Parelt es 'Toekomst Zeeland op het spel door stijging zeespiegel' Tunnel Tolvrij waarschuwt voor vertragingstactiek 2 WENDY WAGENMAKERS Column DE STELLING Vandaag: Ik vrees nieuwe coronamaatregelen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VOOREEREIWN0EN HALLOWEEN IN VOLLE 6AN0 Man die 50 mille pinde van rekening Terneuzense, is bekend Verdwaalde dolfijn nog steeds aan de 'verkeerde kant' MIDDELBURG Popronde doet Middelburg aan Volgens nieuwe berekeningen van het KNMI kan de zeespiegel rond 2100 met 1,2 meter stijgen ten opzichte van begin deze eeuw, terwijl tot nu toe werd uitgaan van meter. Als het smelten van de ijskap op de Zuidpool ver snelt, kan het zelfs 2 meter worden. „Dit is een duidelijk en belangrijk signaal", zegt Keller. Toch zijn de uitkomsten voor hem niet verrassend. ,,Het is een bevestiging van wat we al min of meer wisten. We hebben al langer het gevoel dat het klimaat steeds sneller verandert. Dit signaal laat wel de urgentie van het probleem zien. Vooral de periode van 2050 tot 2100 wordt voor Zeeland een heel spannende, cruciale fase." Anderhalf miljard euro Het waterschap staat voor een nieuwe ronde van dijkversterkin gen, met die in Hansweert als eerste grote project. In 2050 moeten alle zeeweringen aan de jongste nor men voldoen. De verwachting is dat in Zeeland in totaal zo'n ander half miljard euro nodig is om de dij ken weer op sterkte te brengen. De nieuwe KNMI-berekeningen onderstrepen wat Keller betreft de noodzaak om daar met volle kracht mee door te gaan. ,,We zitten goed in de wedstrijd en dat moeten we volhouden. In het systeem is al veel veiligheidsmarge ingebouwd, dus voor de komende decennia maak ik me weinig zorgen over de Zeeuwse dijken. De grootste uitdaging ligt na 2050. Met de huidige dijkverster king moeten we een gezonde basis leggen voor alles wat nog op ons dak komt." Na 2050 redt Zeeland het niet meer met alleen dijkversterkingen, verwacht de waterschapsbestuur der. Hij denkt vooral aan maatrege len vóór de kust. ,,Dat wordt wat mij betreft hét thema van de toe komst. Wij vormen als Zeeland de frontlinie. Als je je alleen maar te rugtrekt, heb je op een bepaald mo ment geen ruimte meer. Daarom ben ik ervoor het probleem aan de voorkant aan te pakken." Oplossingen zijn bijvoor beeld zandsuppleties, de aanleg van kunstmatige ei landen en vooroeverbe- stortingen. „Als je een combinatie van die ideeën toepast, heeft dat veel posi tieve effecten op de dijken en Maatregelen vóór de kust wordt wat mij betreft hét thema van de toekomst alles wat we in het achterland moe ten doen. Dus we moeten een ver snelling aanbrengen in alle maatre gelen die we vóór de kust kunnen doen. Dat dient breed te worden onderzocht, waarbij alle mogelijk heden op tafel komen." Immense investeringen De investeringen zullen immens zijn, hoger dan de anderhalf miljard euro die tot 2050 nodig is, verwacht Keller. ,,Als ik zie waar de klimaat scenario's naartoe gaan, dan maak ik me vooral zorgen over de betaal baarheid voor het tijdvak na 2050." Nu is tien procent van de kosten voor rekening van het waterschap zelf. Dat is op den duur niet meer op te brengen. De Westerscheldetunnel kan in ja nuari tolvrij zijn, betoogt de Stich ting Zeeland Tolvrij. Zij ziet de on langs in een draaiboek aangekon digde onderzoeken als 'een vertra gingstactiek'. In een brief aan de Tweede Kamer wordt gevraagd de tunnel het komend jaar tolvrij te maken. De provincie en het Rijk hebben anderhalve week geleden een draai boek gepresenteerd voor het tolvrij maken van de Westerscheldetun- nel. Dat kan op 1 juli 2025, mits een nieuw kabinet daar geld voor over heeft. Eerst zou nog een verkeers model moeten worden gemaakt, waaruit blijkt wat de gevolgen zijn voor het milieu en de verkeersvei ligheid. Zeeland Tolvrij vindt dat onzin. Dat soort effecten is allang in beeld gebracht, onder meer toen de Sluis kiltunnel en het knooppunt Drie Klauwen zijn aangelegd. Om moge lijke aanpassingen aan de wegen structuur op te voeren als voor waarde om de tunnel tolvrij te ma ken 'gaat echt te ver', aldus de stich ting. Zij vraagt de Kamer de tol per 1 januari 2022 af te schaffen, met