Wassen Afstand 1 |\M. tHJiV "ïf 4 li lui SFEERVOL BOPPARD AAN DE RIJN LID OMT: GROEPSIMMUNITEIT ONHAALBAAR Het is niet ondenkbaar dat in de toekomst jaarlijks pakweg tienduizend Nederlanders met corona in het ziekenhuis belanden, zegt OMT-lid Jan Kluytmans. Daarom moet vooral in de winter de zorgcapaciteit structureel omhoog. 'Het piept en het kraakt'. anden schudden, knuffelen, met een snotneus de trein instappen, het laat ste vrije bureau in nemen op kantoor... Wie even om zich heen kijkt, ziet dat het weer volop gebeurt. En wie het nieuws een bé- tje volgt, ziet ook dat de coronacij- fers weer de lucht in schieten. Het ene valt niet los te zien van het andere, denkt Jan Kluytmans, arts-microbioloog in het UmC Utrecht en prominent lid van het Outbreak Management Team. ,,Je kunt jezelf veilig wanen omdat je gevaccineerd bent, maar je blijft onderdeel van de transmissieke ten. Ik denk echt dat als we alle maal weer wat serieuzer omgaan met het virus, dat we dan kunnen voorkomen dat er opnieuw echt vervelende maatregelen nodig zijn.'' Voordat u zich nu heel schuldig gaat voelen, omdat u de boel zelf ook heeft laten versloffen: het la ten vieren van de teugels is deels ook 'normaal menselijk gedrag', denkt Kluytmans. ,,Na hun vacci natie gaan mensen toch nadenken welk risico ze zelf nog lopen. En het klopt: de kans dat je in het zie kenhuis komt, is veel kleiner. Maar je kunt nog steeds besmet raken, en je kunt het virus nog steeds doorgeven. Dus is het toch ver standiger om je voorlopig aan de basisregels te houden.'' Het feit dat 'een relatief grote fractie' van de bevolking nog niet gevaccineerd is, speelt momenteel een grote rol in de oplopende zie- kenhuiscijfers, ziet ook de arts-mi crobioloog, die deze zomer van het Amphia Ziekenhuis in Breda over stapte naar Utrecht. ,,Jaap van Dis sel heeft het recent gezegd: ieder een die niet gevaccineerd is, wordt uiteindelijk besmet, en daarvan zie je nu de gevolgen.'' Groepsimmuniteit Als vuistregel hanteert Kluytmans de rekensom dat 5 procent van de besmettingen bij mensen zonder bescherming tot een ziekenhuisop name leidt. Met een groep van 1 a 2 miljoen mensen die nog onbe schermd rondlopen, gaat het dus al snel om vele duizenden Nederlan ders die potentieel het risico lopen om in het ziekenhuis terecht te ko men. Logische conclusie: het wordt (wederom) een lastige winter. En daarna? Wanneer bereiken we nou eindelijk het niveau dat we als be volking voldoende beschermd zijn om het virus uit te bannen? Kluyt- mans heeft een ontnuchterende mededeling: volledige groepsim- muniteit kunnen we op onze buik schrijven. Niet alleen dit jaar, maar voor de voorzienbare toekomst, denkt het prominente OMT- lid. ,,De term groepsimmuniteit is natuurlijk beroemd geworden omdat Rutte dat in maart vorig jaar zo onhandig de wereld in hielp. Maar ik denk niet dat het ons gaat lukken om corona achter ons te laten. Als je kijkt naar de vaccins: ze beschermen goed tegen ziekenhuisopname, en dat is fan tastisch, maar ze beschermen niet honderd procent.'' „Hetzelfde geldt voor bescher ming door een eerdere besmet ting'', vervolgt hij. ,,Ik zie nog geen reden om te denken dat het virus de komende jaren niet meer terug komt. Corona is niet zoals de pok ken of de mazelen, die we echt de wereld uit hebben kunnen helpen, maar meer zoals griep of verkoud heid.'' ,,Bij de pokken is immuniteit vol doende om het helemaal niet meer te krijgen en niet meer door te ge ven, bij corona niet. Ik zie aan de lopende band mensen die be schermd zijn, en toch weer besmet raken. Daarnaast is het pokkenvi- rus een echt mensenvirus, er is geen reservoir bij de dieren. Bij co rona hebben we gezien dat ook dieren gastheer van het virus kun nen zijn, nertsen bijvoorbeeld. Dit virus verdwijnt niet.'' tV ï1 ff f t 1,5 M. ,,De zorgcapaciteit moet structu reel omhoog, want de ziektelast wordt substantieel hoger. En onze huidige capaciteit is gewoon on voldoende. Dat zag je de afgelopen jaren soms al tijdens het griepsei- zoen. Dan konden we het maar net bolwerken. En corona valt in het zelfde seizoen.'' ,,Dat gaan we dit jaar zien. Vorig jaar was er geen griep, dus we we ten het niet precies. Maar vergis je niet: corona is echt een heel be smettelijk virus. En de Neder landse zorg is gewoon krap beme- ten: het piept en het kraakt. Als je bijvoorbeeld naar Duitsland kijkt, daar zijn de zorgen toch minder groot. Ze hebben zoveel meer ic-bedden.'' Aan wat voor getallen moeten we denken? ,,Vóór vaccinatie is de kans op een ziekenhuisopname na besmetting ongeveer 5 procent, na vaccinatie is dat risico een factor twintig klei ner: 0,25 procent dus. Stel dat een kwart van de bevolking elk win terseizoen corona krijgt, dan heb je het over 0,25 procent van pakweg vier miljoen mensen. Dat zijn tienduizend mensen die elk jaar in het ziekenhuis kunnen belanden.'' Om even een idee te geven: dit jaar lagen er volgens Stichting Nice Hotel Rheinlust, Boppard Gelegen aan de promenade Langs de Rijn. Boppard is al meer dan 2000 jaar oud en ligt op 20 minuten rijden van de stad Koblenz. In de wijnheuvels rondom Boppard vindt u wandelroutes met fantastische vergezichten over de Rijn. TIP: 18 nov. - 22 dec. sfeervolle kerstmarkt in Koblenz (o.v.v. wijziging/annulering) nuwegexclusief.nl Bestel nu op pzc.nl/nuw2116 DINSDAG 26 OKTOBER 2021 PC 'Elke winter ziekenhuizen vol coronapatiënten' Sander van Mersbergen Utrecht Wat maakt corona anders dan de pokken? Wat is het gevolg? Is de groep die kwetsbaar is voor griep niet dezelfde als de groep die veel gevaar loopt door co rona? 2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2x4-gangendiner per boeking 1 paar Camelia slippers t.w.v. €25 cadeau Op basis van 2-persoonskamer en beschikbaarheid. Meer informatie omtrent geLdigheid, kinderkortingen, toeslag 1-pk en toeristenbelasting staat vermeld op onze website. Boekingskosten: €15 per boeking. Meer informatie? info@nuwegexclusief.nl of bel 055-3017194 (bereikbaar van ma t/m vrij 10 -16 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4