H DonaldDuck.nl/Griezelbende Het aftellen richting Winterspelen is begonnen, maar met keuze voor Peking 24 Peking heeft de primeur om na de Zomerspelen ook de Winterspelen te organiseren. Is de situatie in China verbeterd na 2008, zoals werd beloofd? En wat is de maatschappelijke impact van zo'n groot sportevenement? Honderd dagen voor aanvang zijn er veel vragen. Het lukt het Internationaal Olympisch Comité (IOC) maar niet om Olympische Spelen te or ganiseren waar het eerst en vooral draait om de sport. Met de keuze voor Peking haalde het IOC zich opnieuw een hoop trammelant op de hals. Honderd dagen voor de Spelen gaat het over Oeigoeren, opgepakte protestanten en een diplomatieke boycot. De mensenrechtensituatie in het land is 'abominabel', zegt China-expert Stijn Deklerck van Amnesty International. ,,Er is grootschalige repressie van mini maal een miljoen Oeigoeren en andere islamitische groepen in de provincie Xinjiang. Maar er zijn meer crises, ook in Hongkong en Tibet is het heel slecht gesteld met de mensenrechten. Overal wordt de vrijheid van meningsuiting BEIJING 2073- onderdrukt. De Olympische Spe len zijn een sportfeest dat zegt te staan voor verbroedering en inter nationale uitwisseling. Dat staat haaks op censuur. De Chinese staat controleert wat mensen zien en zeggen. Het is ongelooflijk zorgwekkend." Opgepoetst China wil de wereld middels de Winterspelen laten zien dat het een 'super power state' is gewor den, zegt Deklerck. ,,De wereld wordt uitgenodigd om dat te komen vieren. Wij noemen dat sports washing, het imago van het land wordt opgepoetst en er wordt verdoezeld dat er veel mis is." Toch zegt Amnesty International niet dat het IOC in 2015 voor een andere gastheer had moeten kie zen. Ook een diplomatieke boycot, waartoe onder andere Human Rights Watch oproept, wordt gesteund noch ontmoedigd. Deklerck: ,,Als politici willen gaan, verwachten wij dat ze hun invloed gebruiken en de mensenrechten Er is geen verbetering van bijvoorbeeld de persvrijheid, of een plek voor protesten onder de aandacht brengen." Dat gebeurde ook in aanloop naar de Zomerspelen in Peking, dertien jaar geleden. Toen werd vooral de situatie in Tibet veel besproken. 'China moet nu het olympisch handvest gaan naleven', zei Amnesty destijds. ,,Er was bin nen de internationale gemeen schap best wat hoop dat de belof tes zouden worden nagekomen. Maar er is bijvoorbeeld geen ver betering van de persvrijheid, of een plek om te protesteren." toewijzing van de Spelen. ,,Maar we wachten nog op resul taten, er is weinig transparantie. Dat ze ermee bezig zijn ontslaat hen niet van de plicht om in China schendingen te adresseren." Amnesty hoopt dat er in aanloop naar en tijdens de Spelen veel aan dacht is voor de situatie in het Mensenrechten Voor de Spelen van 2008 was Xi Jinping politiek verantwoordelijk. Vanaf eind 2012 werd hij leider van de communistische partij en kwam aan de macht in China. ,,Daarna is het met de mensen rechten alleen maar slechter gegaan", zegt Deklerck. IOC-president Bach zei onlangs nog dat de Olympische Spelen op 'neutrale grond' worden gehouden en dat die 'niet alle problemen op de wereld kunnen adresseren'. Amnesty International weet dat het comité bezig is om mensen rechten te verankeren in de orga nisatie, ook bij het proces voor WOENSDAG 27 OKTOBER 2021 GO 'Situatie China is nog Rik Spekenbrink Rotterdam - Stijn Deklerck, Amnesty Tegen de Olympische Winterspelen in Peking is sinds de toewij zing al vaak geprotesteerd. foto afp Een nieuw leesboek door de makers van SB)» Griezelbende en andere uitgaven van Disney zijn verkrijgbaar bij boekhandels, supermarkten of via

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24