Corona-uitbraak in de noodopvang in Goes 4 In de opvang in Goes zijn er 49 besmettingen met Covid-19. Zijn mensen ingeënt en getest? En wat gebeurt er om een verdere uitbraak te voorkomen? Het is al maanden in het nieuws: er zijn te weinig opvangplekken voor asielzoekers. Het is zelfs zo erg dat mensen op de grond moeten slapen in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat is dé plek waar elke vluchteling die Nederland binnenkomt zich moet melden. Na dringende oproepen van het kabinet hebben Goes en Middel burg plaats vrijgemaakt in de Zeeland hallen (320 plekken) en in Studio A58 (250 plekken). Noodopvang dus. Mensen liggen er op bedjes in hele grote hallen. Is dat in coronatijd juist niet vragen om pro blemen? ,,Het laat zich raden dat als je met 320 man hutjemutj e in een hal zit, de kans dat het virus rondgaat groter is dan thuis", reageert Timo Waarsen- burg van het Centraal orgaan opvang asielzoekers (COA). ,,Maar we doen er alles aan om uitbraken op locaties te voorkomen." Maar wat en hoe dan? We vragen het Waarsenburg. ,,Uit alle hoeken van de wereld. In Goes en Middelburg zitten voorna melijk Syriërs (70 procent), Turken (20 procent) en overige nationalitei ten (10 procent). Het zijn allemaal al leenstaande mannen. Daarmee be doel ik dat ze hier alleen zijn, niet dat ze per se vrijgezel zijn. Er zijn ook mannen van wie het gezin nog in het thuisland is. De hallen zijn niet ge schikt om gezinnen te huisvesten." ,,Alle vluchtelingen worden in Ter Apel getest op corona. Ook krijgt ie dereen daar een vaccinatie aangebo den. Sommige hebben hem al gehad in het land van herkomst. Sommige nemen hem hier. En sommige ne men hem niet. Het zijn net gewone mensen. Er bestaan ideeën alsof je vluchtelingen op een stoel zou kun nen zetten en verplicht kunt vaccine ren. Dat kan niet. Mensen die niet ge vaccineerd zijn en dat in Goes of Middelburg alsnog willen, worden daar gevaccineerd." ,,De vaccinatiebereidheid onder asielzoekers is in zijn algemeenheid groot. Exacte aantallen kunnen wij niet noemen, de GGD kan dat ook niet. Er mag namelijk niet worden geregistreerd of iemand is gevacci- Er is nu een aparte slaapstraat neerd, dat geldt voor iedereen in Ne derland." ,,Nee. Je hoeft niet de hele tijd getest te worden. Dat geldt voor andere mensen ook niet. Als je negatief ge test bent, ben je negatief tot het mo ment dat je klachten krijgt. Dan laat je je testen." ,,We zeggen voortdurend: heb je klachten, laat je testen. Op een gege ven moment zagen we in Goes eerst één besmetting, toen drie, toen vijf. In overleg met de GGD hebben we besloten om iedereen te laten testen. Dat is vrijdag (22 oktober) gebeurd. Dat heeft 49 positieve testen opgele verd. Aangezien mensen allemaal ne gatief waren toen ze in Goes aankwa men, hebben ze de besmetting dus in het Zeeuwse opgelopen." ,,Op advies van de GGD hebben we mensen die positief zijn getest, afge zonderd van de rest. Dus er is een aparte slaapstraat gemaakt, met aparte toiletten, douches en een re creatieruimte. Daarnaast moeten alle vluchtelingen in de Zeelandhallen nu een mondkapje dragen en 1,5 me ter afstand houden." ,,Nee. Er is nog niemand opgenomen in het ziekenhuis. Het gaat allemaal om milde klachten." ,,Ja. Voor iedereen in de Zeelandhal len geldt een dringend advies om binnen te blijven, zowel voor de mensen die positief als negatief zijn getest. Mensen weten waarvoor het is: niet alleen ter bescherming van Alle groepsactiviteiten zijn stopgezet. We organiseren niks, ook niet met vrijwilligers zichzelf, maar ook voor anderen. Er is niemand op uit om een ander willens en wetens te besmetten." ,,We kunnen niemand dwingen of opsluiten. Net zoals dat voor iedereen geldt. Het dringend advies doet een beroep op je gezond verstand en je verantwoordelijkheidszin. Maar als je toch naar de supermarkt gaat, krijg je geen boete en word je niet in de boeien geslagen." ,,Goed. Op een enkeling na, blijft ie dereen op het terrein van de Zeel andhallen. Zeker de positief getesten. Zij zitten op een afgescheiden deel van het terrein. Maar ze krijgen geen polsbandje zodat je ze kunt herken nen. Als iemand besluit zich niet aan de quarantaine te houden, dan kan dat. Ook dat geldt voor iedereen. Ie dereen die een winkel inloopt, kan iemand treffen die positief is getest. Dat zie je niet aan de buitenkant." ,,Wat doe je thuis als je in quaran taine zit? Iets meer spelletjes en op je telefoon kijken. Het is nog meer be helpen dan normaal. Alle groepsacti viteiten zijn stopgezet. We organise ren niks, ook niet met vrijwilligers. Daarmee wachten we tot nader or der. En nee, we kunnen van vrijwilli gers niet eisen dat ze gevaccineerd zijn. Net zo min als je op de voetbal club kunt eisen dat je alleen training krijgt van iemand die is ingeënt." -• DINSDAG 26 OKTOBER 2021 GO 'Hutjemutje op elkaar, geeft het virus veel kans' Jeffrey Kutterink Goes Eerst even voor de helderheid, waar komen mensen vandaan? Worden vluchtelingen getest en in geënt? Laten asielzoekers zich massaal vaccineren? Vluchtelingen komen aan bij de Zeelandhallen in Goes. FOTO ANP - Timo Waarsenburg Eenmaal in Goes of Middelburg, worden mensen dan opnieuw ge test? Hoe is de besmetting in Goes ont dekt? Wat is er toen gedaan? Zijn er mensen opgenomen in het ziekenhuis? Zitten alle vluchtelingen in Goes in quarantaine? - Timo Waarsenburg Een dringend advies, mensen kun nen dus naar buiten? Hoe houden mensen zich aan het advies? Wat doen mensen nu hele dagen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36