"1 »Bedrijf OOS lanceert schip dat kweek op de Noordzee mogelijk maakt «SI - - '.-/-..'Lli-*T- "31 7" -"■ r- Dichtende agent houdt ermee op Ton Langeler gaat binnenkort met pensioen »zeeland5 Frank Balkenende Serooskerke OOS presenteerde zijn ontwerp gisteren in Amsterdam op de beurs Offshore Energy. De Oos Cees Leenaars, zoals het nog te bouwen schip wordt gedoopt, is een mossel farm waarmee hangcultuurmosse- len op de Noordzee kunnen wor den gekweekt. Het 76 bij 32 meter grote schip kan aan weerszijden tientallen mossellijnen uitzetten. ,,We kunnen de mossellijnen zo nodig een paar meter laten zakken naar kalmer water. Dat beschermt de mosselen tegen storm en sterke golfslag. Deze techniek van deels afzink- bare vaartuigen kent OOS als geen ander. We passen die ook op onze hijs- en accommodatieschepen die daardoor op ruwe zee kunnen ope reren", zegt OOS-adviseur Eric Wakkee. Steun aan kwekers Met de mosselfarm wil OOS de schelpdiersector een duwtje in de rug geven. Wakkee: ,,OOS is begaan met Zeeland, dat is bekend. We willen dat de mosselindustrie een toonaangevende en gezonde be drijfstak blijft. Die staat momenteel wel onder druk. Mosselen worden nu gekweekt in ondiepe wateren in de Waddenzee en de Ooster- schelde. Door natuurlijke omstan digheden en regelgeving van de overheid loopt de productie echter terug." Bestaande kweekmethoden zijn ongeschikt voor open zee, onder streept Wakkee. ,,Met onze mossel farm geven we kwekers een instru ment in handen om wel op de Noordzee mosselen te kweken. We hebben dit schip trouwens ontwor pen in samenspraak met mossel- kwekers. Wat ons betreft kunnen verschillende kwekers er tegelijker tijd gebruik van maken." De Noordzee biedt schelpdieren voldoende voedsel. OOS denkt dat de mosselfarm de kwekers daarom kan helpen om jaarlijks voldoende mosselen te oogsten. Zo kunnen ze hun bedrijven rendabel houden. ,,De kweek zal niet uit de Wadden zee en Oosterschelde verdwijnen. Dit biedt mosselbedrijven een extra mogelijkheid om hangcultuurmos- selen te kweken, waarbij OOS tech- nische en logistieke ondersteuning levert." Proef in windpark Volgend jaar april wil het offshore- bedrijf met een klein testmodel de proef op de som nemen in Borssele 3, een deel van het windmolenpark van Blauwwind voor de Zeeuwse kust. ,,In 2023 zijn de testresultaten be kend. Dan weten meer. Bijvoor beeld over hoeveel kilo's zo'n mos selfarm kan opleveren. Het is wel onze intentie om de kweekboerde- rij te laten bouwen. Als het concept succesvol is, dan kun je op termijn ook denken aan meer van zulke mosselfarms voor de Nederlandse kust. Het kan tevens een exportpro duct worden, bijvoorbeeld voor Duitse, Engelse en Ierse wateren." De mosselfarm functioneert zon der het klimaat te belasten. Dankzij twee windturbines, twee banken met zonnepanelen en twee kleine getijdencentrales stoot het schip nul gram CO2 uit. De energiebron nen leveren voldoende stroom om de mossellijnen te laten zakken en weer op te halen. Wakkee: ,,Het is een slim en doordacht ontwerp." I woensdag 27 oktober 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl E - - >- - - Het ontwerp van offshorebedrijf OOS International voor een varende mosselboerderij. fotos oos international Een mosselboerderij op zee M De mossel- boerderij maakt kweek op zee moge lijk. Mosselen kweken op de Noord zee? Dat is bijna niet te doen. Eén storm kan veel schade aan richten. Maar offshorebedrijf OOS International in Seroos- kerke heeft een oplossing: een mosselfarm die de mossellijnen kan laten zakken naar dieper, rustiger water. ,,Ons idee maakt kweek op zee mogelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33