Vlag blijft in de kast, wel een foto-expositie 6 Hele week griezelwandelingen en verkleedpartijen op Schouwen-Duiveland Door de bekende reden waren hal- loweenoptochten vorig jaar mini maal. Organisaties trekken nu bijna alles, niet alleen griezelkleding, uit de kast. Noordwelle verandert anno 2021 in griezeldorp Hallowelle. Organi sator Vera Pals laat kinderen op 30 oktober om 19.00 uur bij het dorps huis starten. ,,Vorig jaar was Hallo- welle een geweldig succes dat de verwachtingen overtrof. Dit jaar gaan we weer voor een tocht waar menig kind 'lang van wakker ligt'." De spannende tocht voor kinde ren van 5 tot 13 jaar op vrijdag 29 ok tober start bij het Schelpenplein. Tussen 18.30 uur (allerkleinste kin deren) en 20.00 uur wordt gestart. De route is bemand tot 21.30 uur. De griezeltocht in Burgh-Haam- stede op zaterdag 6 november, be gint bij de brandweerkazerne. Kin deren tot 7 jaar vertrekken tussen 18.00 en 19.15 uur en kinderen van 7 tot 12 jaar tussen 19.30 en 20.30 uur, begeleid door minimaal één vol wassene per groep. De route wordt uitgedeeld. In verband met de drukte wordt geadviseerd verspreid over de avond te komen. In Renesse is ook nog wat huiver voor drukte. ,,Geef elkaar de ruimte en geniet van alles wat er op de route te beleven is." Coronapas Op zaterdag 30 oktober is er de trick of treatronde in alle straten van Dreischor, behalve Stapelhof en voorbij Goemanszorg en de dreven in de Welleweg. Tussen 19.30 en 21.00 uur vertrekken in tussenpo zen van drie minuten groepjes kids onder begeleiding. De kinderdisco en griezeltocht voor oudere kids en volwassenen gaan dit jaar niet door. Sommige activiteiten kunnen door de gemeente als evenement wor den aangemerkt. Dan kan de om streden coronapas worden ge vraagd. Voor halloweentochten is deze niet nodig, omdat ze officieel onder doorstroomlocaties vallen. Op de stadsboerderij in Zierikzee worden vandaag (dinsdag) maskers gemaakt. Dan is er ook een hallo- weenparty in lunchroom De Punt. Vrijdag is er in jongerencentrum 450 aan de Kaersemakersstraat van 21.00 tot middernacht een hallo- weendisco. Morgen tussen 13.00 en 14.00 uur versieren kinderen op beleefboer- derij De Stelle in Ouwerkerk pom poenen. Op het dorp zelf verschijnt zaterdagavond krekenmonster Oosjepik. ,,Iedereen die de poster achter het raam ophangt, laat weten dat kids snoep kunnen halen", meldt organisator Patrick Peeters. De optocht start bij Eetcafé De Bar bier om 19.00 uur. ,,Je huis en jezelf verkleden worden zeer gewaar deerd. Hoe meer kinderen, hoe meer gegriezel." Eng verkleed Op Brouw organiseren Antoinette Iedereen die de poster achter het raam ophangt, laat weten dat kinderen snoep kunnen halen Laheij en Ciska Steenhorst de span nende halloweenoptocht. Verza melen om 19.00 uur bij sportpark Onder de Molen. ,,Speciaal voor kids tot en met 12 jaar, maar eigen lijk is iedereen welkom. We ver wachten natuurlijk iedereen, ook ouders, eng verkleed. Lekker lopen door de oude straatjes van de Smal- stad", aldus Steenhorst. Griezelwandeling In Nieuwerkerk neemt moeder Elaine IJzelenberg het voortouw. Zaterdag om 19.15 uur wordt verza meld bij de Kerk op de ring. ,,Wie wil loopt gezellig mee met deze on officiële, ongeorganiseerde griezel wandeling." Marcel Modde Zierikzee „Moedig dat zij hun verhaal durven te delen voor heel Zeeland", vindt Martijn van Merriënboer van de ei- landelijke LHBTI-netwerkgroep van zijn geportretteerde provincie genoten. ,,De eerste stap die de ge meente zet in de zichtbaarheid van deze doelgroep." Hij hoopt snel op meer. Niels, Kris, Stefano, Samuel, Evi en al die anderen die van 1 novem ber tot 3 december groot in het ge meentehuis te kijk hangen, vertel len in de expositie hoe het voor hen was om in de huidige maatschappij uit de kast te komen. Martijn: ,,Hoe de omgeving reageert en wat hun boodschap is voor anderen. Som mige hebben heftige periodes ge had. Het leven leek geen zin meer te hebben en ze hadden een sterk ge voel dat ze er met niemand over konden praten." Zelfheeft Martijn naast goede er varingen met familie en vrienden ook nare dingen meegemaakt op het eiland, toen hij uit de kast Ik hoop dat mensen na het zien van deze tentoonstelling meer durven te zijn wie ze willen zijn. kwam. ,,Die nare ervaringen had den denk ik voorkomen kunnen worden door meer voorlichting en zichtbaarheid in het onderwijs, op sportclubs en op het werk. Op Schouwen-Duiveland kunnen we nog grote stappen maken als het gaat om LHBTI-acceptatie. De ge meente heeft hierin een belangrijke rol." Volgens de statistieken denken lesbiennes, homo's, biseksuelen, transgenders en interseksen vijf tot zeven keer vaker aan zelfmoord dan anderen. LHBTI-ers moeten vaak al heel jong omgaan met de angst voor afwijzing, uitsluiting of pesten, problemen met familie en bovenal de worsteling om zichzelf te accep teren. De mensen die zijn gepor tretteerd voor QUEER! zijn deze worsteling te boven gekomen en delen hun verhaal langs deze weg. ,,Durf, doe en leef", geeft Martijn zelf mee als boodschap. „Probeer je- zelf niks aan te trekken van wat an deren van je vinden. Ik hoop dat mensen op Schouwen-Duiveland na het zien van deze tentoonstel ling meer durven te zijn wie ze wil len zijn en de mensen om heen dit ook gaan omarmen." QUEER! wordt 1 november om 17.00 uur of ficieel geopend door burgemeester Jack van der Hoek. Diversiteit Het voorstel de regenboogvlag één keer per jaar ook bij het gemeente huis in Zierikzee in top te hijsen werd in april door een raadsmeer- derheid verworpen. Ook diversiteit op basis van godsdienst, levens overtuiging, ras, geslacht en poli tieke gezindheid doet er toe, gaven de tegenstanders als argument. dinsdag 26 oktober 2021 SD Halloween als vanouds gevierd Halloween wordt, verspreid over Schouwen-Duiveland, als van ouds gevierd. Een greep uit aan staande griezeltochten vol enge maskers en snoep vragende kids. In Ouwerkerk duikt zelfs krekenmonster Oosjepik op. Gerrit van Loon Zierikzee In Dreischor wandelen kinderen op zaterdag 30 oktober in groepjes door het dorp, net als in 2019 (foto). archieffoto marieke mandemaker -Patrick Peeters, organisator De discussies over wel of geen regenboogvlag in de mast bij het gemeentehuis van Zierikzee waren soms fel en emotioneel. Toch trok de Schouwse LHBTI- gemeenschap aan het kortste eind. Als enige Zeeuwse ge meente laat Schouwen-Duive- land de vlag op coming out day in de kast. Maar als alternatief is in de hele maand november in de centrale hal wél de foto-ex positie QUEER! te zien. -Martijn van Merriënboer, LHBTI-netwerkgroep Schouwen-Duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49