lesten Lucht Kabinet weet: we gaan mensen boos maken If n fl 5 NV' •'''•Jv UVN i It, Z *A i* Ir i f 4jf f 5tiW !f tot nu toe ongeveer dertigduizend mensen met corona in het zieken huis. De meesten van hen over kwam dat toen er nog geen vaccin voor hen beschikbaar was. Nog een vergelijking: griep zorgde in de winter van 2017/2018 voor 16.000 ziekenhuisopnamen, en een jaar later (dat was een milder seizoen) voor ongeveer 11.000. ,,Ja, en dat is dan nog het getal als iedereen optimaal beschermd is, met een geweldig vaccin boven dien. Maar je hebt ook mensen met een lage weerstand, bij wie het vaccin minder goed werkt. En er zijn niet-gevaccineerden.'' Wat moet er veranderen? ,,Je moet naar het hele systeem kijken, maar de grootste druk zit al een heel lange tijd bij een rela tief kleine groep: de intensive ca res, de acute zorgafdelingen, een aantal verpleegkundigen, labme dewerkers. We moeten echt na denken over de vraag hoe we nieuwe coronagolven de ko mende jaren goed kunnen ver werken, zodat we niet telkens in de stress schieten als er weer een opleving is. Want met de huidige inzichten vind ik het meest waar schijnlijke scenario dat we elk jaar een opleving zullen krijgen, met aanzienlijke gezondheidsschade als gevolg.'' Weer moet het kabinet ingrijpen door het stijgende aantal coronapatiënten in de ziekenhuizen. Maar elke mogelijke maatregel is even omstreden. Makkelijke oplossingen zijn er niet, verzucht minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid, CDA) na een overleg met de meest betrok ken coronaministers. Zojuist heb ben zij in de beslotenheid van de Trêveszaal geconcludeerd dat af wachten geen optie meer is nu het aantal infecties en bezette zieken huisbedden te hard toenemen. De Jonge: ,,Makkelijk zou zijn: niets doen en hopen dat het vanzelf weer daalt. Maar ik denk dat dat niet gaat gebeuren.'' Zo moet het kabinet opnieuw er kennen dat de werkelijkheid de modellen heeft achterhaald. Het aantal coronabesmettingen en zie kenhuisopnames stijgt veel sneller dan verwacht, inmiddels liggen er bijna 800 coronapatiënten in het ziekenhuis. Weer moet er worden ingegre pen 'om te voorkomen dat de zorg overbelast raakt', zegt De Jonge. ,,Dat was altijd het doel van de co rona-aanpak en dat blijft het. De frustratie in de zorg is heel erg groot dat het vooral niet-gevacci- neerde mensen zijn die in die zie kenhuizen liggen. Dus hebben we dilemma's onder ogen te zien. Gaan we maatregelen treffen voor de samenleving als geheel - dus ook de gevaccineerden - of voor een kleine groep die het meeste ri sico loopt in het ziekenhuis terecht te komen?'' De minister zegt dat het kabinet nog geen keuze heeft gemaakt, maar zijn onuitgesproken bood schap is duidelijk: Nederland moet zich erop voorbereiden dat het ka- binet volgende week weleens nieuwe maatregelen kan afkondi gen die alleen ongevaccineerden raken, ofalleen voor die regio's gel den waar het aantal besmettingen het hoogst is, zoals in wijken van de grote steden en de Biblebelt. Of dat gebeurt, is nog niet zeker. Het kan zijn dat het kabinet weer een mondkapjesplicht op scholen en in winkels afkondigt of weer ie dereen oproept thuis te werken. De Jonge maakt er geen geheim van dat het kabinet ook nadenkt over stappen die tot nu toe uit den boze waren. Toen de inmiddels afgetre den staatssecretaris Mona Keijzer vorige maand zei dat ze bang was dat het coronatoegangsbewijs straks niet-gevaccineerden zou uitsluiten in de horeca, zei premier Mark Rutte nog dat daar geen plan nen voor waren. Een ingewijde er kent dat dit een van de ingewik keldste afwegingen is sinds de start van de pandemie: ,,De probleem analyse is eenvoudig, maar de op lossing is dat niet natuurlijk.'' Welke keuze het kabinet ook maakt: voor geen enkele maatregel zal het de handen op elkaar krijgen. De Jonge weet het zelf maar al te goed. De samenleving is corona- moe. Het vertrouwen in het beleid daalt al langer, het draagvlak is steeds brozer. De grote groep vol wassenen die wél is gevaccineerd (nu zo'n 87 procent) zal boos wor den als zij weer wordt beperkt in haar vrijheid. De