Schrijfster Annejet van der Zijl in de Grote Kerk van Veere OBESITAS 8 c Vlissinger zeven keer in Slag om de Schelde 28 oktob Alles geprob maar lukt het nie om af te vallen? Annejet van der Zijl bestormt weer de bestsellerslijsten. Nu met een Nederlands-Ameri kaanse familiegeschiedenis: Fortuna's kinderen. Vrijdag is de schrijfster te gast in de Grote Kerk van Veere. Ze vertelt hoe slavernij een spoor kan trekken in generaties. Annejet van der Zijl (1962) maakte naam met boeken over bekende en onbekende levens. Zo schreef ze de biografieën van Annie M.G. Schmidt (2002), Prins Bernhard (2010) en Gerard Heineken (2014). En had ze een megaseller met Sonny Boy (2004), over de 'verdwenen le vens' van Waldemar Nods en Rika van der Lans. Vorig jaar schreef Van der Zijl het Boekenweekgeschenk Leon Ju liette. Die liefdesgeschiedenis nam ze integraal op in haar pas versche nen Fortuna's kinderen. Daarin vol gen we het leven van de onderne mende negentiende-eeuwer Leon Herckenrath (1800-1861) uit Mon ster in het Westland. Hij emigreert op jonge leeftijd naar Amerika, naar de dan nog op sla venarbeid gebaseerde samenleving in de kuststad Charleston. Omdat zo'n huwelijk verboden is, trouwt hij in het geheim met de ge- boren slavin Juliette Louisa McCor- mick de Magnan (1809-1856) en smokkelt haar met hun kinderen naar Nederland. Als hij in 1847 tot burgemeester van zijn geboorte plaats Monster wordt be noemd, wordt Juliette burgemees tersvrouw. De Slag om de Schelde is een kaskraker en ook op Netflix is het oorlogsepos razend populair. Maar de film had niet gemaakt kunnen worden zonder de talloze figuranten die meewerkten. Stanley Schuren was een van hen. De Vlissinger heeft zichzelf inmiddels zeven keer geturfd. Stanley Schuren (27) is een enorme oorlogsfanaat. ,,Ik ben heel geïnte resseerd in de Tweede Wereldoor log, ik ga vaak naar musea en beur zen en heb er veel boeken en films over. Maar in zo'n film meespelen, is dan natuurlijk wel de ultieme ervaring die je kunt opdoen." De Sligro-medewerker had al eens eerder gefigureerd in een oor logsfilm, Soldaat zonder Wapen uit 2019 en dat maakte dat hij de smaak te pakken kreeg. ,,Ik heb me toen aangemeld bij een castingbu reau en op een gegeven moment kwamen de oproepjes voor De Slag voorbij en daar heb ik op gere ageerd." Hij werd uitgenodigd en is ingezet op filmlocaties in Sluis, Middelburg en Biggekerke. Schu ren heeft de film inmiddels al vier keer gezien: drie keer in de bio scoop en een keer op Netflix. Hij heeft zichzelftot nu toe zeven keer voorbij zien komen. ,,Het eindre sultaat is heel mooi, al hebben niet alle shots de film gehaald. Zo was er een waarbij ik heel serieus in de camera keek en die zelfs een aantal keer opnieuw is gedraaid, maar die zit er helaas niet in." Te Duitse kop Schuren zou in eerste instantie een geallieerde soldaat (een Cana dees) spelen, maar de crew zag dat uiteindelijk anders. ,,Ze zeiden: hij Stel dat ik de kans krijg voor een echte rol, dan zou ik hem wel aanpakken heeft een te Duitse kop, dus hij moet toch een Duits uniform aan." Hij had niet verwacht dat hij zo vaak te zien zou zijn. ,,Het is al tijd afwachten, ze knippen en plakken en je weet van tevoren niet of je in beeld komt. Dus dat is wel spannend. Maar als je jezelf dan ziet, is dat heel mooi." Een van de scenes waarin Schu ren is te zien, is misschien ook me teen de heftigste: de executie van een aantal verzetsmensen. ,,Voor ons was het ook wel een van de koudste scenes, we stonden daar lange tijd aan zee in de duinen, dus dat was best fris." Aandacht belangrijk Schuren vindt het belangrijk dat er nog veel aandacht is voor de Tweede Wereldoorlog. ,,Zeker, en vooral ook voor de Slag om de Schelde, omdat eigenlijk maar weinig mensen daar iets van we ten. Ik heb het zelfbij geschiedenis ook nooit gehad, dus het is goed dat nu duidelijker wordt hoe be langrijk deze slag voor Zeeland is geweest." Of Schuren aspiraties heeft om zelf acteur te worden? ,,Poeh, zo ver ben ik nog niet, het figureren is echt een hobby van me geworden, maar stel dat ik de kans krijg voor een echte rol, dan zou ik hem wel aanpakken. Maar dit was al een su pergave ervaring. Het was een ge legenheid die je een keer in je le ven krijgt, in zo'n grote film. Je ziet hoe het er achter de schermen aan toe gaat en je kruipt een keer in de huid van iemand waar je normaal niet inzit, het was een droom die uitkwam." V0°r'/chting ,n Zeeland DINSDAG 26 OKTOBER 2021 GO 'Het is een droom die is uitgekomen' VEERE Annejet van der Zijl. foto anja van WIJGERDEN Vrijdag 29 oktober 20.00 uur, Grote Kerk Veere: PZC-Drvkkery lezing met Annejet van der Zijl en muzikale bijdragen van de Sunshine Cleaners. PZC-abon- nees kunnen korting krijgen. Ze betalen 10,- in plaats van 15,- euro als ze via de sites drukke- rijmiddelburg.nl en grotekerk- veere.nl kaarten bestellen en de code pzc-vanderzijl invoeren. Diezelfde dag signeert de schrijfster om 16.00 uur in boek handel 't Spui in Vlissingen. - Jan van Damme Stanley Schuren op de set van De Slag om de Schelde. fotos stanley schuren Luc Oggel Vlissingen - Stanley Schuren, figurant bij De Slag om de Schelde Stanley had een 'te Duitse kop', dus werd hij Duitser. Voor vragen kunt u ons bereiken via 0115 - 74 57 45 of info-terneuzen@obesitaskliniek.nl NEDERLANDSE KLINIEK Corona, thuiswerken of extra stress maken dat zeker niet makkelijker! Juist nu is het belangrijk om fit door het leven te gaan. Zorgsaam en de Nederlandse Obesitas Kliniek werken samen in Zeeland en geven voorlichting over de (operatieve) behandeling van obesitas (ernstig overgewicht) en over de verschillende operaties. Online, laagdrempelig en veilig. Kijk op obesitaskliniek.nl/agenda voor onze gratis voorlichting. U kunt zich hier ook direct aanmelden. Persoonlijke voorlichting? U wilt liever een persoonlijke voorlichting? Dat kan natuurlijk ook, gewoon door te bellen met 0115 - 745745 voor het maken van een afspraak. De voorlichting is bedoeld voor mensen met obesitas, hun naasten en andere belangstellenden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40