als mogelijke uitloop uiterlijk 1 januari 2023. die vrijbuiters is gevaccineerd'. Dat de 49 Afghaanse vluchtelin gen het gewoon in Goes hebben opgelopen, ontging de meeste rea- guurders. Logisch: wie niet kan schrijven, kan ook niet lezen. Als er corona-uitbraken zijn in Zeeuwse verpleeghuizen, hoor je ze ook niet. Daar gaat het ook niet om. Zolang we maar op buitenlan ders kunnen afgeven, ook al woon je in spierwit Simpelkerke. En vroeger bleven dit soort opmer kingen nog beperkt tot verjaar dagsfeestjes, waar ongemakkelijke stiltes die beschonken oom deden beseffen dat hij verder beter zijn bek kon houden. Maar die grenzen zijn nu weg. driehonderd domme roeptoeters ook nog drie dappere dames die de zieken van harte beterschap wens ten. Terecht. We zijn bevoorrecht in een land te leven waar je je kunt laten vaccineren, als je dat wil, en waar geen oorlog is. Medemense lijkheid heeft helemaal niks met links of rechts te maken. En voor wie nu gaat schrijven dat ik maar vluchtelingen in mijn huis moet nemen: prima, ik heb nog wel wat plek over. Alleen Facebook gaat voorlopig uit. Vroeger bleven dit soort opmerkingen nog beperkt tot verjaardagsfeestjes Pushbericht van de PZC: Corona-uitbraak in opvang- locatie voor vluchtelingen in de Zeelandhallen. Ik slaakte een diepe zucht en prevelde mijn mantra: niet kijken, niet kijken, niet kijken Toch doen.En ja hoor, daar plop ten de pareltjes van onze provincie op mijn telefoonscherm. Een For mule 1-fan uit Sluiskil die schreef 'HAAL ER NOG MEER BINNEN JOH'. Een Zierikzeese kraanma chinist die, met het oog op de toe komst, adviseerde direct een DNA-test af te nemen. Een Beve- landse liefhebber van Facebook- quizzen met een hond als profiel foto die voorspelt dat 'wij straks weer binnen zitten'. Verder nog wat eigen-volk-roepers ('hun moggen en krijgen alles!') en een Vlissingse antivaxer die zich ver baasde over het feit 'niemand van dinsdag 26 oktober 2021 Reageer op pzc.nl Gisteren: Middelburg geeft het goede voorbeeld met noodopvang asielzoekers 1951 stemmen TERNEUZEN De politie denkt te weten wie de man is die vorig jaar 50.000 euro heeft gepind van de rekening van een vrouw uit Ter- neuzen. De uitzending van het te levisieprogramma Op sporing Verzocht op 12 oktober, leverde enkele tips op. De politie heeft nu vastgesteld dat de pinner een 35-jarige man uit Rotterdam is. De man is nog niet aangehouden. De politie laat weten dat hij op een later moment verhoord zal worden. KERKWERVE Even leek het er op dat de verdwaalde dolfijn in de Oosterschelde zijn weg terug naar zee had gevonden. Maar helaas, de tuimelaar zwemt nog altijd rond aan de 'ver keerde kant' van de Oos- terscheldekering. Zondag is de dolfijn nog gezien, vlak bij de kering, meldt SOS Dolfijn. En dus leek het er op alsof het dier zijn angst zou overwinnen en door de kering terug zou zwem men naar zijn vertrouwde omgeving. Maar de hulp organisatie laat weten dat de tuimelaar daarna toch weer op de Ooster- schelde is gespot. Artiesten als Kensing ton, Blaudzun en De Staat kregen er bekend heid door: de Popronde door Nederland. Voor het eerst in twee jaar stopt hij weer in Middel burg. Op acht locaties zijn donderdagavond 11 november zestien acts te zien. De eerste editie sinds de uitbraak van de coronapandemie is niet meer gratis. Met een passe-partout van vijf euro krijgen bezoekers een polsbandje, zodat ze zonder problemen bij alle locaties naar binnen kunnen. Deelnemende podia zijn de Vleeshal, Koffiepand, De Spot, Cafe 39, Kloveniersdoe len, Seventy Seven, de Herberg en 't Hof. De zeespiegel dreigt nog harder te stijgen dan verwacht. Die boodschap doet opnieuw de alarmbellen rinkelen bij water schap Scheldestromen. ,,We hebben het echt over het voort bestaan van Zeeland", zegt da gelijks bestuurder Philipp Keller. ,,Daar maak ik me zorgen over, vooral voor de periode na 2050." Rolf Bosboom Middelburg -Philipp Keller Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Gelukkig waren er behalve de Pling-ploeng-ploeng! ÖE SRAFIEK VAN ÖE CORONABESMET- TINSEN OVERSENOMEN HOE IS JOU WE EN<SE MOKI6 ZO SOEC> ©elukt p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2