9 ,,Ik ben geen techneut, maar een technoot", zei Eddy Meijers graag. Zijn hart ging uit naar muziek, naar trompetspelen en dirigeren. Muziek zat in zijn genen en hij was een zeer begaafd musicus. Maar zijn grote passie, muziek maken, bleef een hobby. Hij werkte als ingenieur. Zelfs toen dementie zijn brein afbrak, kon hij nog lang prachtig trompet spelen. Eddy Meijers overleed op 3 juni 2021 in Hulst, op 75-jarige leeftijd. i ddy was erelid van Ko ninklijke Harmonie Sint Cecilia in Kloosterzande. Hij dirigeerde de harmo- I nie bijna dertig jaar en was zestig jaar lid. Zijn vader Jan was er dirigent toen Eddy als jongetje al meespeelde op diverse blaasinstru menten. Toen Jan in 1974 zeer plotse ling overleed, volgde de 29-jarige Eddy hem op als dirigent. Zijn vrouw Rosemiek Meijers-Kas was toen zwanger van hun tweede kind, Mi- chiel. Het jonge gezin was net ver huisd vanuit Delft naar Terneuzen. ,,Er was geen overleg, ik wist dat hij dirigent zou worden." Rosemiek wilde hem niet in de weg staan. ,,Eddy kon niet leven zonder muziek, ik gunde hem dat." Eddy ging twee Hij speelde 's avonds als ik naar bed moest vaak nog liedjes voor me op trompet avonden per week dirigeren en mu ziekles geven, naast zijn ingenieurs werk overdag. In de familie waarin Eddy was op gegroeid, draaide ook alles om mu ziek. Hij werd geboren in 1945 in Sas van Gent en groeide op in Terneu zen. Jan Meijers, Eddy's vader, was dirigent bij harmonieën en fanfares, net als diens vader, Piet. Eddy's vader werkte bij de PZEM in Terneuzen; muziek was hobby, maar ook passie. Fluiten naar je verjaardag Eddy had twee zussen: grote zus Wil is drie jaar ouder en zus Carla tien jaar jonger. ,,Voor muziek moest alles wijken bij ons thuis", vertelt Carla Meijers. ,,Was je jarig en was er een concert of een concours? Dan kon je fluiten naar je verjaardag. Muziek ging altijd voor." ,,We praatten thuis niet over ge voelens, we hadden wel kritiek op el kaar", zegt Carla. ,,Nooit was iets goed genoeg. Het grootste compli ment, als je de sterren van de hemel had gespeeld, was 'netjes gedaan'." Toch was de band tussen Eddy en Carla hecht. ,,Hij speelde 's avonds als ik naar bed moest vaak nog liedjes voor me op trompet. Dat deed hij zo ontzettend mooi en muzikaal, je hoorde de liefde en de warmte." Eddy's muzikaliteit inspireerde Carla, ze schopte het al jong tot flui tiste bij het Radio Filharmonisch or kest. Ze was de eerste in de zeer mu zikale familie die van muziek haar beroep maakte. Volgend jaar gaat de fluitiste met pensioen. Het heeft haar verbaasd dat broer Eddy er nooit voor heeft gekozen professional te wor den. ,,Hij spoorde mij wél aan naar het conservatorium te gaan. Koos hij de veilige weg, net als zijn vader?" Na zijn opleiding aan de Techni sche Hogeschool in Delft ging Eddy werken als ingenieur en rekende on der meer constructies door voor ar chitectenbureaus en aannemers. ,,Er was wel eens druk om niet te moei lijk te doen", vertelt Rosemiek. ,,Ar- chitecten en aannemers wilden con structies graag licht houden, maar Eddy stond voor kwaliteit en stevig heid. Het moest gewoon goed zijn." Het perfectionisme bracht Eddy ook over op zijn zoons Jan-Bart en Michiel en dochter Charlotte. Toen Jan-Bart voor een carrière in de pop muziek koos, vond Eddy dat lastig. Zou zijn razend slimme zoon zijn ta lenten niet verspillen, leek Eddy te denken. Jan-Bart 'JB' Meijers ging zijn eigen weg, speelde gitaar bij De Dijk en The Prodigy en werkte mee aan het winnende songfestivallied Calm after the storm. Michiel Meijers, die Kunstmatige Intelligentie studeerde, is inmiddels ook professioneel muzikant gewor den. Rosemiek is blij en trots dat haar zoons hun hart volgden en dat doch ter Charlotte ook nog steeds muziek maakt en zingt. ,,Muziek is ze alle drie met de paplepel ingegoten, de muzikaliteit komt er gewoon uit." Knappe jongen Rosemiek vergeet nooit haar eerste ontmoeting met Eddy bij een volley baltoernooi. Ze zat als katholiek Eddy heeft ontzettend veel mensen in Zeeuws- Vlaanderen muzikaal beïnvloed, dat is heel mooi om te lezen meisje op het Jansenius Lyceum in Hulst en Eddy op het openbare Hon- dius Lyceum in Terneuzen. ,,Eddy was een knappe jongen, hij kon aan iedere