Corporaties maken huizen sneller zuinig ZEELAND 3 Meer patiënten met corona in Adrz Goes MAAND ZONDER ANDERHALVE METER A ga Vaccinatiebus wT? Chantal van Zetten uit Vrouwen polder is in Veere voor haar tweede prik. „Lekker makkelijk, zo dicht in de buurt." Van Zetten is onlangs bevallen. ,,Ik koos ervoor me pas na de zwangerschap te laten vaccine ren", legt ze uit. Maar of ze nu die zelfde keuze zou maken? ,,Je hoort toch steeds meer over de risico's van corona tijdens de zwanger schap." Op kantoor De maatregelen werden dan een maand geleden afgeschaft, maar dat wil niet zeggen dat overal weer wordt gewerkt zoals in de tijd voor corona. ,,Op het werk proberen we Je moet toch een beetje uitkijken dat je niets oploopt zo veel mogelijk vast te houden aan de anderhalve meter afstand", zegt Oscar Monshouwer, directeur bij ZLM Verzekeringen in Goes. ,,Een QR-code vragen we niet van onze medewerkers. Dat mogen we ook niet doen als werkgever. We willen wegblijven van de hele discussie rond het inenten." Wat ook anders is, is het thuis blijven bij klachten. De tijd dat ie mand een duim omhoog kreeg als hij of zij zich hoestend en proes tend toch nog naar kantoor sleepte, is wel voorbij. Als je goed verkou- den bent, blijf dan gewoon thuis, is de boodschap. Thuiswerken is in beperkte mate een blijvertje gebleken bij ZLM. Bij de Goese verzekeraar is de stelregel om 20 procent van de tijd thuis te werken. Monshouwer: „Vroeger waren we heel terughoudend met het werken vanuit huis. De corona- tijd leerde dat het in beperkte mate kan. Maar wij denken toch dat we uiteindelijk vanuit kantoor de beste service kunnen leveren aan de klant. Door samen op kantoor te werken, leer je van elkaar." GOES/TERNEUZEN Bijna iedereen betaalt komend jaar meer voor gas en elektriciteit. Men sen met een koophuis kunnen zelf maatregelen nemen, maar wie een huis huurt van een woningcorpo- ratie is afhankelijk van de plannen die zo'n corporatie heeft. Omdat in 2050 alle woningen van het gas af moeten, zijn corporaties al jaren be zig de huizen energiezuinig(er) te maken. Deels door renovatie, deels door sloop en nieuwbouw. Dat zijn grote projecten, uitgesmeerd over tientallen jaren, waar honderden miljoenen euro's mee gemoeid zijn. Verhuurdersheffing Toch nemen verschillende Zeeuw se corporaties nu versneld maatre gelen, vertelt Marco van der Wel van Zuidwest Samen, een samen werking van tien Zeeuwse corpora ties. Dat heeft volgens hem deels te maken met de hogere energieprij zen. Maar het komt ook omdat cor poraties sinds lange tijd weer wat meer geld kunnen besteden door dat ze minder verhuurdersheffing aan het Rijk hoeven te betalen. Hoe dat in de praktijk uitpakt? Twee voorbeelden. Van der Wel is zelf directeur van Zeeuwland, een corporatie die 6000 woningen bezit op Schouwen-Duiveland en in de gemeenten Veere en Vlissingen. ,,Een groot aantal huurders heeft van ons nog geen aanbod gehad om zonnepanelen te plaatsen. We kij ken nu of we dat alsnog snel kun nen aanbieden." Er zit meer in het vat. ,,We kijken ook of we huurders een aansluiting voor een elektrische kookplaat (Pe- rilex) kunnen aanbieden. Zo kun nen huurders straks zelf kiezen of ze op gas of elektrisch koken." Ook Beveland Wonen gaat wo- ningen versneld energiezuiniger maken. De corporatie bezit ruim 11.000 woningen in de gemeenten Goes, Kapelle, Noord-Beveland, Borsele en Reimerswaal. ,,We gaan binnen nu en twee jaar de helft van Elk tientje dat mensen kunnen besparen, is mooi meegenomen de woningen aanpakken", vertelt directeur Peter Bevers. ,,Het gaat om kleine en grote maatregelen. Zo gaan we folies aanbrengen achter cv's. Een kleine ingreep die grote effecten kan hebben op het gasver bruik. Ook gaan we mensen helpen de cv op een bepaalde temperatuur te zetten. Het comfort blijft het zelfde, maar verbruik is lager. En we gaan meer zonnepanelen plaatsen." Wat levert het huurders op? ,,Die rekensom maken we nog", zegt Be vers. ,,Maar we wachten niet op de uitkomst, want dan zijn we een half jaar verder. We gaan de winter in, mensen hebben het al krap zat, dus elk tientje dat ze kunnen besparen, is meegenomen." Niet alle corporaties versnellen de verduurzaming. Zo laat Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen (6000 huizen) weten dat 'de stijgende gasprijs geen aanleiding is om te versnellen, omdat we al volop bezig zijn met verduurzaming'. dinsdag 26 oktober 2021 Veere: 'Lekker makkelijk' De vaccinatiebus in Veere. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA -Albert Oosterhuis In ziekenhuis Adrz in Goes is het de afgelopen week een stuk drukker geworden met Covid-patiënten. Maan dag lagen er tien Covid-pa- tiënten in het Adrz, zes meer dan een week gele den. Drie van deze patiënten lig gen op de intensive care in Goes, twee meer dan vorige week maandag. De overige zeven zieke mensen krijgen zorg op de verpleegafdeling. Eén patiënt komt van buiten Zeeland. De helft van de pa tiënten is 70-plus. De andere helft tussen de 30 en de 70. Bij ZorgSaam in Terneuzen bleef het aantal coronapa tiënten gelijk. Net als een week geleden worden er vijf Covid-patiënten behandeld, drie op de verpleegafdeling en twee op de ic. Eén patiënt komt uit de regio Rotterdam. De grootste leeftijdsgroep die in het ziekenhuis in Ter- neuzen terechtkomt, zijn mensen tussen de 50 en 60. Het RIVM meldt dat sinds op 25 september de meeste co ronamaatregelen werden los gelaten, 34 Zeeuwen voor korte of langere tijd met een ernstige corona-infectie op genomen zijn (geweest) in het ziekenhuis. Twee inwo ners van Zeeland, onder wie één 70-plusser, zijn in deze periode aan Covid overleden. Bij dit laatste moet worden aangetekend dat meldingen van sterfgevallen vertraagd kunnen zijn. Zeeuwse woningcorporaties versnellen hun plannen om hui zen energiezuiniger te maken. Zo neemt Beveland Wonen de komende twee jaar bijna 6000 woningen onder handen. Het gaat om kleine én grote maatre gelen. Een ander voorbeeld is Zeeuwland. Die wil extra zonne panelen op daken plaatsen en aansluitingen voor elektrische kookplaten aanleggen. Jeffrey Kutterink Vlissingen -Peter Bevers, Beveland Wonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35