H Europol pakt 150 handelaren van het dark web op 3 MODERNE COMMUNICATIE 'VIRTUELE GEZICHTJES HELPEN MENSEN OM ZICHZELF UIT TE DRUKKEN' Een emoji die zijn tranen in lijkt te houden, een emoji met een wolkje voor de mond (kou, roken), een emoji met een stippellijn als gezicht (onzichtbaar, willen ver dwijnen, introvert) en een smeltende emoji. ,,Ze kunnen verschillende be tekenissen hebben'', zegt Neil Cohn (41), bedenker van de vier emoji's en hoogleraar en onderzoeker bij Til burg University op het gebied van taal, strips, emoji, cognitieve neuro- wetenschap en combinaties van ver schillende communicatievormen. ,,Neem de laatste emoji. Die kan gaan over klimaatverandering. Of zeggen dat het zo heet is dat je smelt. Of dat je zo beschaamd bent - of zo verliefd - dat je smelt. De meeste emoji's zijn zo ontworpen dat er meerdere interpretaties mogelijk zijn, zo kunnen mensen er meer uit halen. Ze moeten specifiek zijn, maar niet te. Dat is een dunne lijn, want er mag niet te veel overlap zijn met al bestaande emoji's'', zegt de Ameri kaanse Cohn, die vorig jaar het boek Who Understands Comics schreef. Verrijken De hoogleraar bestrijdt dat emoji's er alleen maar voor de leut zijn. ,,Emoji's zijn interessant, leuk en ver rijken gesprekken. Het helpt mensen om zichzelf uit te drukken'', zegt Cohn. ,,Zo worden tekstberichten ge- Binnenkort beschikbaar op alle smartphones ter wereld: nieuwe emoji's. De Tilburgse hoogleraar Neil Cohn bedacht vier van de nieuwste lading iconische gezichtjes. interpreteerd zoals ze bedoeld zijn en ontstaat er geen miscommunicatie of missen mensen sarcasme.'' ,,Het is een culturele mythe dat ge sproken taal meer waard is dan an dere vormen van communicatie'', zegt Cohn. ,,Dat is simpelweg niet waar. Ze zijn gelijk, maar het werkt op een andere manier. Niet-verbale taal als lichaamstaal, gezichtsuit drukkingen of bewegingen die je met je handen maakt, versterken gespro ken of geschreven taal. Dat is ook zo met tekstberichten en emoji's'', zegt Cohn. ,,Het is lastig om iemand de weg uit te leggen zonder hulpmidde len als een kaart, telefoon of handge- baren, net als het beschrijven van een schilderij.'' De emoji met het rookwolkje is al beschikbaar, de rest volgt in de ko mende maanden. „Studenten en fa milieleden vinden het hilarisch om mij telkens de emoji te sturen waar ik zelf aan gewerkt heb'', zegt Cohn, die al in 2019 begon met de gele poppe tjes. ,,Ik werd benaderd door Jennifer Daniel, creative director bij Google en voorzitter van het wereldwijde emoji-comité. Zij beoordelen bin nengekomen emoji's en zorgen voor de standaardisering van de codes, zo dat op alle platforms en apparaten een smiley ook een smiley is.'' Niet-verbale taal versterkt gesproken taal ,,Een huilende emoji ziet er bij Apple en Android totaal anders uit, maar de code is hetzelfde. Zo is het mogelijk om dezelfde emoji's van een iPhone naar een Android-telefoon te stu ren'', zegt Cohn, die voor dit werk niet betaald krijgt. ,,Ik werk er graag aan mee, omdat het impact op de sa menleving heeft.'' Een beetje be kendheid kreeg hij al wel mee, want het wereldberoemde dagblad New York Times drukte de smeltende emoji op zijn voorpagina af. ,,En de bekende Amerikaanse komiek Step hen Colbert maakte daar weer een grap over'', zegt Cohn met een brede glimlach. Europol heeft bij de operatie Dark Huntor 45 vuurwapens, 234 kilo drugs en meer dan 26,7 mil joen euro in cash en cryptovalu- ta's in beslag genomen. Volgens Rolf van Wegberg, cybercrime onderzoeker bij de TU Delft, gaat het bij operatie Dark Huntor om een trendbreuk: ,,Waar dit soort operaties zich eerder richtten op het oppakken van de beheerders van de markt- plaatsen, zien we dat politiedien sten zich nu richten op het arres teren van de topverkopers.'' Het dark web is een versleuteld onderdeel van het internet dat niet met reguliere zoekmachines vindbaar is of kan worden be zocht met reguliere webbrow- sers. ,,Het dark web is interessant voor criminelen, omdat het een wereldwijde afzetmarkt moge lijk maakt waar kopers en verko pers op basis van anonimiteit il legale goederen kunnen verhan delen'', aldus de onderzoeker. De 150 gearresteerden hielden zich volgens Europol bezig met de handel in tienduizenden goe deren in Europa en de Verenigde Staten. Van de arrestanten zijn er 65 afkomstig uit de Verenigde Staten, 47 uit Duitsland, 24 uit het Verenigd Koninkrijk, 4 uit Nederland, 3 uit Frankrijk, 2 uit Zwitserland en 1 uit Bulgarije. DarkMarket De operatie werd gecoördineerd door Europol en Eurojust en volgt na het oprollen van Dark- Market eerder dit jaar, de toen grootste illegale online markt plaats op het internet. Die illegale marktplaats had bijna 500.000 gebruikers en meer dan 2400 verkopers, die handelden in drugs, vals geld, ge stolen creditcardgegevens, ano- nieme simkaarten en schadelijke software. In totaal zou er meer dan 140 miljoen euro zijn uitge geven op het platform, in digitale munten als bitcoin en het ano nieme monero. Europols Deputy Executive Director ofOperations, Jean-Phi lippe Lecouffe, hoopt dat de in ternationale actie criminelen aan het denken zet. Hij benadrukt dat de politie 'zelfs op het dark web' de middelen heeft om in- ternetcriminelen 'te ontmaske ren.' ,,Het dark web is tegen woordig geen veilige plek meer voor criminelen om zich op te verstoppen.'' GO DINSDAG 26 OKTOBER 2021 Tilburg Emoji's met een Tilburgs tintje Stan Schrijen Emoji's moeten spe cifiek zijn, maar ook weer niet te. foto ramon MANGOLD - Neil Cohn Hoogleraar DEN HAAG Bij een internationale actie tegen verkoop van illegale goederen op het zogenoemde dark web zijn 150 verdachten gearresteerd, onder wie vier Nederlanders. - Marcia Nieuwenhuis Het Europol-gebouw aan de Eisenhower- laan in Den Haag. foto anp ENTRANCE visitors <- Entrance Staff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3