vinger heel veel meisjes krij gen", zegt Rosemiek met een glim lach. Ze zagen elkaar af en toe op de boot als ze naar de overkant gingen. ,,Later nodigde hij me uit voor een reünie-feest op zijn HTS. Hij belde ,,Ken je me nog?" Natuurlijk wist ik nog wie hij was, die mooie donkere vent was ik niet vergeten." Toen Eddy in militaire dienst zat, nam hij Rosemiek mee naar het Ko ninginnedagbal. ,,O, jij gaat dus trou wen met Eddy", zei een officier toen hij haar zag binnenkomen in de offi ciersmess. Eddy had al rondverteld: ,,Met de vrouw die met mij naar het bal gaat, trouw ik." Stofzuigerzak Op 3 juli zouden Eddy en Rosemiek vijftig jaar getrouwd zijn geweest. Helaas mocht dat door Eddy's ziekte, frontotemporale dementie, niet meer zo zijn. Hij overleed één maand eerder, door deze ziekte. Eddy's dochter Charlotte voelde dat er iets fout was, toen haar vader niet meer snapte hoe hij een stofzuigerzak moest verwisselen. ,,Hij was altijd zo technisch, wilde alles weten en kon ook alles in elkaar zetten", vertelt Ro- semiek. Eddy was zeer analytisch, verbaal sterk, dominant en streng geweest. Die kenmerken brokkelden geleide lijk af. Maar wat er ook verdween uit zijn brein, de muziek bleef. ,,Ik was aan het koken en Eddy vroeg of hij me kon helpen", vertelt Rosemiek. ,,Maar zelfs iets simpels als een uitje snijden kon ik hem niet meer uitleg gen, hij was al een tijd ziek." Over the rainbow Ze dacht even na. ,,Weet je wat ik fijn zou vinden, Eddy? Speel wat voor me op je trompet." Even later hoorde ze, terwijl ze zelf de uien stond te snij den, Somewhere over the rainbow van uit de woonkamer. ,,Eddy speelde en zijn toon was prachtig, het lied ont roerend mooi." Het verbaasde haar. Als ze hem de titel van een lied zou hebben genoemd, of bladmuziek zou hebben gegeven, zou hij geen idee meer hebben gehad wat te doen. Een kleine trompet, een cornet, bleef een soort houvast voor Eddy. ,,Zelfs op de zorgboerderij had hij de koffer met de cornet altijd bij de hand, later in de rolstoel, lag de koffer op schoot." Naar huis Eddy stond op een dag te staren in de woonkamer. ,,Wil je me naar huis brengen?", vroeg hij aan Rosemiek. Ze schrok, want hij stond in hun huis in Hulst, in hun eigen woonkamer. „Natuurlijk wil ik dat, Eddy", pro beerde ze ,,Maar wil je me dan wel vertellen waar dat is?" Hij vertelde over Kloosterzande, eigenlijk dé plek voor hem. Daar had hij bijna zestig jaar muziek gemaakt met de Konink lijke Harmonie Sint Cecilia. ,,Zijn hart lag in Kloosterzande." Toch was Eddy's afscheidsdienst in Hulst in de basiliek. ,,De kerk in Kloosterzande zou veel te klein zijn, beseften we al snel", zegt Rosemiek. In de vensterbank staan honderden kaarten en brieven dicht op elkaar gepakt, een halve meter aan sterkte- wensen en bedankkaarten. ,,Eddy heeft ontzettend veel mensen in Zeeuws-Vlaanderen muzikaal beïn vloed, dat is heel mooi om te lezen." Bij Eddy's afscheid maakten vrien den en familieleden muziek in en bij de basiliek. Rosemiek liep vinger- knippend de kerk uit op de tonen van een New Orleans-jazznummer. Het was triest begonnen, maar werd steeds vrolijker en swingender. De zon brak ook nog door, het werd hel der. ,,Het leek haast of Eddy lag te be wegen in de kist", zei Eddy's zusje Carla. Op de rouwkaart staat The trumpet shall sound, naar het lied uit de Mes siah. ,,Dat idee troost me enorm", vertelt Rosemiek. ,,Eddy's muzikali teit leeft voort, via al die musici waarmee hij werkte, zal hij altijd blijven klinken." dinsdag 26 oktober 2021 GO UIT HET LEVEN. Eddy Meijers 1945 - 2021 'Eddy's muzikaliteit leeft voort' Arie Westeneng Hulst - Carla Meijers, zus van Eddy Eddy Meijers in 1994, hij dirigeerde toen twintig jaar Ko ninklijke Harmonie Sint Cecilia. Een orkest is als een letterbak, ver telde hij. „Ieder lid zit in een apart vakje met een eigen gebruiks aanwijzing." Als diri gent moest hij muzi kanten op één lijn krij gen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE - Rosemiek Meijers- Kas, echtgenote van Eddy Heeft u ook mooie herinneringen aan een overleden dierbare? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in 'Uit het leven'. U kunt mailen naar uithetleven@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41