'Het zal de rest van het seizoen zo close blijven' verwachtingen, zichzelf en Ajax PSV worstelt met 23 RED BULL RACING ill Max '-|;P ill Verstappen %f7,5punten^|r Red Bull Racing is vergele ken met Mercedes door gaans meer van de oprechte emotie, die duidelijk voelbaar was na de topact van Verstappen. Vochtige ogen bij Helmut Marko, gejubel bij Christian Horner. Van succes wordt uitbundig genoten, na verlies blijft het chagrijn vaak lang hangen. Maar zelfs bij Red Bull Racing merk je in deze fase, nu het voor het eerst in jaren weer echt span nend wordt, dat de ernst toe neemt. Aan Max Verstappen merkt je dat al tijden, die stampt onverstoorbaar door en is amper nog op een verbale misstap te be trappen. Mopperen doet hij alleen nog in de auto, als iemand hem in de weg zit. Jubelen alleen nog bij het als eerste passeren van een fi nishlijn. Ruis Verbale oorlogjes naast het asfalt, daar gaat hij nu helemaal geen energie meer in steken. Allemaal ruis, geen tijd voor. De titel wacht en alleen die telt. Teambaas Hor- ner en adviseur Marko deinzen doorgaans niet terug voor grote uitspraken. Zo riep Marko de afge lopen seizoenen graag in de win ter al dat dit écht het gouden jaar zou worden. Maar nu de titel voor Na de terugreis vanuit Amster dam viel er ook gisteren op het trainingscomplex van PSV niets te lachen. Met bedrukte gezichten begonnen de reserves aan hun training, terwijl de basisspelers binnen herstelden van de klap. PSV worstelt na de uitschakeling in de Champions League tegen Benfica met zichzelf, met het verwachtingspatroon en de ge groeide vorm en mogelijkheden bij Ajax. PSV voelt mede door de eigen historie de druk om elk jaar mee te strijden voor de titel. De afgelopen 46 jaar werd de club 20 keer kam pioen en periodes van lange droogte kwamen maar zelden voor. Telkens vond PSV een ma nier om de concurrentie de loef af te steken. Nu dateert de laatste landstitel alweer van 2018 en dus neemt het verlangen naar een hoofdprij s toe. Het 'volgasvoetbal' van trainer Roger Schmidt had een antwoord moeten zijn op de aanval die Ajax drie jaar geleden heeft ingezet, maar blijkt geen toverformule. PSV denkt op lange termijn goed te zitten met de Duitse coach en heeft daarom de gesprekken over een nieuw contract geopend. Club en trainer zitten nogal aan elkaar vastgeklonken, met de aan wezigheid van een aantal spelers die mede op aansporing van de trainer zijn gekomen. Na een zo mer met klinkende resultaten in de eerste Europese voorrondes leek de club door te denderen. De eclatante zege op Ajax in de strijd om de Johan Cruijff Schaal (0-4) leidde in Eindhoven zelfs tot een euforisch gevoel. Sindsdien heeft PSV geen progressie geboekt en de afgelopen weken vallen de resul taten ronduit tegen. De overtui gende winst op Sturm Graz zorgt ervoor dat overwintering in Eu ropa al vrijwel zeker is, alleen ligt PSV niet op koers voor een plek in de Europa League, maar voor de Conference League. In de eredivisie loopt PSV weer achter de feiten aan. De grote ne derlagen tegen Ajax en Feyenoord zijn hard aangekomen, waarbij vooral opvalt dat PSV in de slot fase kwetsbaar is. Schmidt is niet bang om zijn ploeg bij een achter stand nog veel risico's te laten nemen, met het gevaar van een afstraffing. C PSV denkt met Roger Schmidt als trainer goed te zitten en heeft daarom gesprekken over een nieuw contract geopend De komende weken wil PSV een naderende crisis voorkomen, maar de klap die Ajax heeft uitge deeld dreunt nog een paar weken na. Het was op alle fronten machtsvertoon in de Johan Cruijff Arena, waar Erik ten Hag bijvoor beeld Davy Klaassen en David Neres als reserves kon inbrengen. