandeling geven, maar daar is vandaag geen tijd voor. De poetsinstructie is voor velen al een openbaring. Willem geeft liever geen achter naam. De 62-jarige heeft geen geld en geen uitkering; als het Leger des Heils er niet geweest was, had hij op straat geslapen. Het afgelopen jaar was zonder meer een rampjaar, vertelt Willem. Hij raakte zijn vrouw, zijn bedrijf en zijn huis kwijt. Een paar maanden sliep hij in zijn werkbus, een paar maanden in een oude caravan. Geld had hij niet Blijkt dat ik een zachte tandenborstel moet gebruiken! Gouden tip! zien, ja. Gelukkig valt het bij ande ren weer mee. Een van mijn patiën ten had een paar voortanden waar stukjes af zijn - dat is toch je visite kaartje, dat zie je meteen. Hij is ge koppeld aan een tandartsenpraktijk hier. Dat wordt weer helemaal mooi gemaakt." Die patiënt is Dennis Verburg (36), die tijdelijk in de noodopvang van het Leger des Heils slaapt. ,,Ik heb mijn leven niet echt op orde, maar het gaat de goede kant op. De laatste keer dat ik bij de tandarts was? Vier jaar geleden. Nu zagen ze één klein gaatje, en die voortanden dan. Verder een uitstekend gebit, zei de tandarts nog. Ik was er zelf ook verbaasd over." Drukste praktijken Noodbehandelingen, poetsvoor lichting en een behandelplan; dat is wat de mobiele tandartspraktijk te bieden heeft. Maar daarmee is de kous niet af. Tien tandartspraktij ken en drie mondhygiënepraktij- ken op de Bevelanden hebben zich aangesloten bij het Friendly Net work in Goes. Zij gaan de behandel plannen uitvoeren, vertelt de Yer- sekse tandarts Arjan van den Dor pel, die namens de Tandartsen kring Noord- en Zuid-Beveland aanwezig is. ,,We wilden heel graag meedoen, ondanks dat we in Zee land de drukste praktijken hebben: één praktijk op de 2500 inwoners, terwijl dat landelijk 1 op de 1800 is. Maar wij zien dit als onze maat schappelijke verantwoordelijkheid. Deze mensen kunnen het zich niet veroorloven. Ook zij hebben tand heelkundige zorg nodig. Wij zor gen dat ze over een jaar pijnvrij en ontstekingsvrij zijn, met een func tioneel gebit." Dokters van de Wereld is een pe titie gestart om de mondzorg weer in het basispakket van de zorgver zekering op te nemen. - te trots om een uitkering aan te vragen. ,,Tot mijn zoon zei: ik wil je niet in de goot vinden, pa." Zijn ogen worden rood. Maar het Leger des Heils heeft zich over hem ont fermd. Binnenkort krijgt hij, als het goed is, voor het eerst een uitkering. En vandaag kan hij gratis naar de tandarts. ,,Dat is zes jaar geleden. Toen ik werkte had ik geen tijd, na mijn scheiding geen geld." Even later komt hij opgelucht de bus weer uit. Veel tandsteen, geen gaatjes. En een stuk wijzer: ,,Ze hebben me voorgedaan hoe ik moet poetsen, met een gebitje. Blijkt dat ik een zachte tandenborstel moet gebruiken! Gouden tip!" Tandarts Didi Landman van Dokters van de Wereld (tevens 'straattandarts' voor daklozen in Rotterdam) heeft er al een hele ochtend achterstallig onderhoud op zitten en is nodig aan een broodje toe. ,,Een hoop ellende, hier in Goes", verzucht ze tussen twee happen door. ,,Ik ben echt ge schrokken. Tegen een jongen van 24 heb ik moeten zeggen: sorry, al les moet eruit. Bij een ander moet het hele bovengebit getrokken wor den. Dat is typerend voor wat wij Sinds afgelopen zondag wonen er 93 mannen - merendeels uit Syrië, verder uit Jemen, Irak, een paar Afrikaanse landen en Turkije - in de evenementenhal van Frans Lie- vense. Een volgende groep zou eind deze week arriveren, maar dat staat nu op losse schroeven door zeven coronabesmettingen. Jan-Willem de Wolf van de ge meente Middelburg: ,,De medische situatie is nu leidend. Uit de GGD- test van maandag kwamen zeven besmettingen naar voren. Zaterdag test de GGD opnieuw alle bewo ners en dat is bepalend voor de komst van anderen. Iedereen moet nu binnen blijven. Dus niet naar de stad of een ander AZC bijvoorbeeld. De GGD bekijkt of er een vaccina tieprogramma opgezet kan wor den.'' Gisteren zijn achttien douches geïnstalleerd en vanaf vandaag ko men er units voor twee personen die de huidige veldbedjes vervan gen. De Wolf: ,,Dat geeft een eigen plekje met wat meer privacy. Het is bovendien moeilijk om zo'n grote hal warm te stoken, dus dan zijn die units erg welkom.'' De units zijn vergelijkbaar met die van de opvang in de Zeelandhallen in Goes. ,,Er zijn inmiddels voldoende tol ken. Omdat er geen Afghaanse mannen tussen zitten, redden we het met de Arabisch sprekende tol ken. Verder communiceren we ook in het Engels. Sommigen spreken dat zelfs vloeiend, bij anderen is het meer steenkolen-Engels, maar ook dat lukt.'' Contact met familie De verveling is nog niet toegesla gen, constateert De Wolf: ,,De man nen zijn heel rustig, niet 'loperig'. De eerste levensbehoeften, na eten, lijken een oplader en telefoonstek ker. Ze zitten de hele dag op die te lefoon, in contact met hun familie.'' De leeftijd van de bewoners vari eert van 30, 35 - de grootste groep - tot 50, 60 jaar. De gemeente Middelburg bekijkt nu waar verder behoefte aan is en heeft inmiddels een oproep voor spelletjes op haar site gezet, van bordspelen tot grotere spelen als ta felvoetbal. De gemeente coördi neert dat. De Wolf: ,,Het is niet de bedoeling dat mensen hier op eigen gelegenheid spullen komen bren gen. Niet alleen in verband met Co- vid. We hebben eerder ervaren dat er dan ook bakken vol afgedragen kleding en aftandse spullen komen waar we niets meer mee kunnen. Die moeten wij dan weer afvoeren. Kleding bijvoorbeeld is echt niet nodig. Er is een enorme hoeveel heid in Goes, waar wij ook gebruik van kunnen maken.'' Boomkwekerij en Groenbedrijf De Fruittuin v.o.f. Het is NU planttijd! woensdag 27 oktober 2021 bovengebit moet eruit' Kijk op de site bij /video - Willem Dennis Verburg in de stoel bij tandarts Didi Landman van Dokters van de Wereld. Philbert York is verlost van een verbrokkelde kies. Mondhygiëniste Rianne Ver hoeven geeft poetsinstructie. Het is nog onduidelijk wanneer de volgende groep van zo'n honderd asielzoekers kan komen in de Middelburgse noodopvang Studio A58. Dat hangt af van het aantal corona besmettingen. Annemarie Zevenbergen Middelburg Wij zijn het adres voor al uw tuinplanten, sierheesters, leibomen en (fruit)bomen. Oude fruitbomen in soorten en maten. Tevens bezorging en plaatsing mogelijk. Ook voor tuinaanleg en renovatie. Donderdag en vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Zaterdag van 8.30 tot 16.00 uur Wemeldingse Zandweg 4B, Kapelle, tel 0113-342944,06-11395456 www.defruittuin.com,info@defruittuin.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35