kleine groep mensen die niet is gevaccineerd, is doorgaans al achterdochtig over het coronabeleid en zal ook woe dend reageren wanneer er regels komen die alleen haar aangaan. Uitstellen De Jonge weet één ding ook, zegt hij. Als er niet wordt ingegrepen en de zorg bij een vijfde golfweer veel behandelingen moet uitstellen, zal een grote groep mensen óók woe dend zijn. Van mensen die geen co rona hebben, maar bijvoorbeeld kanker of hartklachten, kan niet weer worden gevraagd te wachten op een operatie als de intensive ca res weer overbelast raken. ,,Dus moeten we dat moment voor zijn.'' Daarbij weet het kabinet ook dat de Tweede Kamer kritisch is. De invoering van het coronatoegangs bewijs ging de Kamer al bijna te ver. Nog een stap verder durft De Jonge misschien wel, maar veel partijen niet. Polen waarschuwt EU voor oorlog Turkije: diplomaten mogen toch blijven Ex-waarnemend burgemeester Scherpenzeel naar rechter over ontslag Oud-waarnemend burgemees ter Eppie Klein (SGP) van Scher- penzeel stapt naar de rechter om zijn ontslag als waarnemer on gedaan te laten maken. Tegelij kertijd maakt zijn advocaat bij de Gelderse commissaris van de Koning John Berends bezwaar tegen de gang van zaken rond het ontslag. Berends ontsloeg Klein op 7 oktober, direct nadat minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken had beslo ten dat de gemeente Scherpen- zeel zelfstandig mag blijven, iets waartegen de provincie Gelder land jarenlang heeft gestreden. Volgens advocaat en arbeids- rechtdeskundige Arjan Klaassen mocht Berends Klein helemaal niet ontslaan. De commissaris zegt zelf dat hij dat recht heeft, omdat hij ook degene is die waarnemend burgemeesters mag benoemen. Maar Klaassen stelt dat een ontslagbevoegdheid nergens beschreven staat. En als het wel zo zou zijn, zegt Klaas- sen, dan moet de gemeenteraad daarover ingelicht worden, net zoals dat gebeurt bij een benoe ming. Dat is niet gebeurd en daarom deugt de procedure niet. Als de rechter Klein gelijk geeft, wil hij nog steeds waarnemend burgemeester zijn. Rechter: jongen (6) terug naar Italië Makkelijk zou zijn: niets doen, maar ik denk dat dat niet gaatgebeuren PC DINSDAG 26 OKTOBER 2021 rin a j«a i jk I ^l/ö p J >,A P i 1 -'v Als je daar tienduizend co ronapatiënten bij optelt, wordt het heel erg druk in de ziekenhui zen Niels Klaassen Hans van Soest Den Haag WARSCHAU De Poolse premier Morawiecki heeft de Europese Unie ge waarschuwd voor het aanzet ten tot 'de derde wereldoorlog', mocht de geldstroom uit Brus sel worden geblokkeerd als straf voor anti-Europese maat regelen in Polen. De spannin gen waren hoog opgelopen na dat Polen besloot in bepaalde gevallen Europees recht te verwerpen. Onder meer Ne derland wil dat de 36 miljard euro coronahulp voor Polen wordt opgeschort. Een woord voerder van Morawiecki zei la ter dat diens woorden niet let terlijk moeten worden opgevat. ISTANBOEL De Nederlandse ambassadeur en negen anderen hoeven toch niet weg uit Turkije, hoewel ze hebben opgeroepen een activist vrij te laten. De Turkse president Erdogan kwam gisteren terug op zijn aankondiging de tien westerse topdiplomaten tot on gewenste personen te laten ver klaren. In een toespraak verwel komde hij de verklaringen van de ambassadeurs van gisteren, waarin zij zeggen zich te blijven houden aan diplomatieke ver dragen en zich niet met binnen landse aangelegenheden te be moeien. Volgens Erdogan ,,heb- ben ze hun lesje geleerd''. BARNEVELD KABELBAANRAMP De 6-jarige jongen die als enige een kabelbaanramp in Italië overleefde, moet terug naar zijn familie in dat land. Een rechtbank in Tel Aviv heeft dat besloten, nadat de jongen stie kem door zijn grootvader naar familie in Israël was gebracht. Tegen hem loopt nu een on derzoek vanwege kidnapping. Het kind verloor beide ouders toen de cabine waarin ze zaten in mei neerstortte. Totdat zijn opa hem meenam, was Eitan ondergebracht bij zijn tante in Italië die ook de voogdij had. De jongen was al jong met zijn ouders naar dat land verhuisd. - Hugo de Jonge -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5