Kritiek op omvang van Duitse parlement zwelt aan ""■p i 'Doodgewone' tussenwoning staat voor bijna 2 miljoen euro op Funda 11 De huizengekte is nog lang niet voorbij. Een 'doodgewoon', maar wel verouderd huis in Amsterdam-Zuid, staat op Funda te koop voor 1.985.000 euro Het is nog maar twee jaar geleden dat het verontwaardigde reacties regende toen de prijs van 'zomaar' een tus senwoning in Amsterdam-Zuid be kend werd. De goegemeente viel massaal over de 1,5 miljoen euro die voor het stulpje diende te worden neergeteld. Inmiddels is de woningmarkt nog verder oververhit geraakt, stegen de prijzen met nog eens 30 procent, maar zorgt een vraagprijs van bijna 2 miljoen euro voor een verouderd rijtjeshuis, wederom voor opgetrok ken wenkbrauwen. Ook bij Gert Jan Bakker van stichting !Woon, die be woners informeert en ondersteunt bij huisvestingsproblemen, zoals te hoge huurprijzen of achterstallig on derhoud. Bakker zegt wel dat het desbetref fende huis zich kenmerkt door het grote aantal vierkante meters: ,,Een woonoppervlakte van 207 vierkante meter is relatief veel. Het kost daar door nog geen 10.000 euro per vier kante meter en dat is in sommige buurten kennelijk het nieuwe nor maal geworden. In de Pijp staat een eenkamerwoning van 38 vierkante meter te koop voor 390.000 euro. Dat is een hogere prijs per vierkante me ter.'' Bakker legt uit dat over het alge meen geldt: hoe kleiner, hoe duurder. Al gaat die vlieger in Amsterdam Zuid wellicht niet helemaal op: ,,Kijk eens naar de badkamer en keuken van dat rijtjeshuis. Het zal zeker nog voor een ton verbouwd moeten wor den." Uit recente NVM-cijfers blijkt dat de gemiddelde huizenprijs voor be staande woningen in Amsterdam per vierkante meter tussen de 4400 euro (voor een rijtjeshuis) en de 7000 euro (voor appartementen) ligt. De makelaar die het huis verkoopt, spreekt in de advertentie over een herenhuis uit de jaren 30. 'Zowel de voor- als achtertuin is zonnig, er zijn drie royale verdiepingen, zeven slaapkamers, een kelder en een vlie ring.' De grote waarde zou hem zit ten in de 'geweldige ligging in Am sterdam-Zuid, in een rustige groene straat en op korte loopafstand van een winkelstraat.' Met energielabel F lijkt isolatie nog wel een voor de hand liggende investering voor de nieuwe eigenaar. Bootje Wie koopt zoiets? Ook die vraag lijkt nu weer gerechtvaardigd. Buren van het rijtjeshuis van 1,5 miljoen euro waren twee jaar geleden resoluut: als je op de Zuidas werkt en graag in een gezinswoning in Amsterdam wil wo nen, nabij je bootje op de gracht, dan is het niet zo gek dat je daar de porte monnee voor trekt. ,,Laat helder zijn Indirect heeft de gekte wel degelijk invloed op de huurders aan de onderkant dat het nooit huizen voor Jan Modaal zijn geweest in dit soort buurten", zegt Bakker nuchter. ,,Dankzij de komst van de Zuidas, het financiële centrum waar de advocaten en ac countants met hoge lonen zitten, is het wel nog duurder geworden." Bakker twittert vaker over uit schieters in de woningmarkt. ,,Je zou misschien denken dat de mensen die wij helpen met huisvesting, meestal huurders, hier niks mee te maken hebben. Mis. Indirect heeft de prij- zengekte wel degelijk invloed op huurders aan de onderkant.'' Verhuurders van huizen met een beschermde huurprijs weten dat ze het pand met dikke winst kunnen verkopen - of liberaliseren - als hun beschermde huurders eruit gaan. ,,Zo'n huisbaas wil het liefst van ze af. Soms krijgen ze een afkoopsom aangeboden. Maar het kan ook min der vriendelijk en worden de huur ders bijna letterlijk weggewerkt." Exact een maand na de span nende verkiezingen in Duitsland presenteerde de Bondsdag zich gisteren aan den volke. Het Duitse parlement is jonger, vrou welijker en diverser dan voor heen. De Bondsdag telt sinds gisteren bo vendien veertig extra vertegen woordigers vergeleken met de vo rige periode. Het ontlokte de Duitse belastingbetalersfederatie maan dag nog de wanhoopskreet: 'XXL-Bondsdag [moet] stoppen! 500 volksvertegenwoordigers is ge noeg.' Wie een blik werpt op de her schikking van het Duitse parle- ment in Berlijn ziet een botsing tussen generaties. Enerzijds zijn er de nieuwkomers, de frisse twinti gers, die hun debuut maken in de politieke arena. Terwijl aan de an dere kant ervaren rotten, gebo ren in de Tweede Wereldoorlog en opgegroeid tijdens het DDR-re- gime, blijven zitten. Met haar 23 j aar is Emilia Johanna Fester het jongste lid van de Duitse Bondsdag. De komende vier jaar vertegenwoordigt zij de Groenen, de partij die momenteel coalitiebe sprekingen voert met de liberale FDP en de winnaar van de verkie zingen van vorige maand, de soci aaldemocratische SPD. Alexander Gauland (80) van de rechts-popu- listische Alternative für Deut- schland (AfD) is de nestor. Gisteren zijn in totaal 736 Duitse volksvertegenwoordigers geïnstal leerd, onder wie 480 mannen en 256 vrouwen. Ze zijn afkomstig van acht verschillende partijen. Niet eerder namen zoveel Duitse politici plaats in de Bondsdag en dankzij het huidige kiesstelsel kan dat aan tal de komende verkiezingen alleen maar toenemen. Zo lukte het Die Linke dit keer wel om in het parle ment te blijven. De fractie van de links-populistische partij telt maar liefst 39 leden. Ze zijn direct geko zen door de Duitse kiezer. Als parlementariër met de meeste dienstjaren had Wolfgang Schauble (79) de eer om de 20ste Bondsdag te openen. De afzwaaiende parle mentsvoorzitter pleitte ervoor om de kieswet te veranderen. Meer Duitsers, zowel binnen de politiek als daarbuiten, zijn het hiermee eens. Schauble (CDU) droeg de voorzittershamer over aan SPD'er Barbel Bas. De 53-jarige sociaalde mocraat, die sinds 2009 in het par lement zit, werd met een overwel digende meerderheid verkozen. Schauble, al sinds 1972 actief als parlementariër, wil zelf van geen stoppen weten. Ook na het verkie zingsdebacle van zijn CDU blijft hij lid van de Bondsdag. GO WOENSDAG 27 OKTOBER 2021 Ongeloof en verontwaardiging over absurd vraagbedrag voor rijtjeshuis Stefan ten Teije Amsterdam De toekomstige ei genaar van de tussen woning zal nog een flink bedrag in de iso latie moeten steken. FOTO FUNDA - Gert Jan Bakker stichting !Woon BERLIJN Emilia Johanna Fester (23) is - Guy Hoeks het jongste lid. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11