Kernenergie plotseling weer populair in Europa geïnvesteerd in vervuilende energiebedrijven vergelijk de beste hypotheken en de laagste rentes 17 Opvallend veel Europese landen lijken opeens weer brood te zien in kernenergie. Zij wachten met spanning op Brusselse voorstellen die atoomsplijting binnenkort als 'schone' (CO2-vrije) bron moeten bestempelen. Dat zet de deur wijd open om vrijuit in kernenergie te investeren. De plotseling toegenomen inte resse in kernenergie bleek gister morgen op een ingelaste vergade ring van de 27 EU-Energieminis- ters over de huidige energiecrisis en hoe die aan te pakken. Lidsta ten blijven zelf beslissen over hun energiemix, maar het stempel dat Brussel aan een bron geeft is wel bepalend voor de financiering. Voor de Franse president Ma cron was het eind vorige week een uitgemaakte zaak dat een klimaat- vriendelijk Europa veel meer kerncentrales nodig heeft. En ook Commissievoorzitter Von der Leyen zei dat kernenergie, en gas voor de overgangsperiode naar meer zon en wind, thuishoren in 'de energiemix van de toekomst'. Sven Giegold, Groen Duits Eu roparlementariër, startte gisteren prompt een petitie tegen wat hij 'het groenwassen van gas en kern energie' noemt. Namens Neder land zei demissionair minister van Economische Zaken StefBlok uit te zien naar het Commissie standpunt. Zijn Oostenrijkse col lega noemde kernenergie: 'te duur en gevaarlijk', de Luxembur ger Claude Turmes sloot zich daarbij aan. Volgens hem zijn kerncentrales door de lange bouwtijd geen alternatief. Meer en sneller Ministers van de 27 lidstaten wa ren het er vanmorgen snel over eens dat Europa de energiecrisis in elk geval moet aangrijpen om meer en sneller te investeren in energiebesparing en duurzame bronnen als zon en wind. Cen trale gasinkoop en -opslag zijn be sluiten voor later, de energiemarkt mag in geen geval worden open gebroken. Uiterlijk tegen decem ber - dan is er een nieuwe top van staats- en regeringsleiders - moe ten zij een nieuw Europees ener giebeleid voor de middellange en lange termijn in de steigers zetten. De hoge gas- en stroomprijs die kwetsbare huishoudens en MKB nu als een molensteen om de nek hangen, vallen daarbuiten. Dat moeten de lidstaten zelfoplossen. Nederland en acht andere lid staten timmerden de discussie meteen al stevig dicht door in een gezamenlijke brief aan het Sloveense voorzitterschap elk in grijpen in de gas- en stroommarkt bij voorbaat uit te sluiten, en daar mee de door Frankrijk en Spanje bepleite ontkoppeling van stroom- en gasprijs. ,,We moeten niet vluchten in ad-hocoplossin- gen", aldus ook Energiecommis saris Kadri Simson. Energiebespa ring en vergroening zijn beter, C Vorig jaar werd voor het eerst meer stroom duurzaam opgewekt dan met fossiele brandstof want behalve klimaatvriendelijk verminderen die meteen ook de afhankelijkheid van een dubieuze grootgasleverancier als Rusland. Simson: ,,De paradox is dat we al jaren minder afhankelijk willen zijn, en we steeds afhankelijker worden. Van ons gas komt 90 pro cent uit het buitenland, in 2019 was dat nog 66 procent. Onze olie importeren we voor 97 procent." Ze riep lokale, regionale en natio nale overheden op de vergun ningverlening voor windmolens en windmolenparken te versnel len. ,,Dat duurt nu vaak zes of ze ven jaar en dat is veel te lang. Dat moet in twee jaar kunnen.'' Overigens bleek dat in Europa de opmars van duurzame energie flink doorzet: vorig jaar voor het eerst werd meer stroom duur zaam opgewekt (38 procent) dan met fossiele brandstoffen (37 pro cent). Maar beide banken hebben de afgelopen jaren veel meer kredieten aan duurzame energieproducenten ver strekt. Bij ABN Amro ging tussen 2018 en 2020 bijna de helft van de energieleningen naar een duurzame produ cent. Bij ING ging dat per centage omhoog van 21 naar 38. ,,Onze leningenporte feuilles aan de energiesector liggen helemaal in lijn met de klimaatdoelstellingen van Parijs'', benadrukt een woordvoerder. W'SSfN Energietransitie ,,Het doel van ABN Amro is om het percentage duur zame leningen hard te laten stijgen. Eind 2020 was 20 procent van de energiele ningen duurzaam. Dat moet in 2024 gestegen zijn naar 45 procent'', zegt de woord voerder van de bank. De bank wijst er op dat de aanpassing van de porte feuille altijd geleidelijk ver loopt. In één keer stoppen met leningen aan fossiele energie zou tot enorme te korten aan olie en gas leiden en voor grote maatschappe lijke ontwrichting zorgen. ,,We spreken ook van de energietransitie, dat bete kent al dat het geleidelijk moet verlopen.'' Uit het onderzoek blijkt dat de Volksbank, SNS, ASN en Regio Bank, helemaal geen leningen aan vervui lende energieproducenten hebben uitstaan. Ook Trio- dos Bank is brandschoon wat dat betreft. De Rabobank spring er met 88 procent duurzame leningen ook goed uit. Bij de verzekeraars sprin gen Allianz en Aegon er in negatieve zin uit. Athora heeft de meest duurzame beleggingsportefeuille. Corien Wortmann, be stuursvoorzitter van ABP wil bijvoorbeeld meer gaan investeren in secto ren die duurzaam moeten worden, zoals automa kers. ,,Volvo en Volkswa gen willen bijvoorbeeld na 2030 alleen nog elek trische auto's bouwen.'' Niet alleen bij de pensi oenfondsen staat duur zaamheid op de kaart. Ook de banken kunnen beter. Milieudefensie wijst nadrukkelijk naar ING als de grootste finan cier van de fossiele ener giebedrijven, met 9 mil jard euro aan verstrekte leningen. ,,ING is een van de grote financiers van de klimaatcrisis'', conclu deert de milieuclub. ABN Amro is de op een na vieste bank volgens MD. renpensioenfonds meer beleggen in duurzame energie. Ook andere fondsen ne men grote stappen rich ting duurzaamheid. Dat ze niet allemaal uit fos siele energiebedrijven stappen heeft ook een tac tische reden. Ze denken als aandeelhouder meer invloed uit te kunnen oe fenen en de bedrijven richting duurzaamheid te duwen. Dat wordt overi gens nog een enorme op gave. De totale pensioen pot in Nederland bedraagt al meer dan 1600 miljard euro. Nu gaat het nog om enkele tientallen miljar den die duurzaam belegd zijn, dus de fondsen moe ten nog flink aan de bak om al dat geld verant woord weg te zetten. welkom bij jindepender GO WOENSDAG 27 OKTOBER 2021 Frans Boogaard Brussel G Protesterende klimaatacti vist voor het ABP-kantoor in Amsterdam. foto joris van gennip Van het door banken toegekende 13,2 miljard euro krediet (2018-2020) aan energiebedrijven ging 9,1 miljard euro naar fossiele energie. Eind 2020 hadden de financiële instellingen voor 39 miljard euro be legd in energiebedrijven. Daarvan was 88 procent in fossiele energie. We lijken soms best veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. Ook elke hypotheek is anders. Met Independer vind je haarfijn de beste hypotheek voor jou. Ga naar lndepender.nl en bespaar al snel 1.000 euro op je afsluitkosten. nu vergelijken door de QR-code te scannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17