It Hypotheekadviseurs verkopen vaakgebakken lucht' II 19 VIJF VRAGEN OVER ASML EN HET CHIPTEKORT Computerchips laten de wereld draaien. Het Nederlandse ASML heeft zo'n 90 procent van de markt in handen van machines die zulke chips kunnen maken. Ergo: zonder ASML geen chips. Vijf vragen over het bedrijf uit Veldhoven. Omdat ze zo'n beetje overal in zitten. Ze sturen digitale processen aan, leveren computerkracht en ge heugen. Zonder chips geen spelcom puters, laptops of smartphones. En geen auto's. In een gemiddelde auto zitten er zo'n 1000. Maar daar houdt het niet op. Tosti-ijzers, scheerappa- raten, elektrische tandenborstels, wasmachines, medische apparatuur, data-centers. Ga zo maar door. Overal zitten die dingen in. Over corona gesproken. De komst van de pandemie gooide het productieproces van chips danig in de war. Fabrikanten dachten minder auto's te gaan verkopen. Uit voorzorg bestelden ze minder chips. Tegelij kertijd was er juist meer vraag naar andere chips vanwege al het thuis werken. Mensen kochten meer com puters, telefoons en laptops. De grote chipfabrikanten, waar ASML zijn ma chines aan levert, vulden vrijgeko men productiecapaciteit op met an dere chips. Toen de vraag naar auto's in 2020 onverwachts vlug aantrok, hadden producenten geen plek meer. Als ge volg zaten autobouwers zonder chips met productiestops als gevolg. Dat was niet het enige probleem. Lockdowns verstoorden sowieso al lerlei productieprocessen. Tel daar twee branden bij toonaangevende Ja panse chipmakers, streng winterweer in Texas en droogte in Taiwan maar bij op. Allemaal zaken die in meer of mindere mate een negatief effect had den op de productie van chips. Op de achtergrond speelt nog de al door voortdurende digitalisering van alles om ons heen. Zoals gezegd, overal zitten tegenwoordig chips in. Dat worden er de komende jaren al leen nog maar meer. Ter illustratie: Maurice Geraets, di recteur bij de Eindhovense chipma ker NXP, voorspelde dat de waarde van chips in een auto verdubbelt, als iedereen elektrisch gaat rijden. Die verdubbeling verdubbelt wanneer auto's autonoom de weg op gaan. ASML profiteert daar uiteraard enorm van. Het bedrijf groeit en groeit. Vorig kwartaal maakte het 1,7 miljard euro winst, werd vorige week bekend. Dat doet ASML. Dat doen de belangrijkste klanten van ASML. De belangrijkste chipfabri kanten, bijvoorbeeld Samsung, TSMC en Intel, kondigden het afgelo pen jaar allerlei miljardeninvesterin gen aan. Maar bijbouwen is moeilij ker dan je op het eerste gezicht mis schien zou denken. Het kan zomaar drie jaar duren voor een nieuwe chip fabriek operationeel is. En dan moet j e zo'n fabriek wel vol kunnen zetten met chipmachines. De meest geavanceerde chipma chine werkt met extreem ultraviolet (EUV) licht. ASML is het enige be drijf ter wereld dat deze EUV-machi- nes kan maken. Volgend jaar bedroeg de product 55 stuks. Die zijn allemaal al verkocht, voor zo'n 120 miljoen euro per stuk. Het Veldhovense bedrijf doet er ui teraard alles aan om de productie op te schroeven. ASML is daarbij ook af hankelijk van zo'n 500 toeleveran ciers die verschillende modules van zo'n chipmachine leveren. Zeker. Philips bijvoorbeeld verhoogt de prijzen van elektrische tanden borstels en scheerapparaten, mede als gevolg van het chiptekort. Gamers die een Playstation 5 wil len kopen, verversen al maanden vruchteloos internetpagina's van elektronicawinkels. De nieuwste spelcomputer van Sony is al bijna een jaar lang overal stijf uitver kocht. Handelaren vragen via Markt plaats woekerprijzen. Vorige zomer kwam naar buiten dat TSMC uit Taiwan - is de grootste chipproducent ter wereld - meer geld gaat vragen voor chips. ASML wacht al een jaar of twee op een vergunning om een EUV-ma- chine naar een