7 Een kleurrijk herfstbos? Niet zoals vanouds: op wat geel en rood na zijn veel blaadjes nog hartstikke groen. ,,De herfst is twee weken later dan vijftig jaar geleden.'' De herfstkleuren be ginnen te komen, maar later dan voorheen. Boswachter Rien de Vries loopt door een beuken laan in Zuid-Kennemer- land, bij Haarlem. Hij ziet veel groen, pas een paar blaadjes kleuren gelig en bruinig. De herfst komt laat dit jaar, merkt hij. ,,Het gaat heel traag." Bioloog Arnold van Vliet, verbonden aan de Wage- ningen Universiteit, ziet het niet al leen als hij buiten is: het blijkt ook uit de timelapse video's van zijn zoge heten GrowApp dat de bladverkleu ring 'relatief laat op gang komt' dit jaar. ,,De herfst is twee weken later dan vijftig jaar geleden", constateert Van Vliet. ,,De populieren werden pas laat geel en lindes hadden al kaal moeten zijn." De herfstvakantie - in de regio's noord en midden al achter de rug, nu nog in het zuiden van het land - was altijd een uitstekende tijd om te ge nieten van de kleurenpracht van het najaar. ,,Het is in september en okto ber warm geweest, dus de bomen hebben nog niet het signaal gehad om hun energie terug te halen", zegt boswachter De Vries van Staatsbos beheer. Van Vliet: ,,Dat we nu nog groene blaadjes zien, is wat ik noem klimaatverandering in de ach tertuin." September was 'ruim war mer dan normaal', bevestigt meteoroloog Johnny Willem- sen van Weerplaza. „Gemid deld was het - dag- en nachttempe- raturen meegenomen -15,9 graden, tegen 14,7 gebruikelijk. Dat is goed voor een zevende plaats in de top Marlies van Leeuwen Rotterdam tien warmste septembers sinds 1901." Ook oktober is 'iets aan de zachte kant.' ,,Een half graadje, tot dusver. Dat is niet erg bijzonder", zegt Wil- lemsen. Van Vliet: ,,Maar als je het vergelijkt met vijftig jaar geleden, is het wél een stuk warmer." Daarbij komt dat de nachtvorst nog niet in heel Nederland doorzet. Kou En juist de kou geeft de bomen het teken om zich klaar te maken voor wat gezien kan worden als winter slaap, zegt De Vries. ,,Als de tempera tuur daalt en de dagen korter wor den, dan breekt de boom het chlorofyl af- het bladgroen - dat in Nu nog groen blad is klimaat verandering in de achtertuin - Arnold van Vliet, bioloog de bladeren zit. Daarbij komen voe dingsstoffen vrij die de boom opslaat in de stam en het wortelstelsel en die worden gebruikt om in het voorjaar weer blaadjes te laten groeien", zegt de boswachter. ,,Dat bladgroen is een heel dominante kleur, dus als dat wegtrekt uit de blaadjes komen in eens andere kleuren tevoorschijn, zo als geel en rood." Uiteindelijk worden de bladeren bruin en vallen ze op de grond. Daar profiteren op de grond levende beestjes weer van, zoals springstaar- tjes en pissebedden, die helpen de boel te verteren en humus te maken. ,,Dat is eigenlijk een soort meststof die de grond voor de boom verrijkt in het voorjaar", legt De Vries uit. Dat die processen nu langer op zich laten wachten kan op sommige bomen en beestjes impact hebben. „Bepaalde soorten kunnen daar last van heb ben. Hun biologische ritme is wat van slag." Bioloog Van Vliet maakt zich bij voorbeeld zorgen om de lijsterbes met z'n feloranje besjes, de beuk en de eik. ,,Die hebben het zwaar te ver duren, ook met de steeds extremere periodes van droogte afgewisseld met juist extreme neerslag. Ik ben heel benieuwd hoe ze er aan het eind van de eeuw bijstaan, want dan is het klimaat minder geschikt voor deze soorten", zegt hij. Walnootbomen Op de langere termijn zullen de soorten planten, vogels en vlinders die zich nu meer thuis voelen in zui delijkere delen van Europa zich in Nederland gaan huisvesten. ,,Dat zien we nu al op gang komen met platanen bijvoorbeeld en walnoot- bomen, maar het gaat langzamer dan waar de temperatuurstijging eigen lijk om vraagt", zegt Van Vliet. Meer concreet voor nu ziet hij dat bomen en bossen gevoeliger zijn voor storm schade. „Hoe meer blad aan de boom, hoe makkelijker takken afgerukt worden door hevige windstoten." Wie zich verheugt op bonte herfstkleuren kan de ko mende weken alsnog zijn hart opha len, belooft De Vries. „De blaadjes vallen vanzelf." GO DINSDAG 26 OKTOBER 2021 FOTO JEFFREY GROENEWEG moeten zijn'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7