In Molenstraat delen ze lief en leed Bond Heemschut wil dat gemeente actie onderneemt tegen rattenplaag Aanpak Jaagpad bij Sluis vereist kappen populieren tesM Iwiji 6 Al vijftien straten in de gemeente Hulst doen mee met Lief en Leed Straatje Er wordt een kat aangereden. Het dode diertje ligt op straat, maar ie mand uit de buurt pakt de kat en legt die op een veilige plek, zodat de baasjes nog afscheid van hun huis dier kunnen nemen als ze thuis ko men. Het gebeurde onlangs in de Molenstraat in Clinge. De buur die zich bekommerde om de kat kreeg een kaart met een bedankje via het project Lief en Leed Straatje. In vijftien straten in de gemeente Hulst delen de bewoners sinds af gelopen juni lief en leed met el kaar. Hulst voor Elkaar introdu ceerde het Lief en Leed Straatje. Hoe werkt dat? Een straat kan aan gemeld worden door iemand die 'gangmaker' wil zijn. Die beheert een potje met 100 euro en zorgt dat er op mooie of verdrietige momen ten iets wordt bezorgd. Dat loopt goed, zegt Mariska Sijs van Hulst voor Elkaar. In onder meer Hulst, Lamswaarde, Terhole, Walsoorden en Clinge meldden gangmakers zich de afgelopen tijd aan. Het idee is dat mensen in een straat meer naar elkaar omzien. Het project sluit aan bij de missie van de ge meente Hulst om eenzaamheid te gen te gaan. Straat met veel verhalen De Molenstraat in Clinge was één van de eerste Lief en Leed Straatjes. Samantha Strooband meldde zich als gangmaker aan, samen met Mir jam Sarneel en Ellen Verstraten. ,,Het is een heel lange straat met 107 woningen. We hebben daarom elk een eigen zone waar we verant woordelijk voor zijn." De Molen straat doet al mee aan de jaarlijkse Burendag, er is een buurtpreventie WhatsApp-groep en de bewoners zijn bezig met verkeersveiligheid. We doen een beroep op al onze buren: tip ons als iemand iets met lief of leed heeft Het idee van het Lief en Leed Straatje sprak het drietal meteen aan. Vooral omdat je niet alles van iedereen kunt weten in zo'n grote straat. ,,We doen daarbij een beroep op al onze buren: tip ons als iemand iets met lief of leed heeft. Mensen komen steeds vaker iets melden. Het heeft tijd nodig, maar begint te lopen. En het wordt gewaardeerd." Lokale presentjes Vlak na de start werd het eerste pre sentje al bezorgd. „Iemand was ineens mantelzorger geworden voor zijn vrouw, die ernstig ziek is." De drie gangmakers doen hun best om de honderd euro zo goed moge lijk te besteden. ,,Via via hebben we een hele voorraad gratis wenskaart- jes gekregen, die iemand zelf ge maakt heeft." De presentjes wor den gemaakt bij de Tragel Shop van zorginstelling Tragel. Samantha: ,,We vinden het belangrijk dat de presentjes lokaal worden ge maakt." De cadeautjes geven aan dat de buurt aan iemand denkt. Van een kaarsje voor een verdrietig mo ment tot een sleutelhanger met Zeeuws knoopje voor als er iemand nieuw in de straat komt wonen. Aanmelden kan nog Hulst voor Elkaar gaat de gangma kers over een tijdje uitnodigen. ,,Om ervaringen met elkaar uit te wisselen", zegt Mariska Sijs. Straten kunnen zich nog steeds aanmelden via 0114-684700 of info@hulstvoorelkaar.nl. Na aan melding wordt alles uitgelegd en krijgen mensen in de straat een kaartje in de bus met informatie. Draaibrug kampt sinds ongeveer een jaar met een hardnekkige rat- tenplaag. Die wordt veroorzaakt door het tramhuisje op nummer 66. In het rijksmonument ligt een gi gantische berg afval die daar door iemand gedumpt is. Omwonenden hebben daardoor flinke overlast. Bij Iris van de Kerkhove, die iets ver derop een tramhuisje heeft gereno veerd, hebben ratten de elektrici teitsdraden boven de keuken kapot gebeten. Maden die over dode rat ten in het plafond krioelen, vallen via de afzuigkap op het fornuis. Volksgezondheid De Erfgoedvereniging Bond Heem schut reageert geschokt. Volgens Bert van Gelder van Heemschut is er in Draaibrug sprake van 'een smerige bende en een reëel risico voor de volksgezondheid van om wonenden'. Van Gelder is boven dien fel over het monumentenbe- leid van de gemeente Sluis. Volgens hem gaat Sluis laks om met de in standhouding van rijksmonumen ten en hanteert de gemeente een beleid van 'pappen en nathouden'. Hij bedoelt daarmee dat Sluis af en toe handhaaft, maar niet met een structurele oplossing voor de tram huisjes komt. Omwonenden klagen namelijk al jaren steen en been over de verloe dering van de rijksmonumenten. Sluis zegde twee jaar geleden daarom toe dat het in gesprek zou gaan met de eigenaar, zodat hij de tramhuisjes zou opknappen. Dat is nog niet gebeurd. Van Gelder vindt dat de gemeente zich 'een oor laat aannaaien door de eigenaar'. SLUIS Het Jaagpad tussen Sluis en Hoeke wordt aange pakt, maar dat heeft conse quenties voor de beeldbepa lende populieren langs de Damse Vaart. Die worden ge kapt. Het wandel- en fietspad langs de Damse Vaart tussen Sluis en België verkeert al ja ren in slechte staat. Vooral aan de Vlaamse kant ligt het Jaag pad schots en scheef. Dat zorgt geregeld voor gevaarlijke situ aties voor fietsers. Gemeente raadslid Frank Gijsel trok er vier jaar geleden al over aan de bel, maar tevergeefs. Het col- lege van burgemeester en wet houders van de gemeente Sluis geeft Gijsel gelijk dat het Jaagpad er slecht bij ligt. De provincie West-Vlaanderen heeft Sluis nu verzekerd dat de opknapbeurt volgend jaar kan beginnen, maar daarvoor moe ten wel de metershoge popu lieren gekapt worden. Volgens Sluis ligt die beslissing gevoe lig. Vorig jaar communiceerde de provincie West-Vlaanderen nog dat het asfalteren voor zichtig moest gebeuren 'om de historische populieren die het beeld van de Damse Vaart be palen, niet te beschadigen'. dinsdag 26 oktober 2021 De Molenstraat in Clinge is een Lief en Leed Straatje: er worden kaartjes en presentjes rondge bracht op mooie én verdrietige momenten, door drie 'gangma kers.' ,,We krijgen veel positieve reacties." Sophie Stockman Clinge -Samantha Strooband, Gangmaker De afvalbelt in een tramhuisje in Draaibrug is niet alleen 'een smerige bende', het is ook een 'gevaar voor de gezondheid van omwonenden'. Dat vindt de Erf goedvereniging Bond Heem schut, die wil dat de gemeente zo snel mogelijk actie onder neemt. Bob Maes Draaibrug Ellen Verstraten, Mirjam Sarneel en Samantha Strooband wonen in de Molenstraat in Clinge. De straat is nu ook een Lief en Leed Straatje. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53