Chinese klant te ex porteren. De Nederlandse overheid geeft die vergunning vooralsnog niet af, onder druk van Amerika. Beide landen zijn onderdeel van het 'Was senaar Arrangement'. De landen spraken af dat voor het exporteren van technologie rekening moet worden gehouden met moge lijke strategische gevolgen. De Ame rikaanse overheid wil niet dat EUV-technologie in Chinese handen komt. Sterker nog, begin dit jaar ver scheen een Amerikaans rapport, waarin ook werd geopperd de export van minder geavanceerde chipmachi nes naar China aan banden te leg gen. Zover kwam het tot dusver niet. Er is een race gaande naar techno logische soevereiniteit als het om chips gaat. De VS, China en Europa zijn allemaal bereid miljarden te in vesteren in de chipindustrie. Zo gek is dat niet. Zonder chips ook geen moderne oorlogsvoering. Want ze zitten ook in modern wapentuig. De twee organisaties bestudeerden in totaal achttien abonnementen van grote hypotheekketens als De Hypotheekshop, De Hypotheker, grote intermediairs en kleinere ad vieskantoren zoals Van Bruggen Adviesgroep. Bijna alle abonne menten blijken diensten te bevat ten als beheer van de hypotheek, beantwoorden van vragen over het product ofadvies, gewijzigde klant gegevens verwerken of een nieuw rentevoorstel doen na afloop van de rentevaste periode. Wettelijke zorgplicht Wat de adviseurs aanbieden als diensten, valt veelal al onder de wettelijke zorgplicht van de tus senpersoon bij het afsluiten van een financieel product of zijn vol gens de bond 'nonsensdien- sten'. Consumenten moeten de hulp sowieso al krijgen, zónder aanvullend abonnement en zonder bijbetaling. De kosten variëren van 7 euro tot maar liefst 50 euro per maand. Welke hulp heb je tussentijds nodig bij hypotheken met een periode van 20 jaar? De Consumentenbond spreekt van misleiding en 'ronduit gebakken lucht'. „Consumenten gooien hier mee jarenlang geld weg voor een nutteloze dienst'', aldus Sandra Molenaar, directeur van de bond. ,,Maandelijks betalen voor service bij je hypotheek is überhaupt on nodig. Want welke hulp heb je tus sentijds nodig bij hypotheken met een rentevaste periode van 20 jaar? Bovendien, als je toch iets wezen lijks wilt veranderen aan je hypo theek, dan betaal je ook mét zo'n abonnement vaak nog advieskos- ten'', voegt zij eraan toe. Bij de consumentenorganisatie kwamen meldingen binnen dat consumenten zich soms onder druk gezet voelden om een abonnement af te sluiten. Zo werd klanten bij voorbeeld verteld dat zij zonder abonnement hoge uurtarieven moesten betalen elke keer dat zij een vraag over hun hypotheek hadden. Verwijderd CMIS Franchise, waar De Hypo theekshop en Huis Hypotheek onder vallen, laat in een reactie we ten dat de serviceabonnementen nog wel bestaan, maar zeer beperkt worden aangeboden en afgeslo ten. De Hypotheker heeft inmid dels de landelijke website informa tie over zijn Jazeker Plan abonne ment verwijderd. GO WOENSDAG 27 OKTOBER 2021 Merlijn van Dijk Veldhoven 1 Waarom zijn chips zo belang rijk? 2 Hoe zit het met het chipte kort? Zonder chips staat de wereld stil 4 ty,r: rr; 3 Veel vraag? Bijbouwen! Een medewerker in de fabriek van chipverpakkingsbe drijf Unisem Berhad in Ipoh, Maleisië. FOTO REUTERS 4 Er is veel vraag en weinig aan bod van chips. Dan zullen spullen wel duurder worden? 5 Hoe zit het ook alweer met die machine die niet naar China mocht? DEN HAAG Hypotheekadviseurs verkopen dikwijls onnodige diensten bij het afsluiten van een hypotheek, bijvoorbeeld serviceabonne menten die consumenten hele maal niet nodig hebben. Dat concluderen de Consumenten bond en de onafhankelijke hypo theekadviseur Ikbenfrits (IBF). - Sandra Molenaar, directeur Consumentenbond - Natasja de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19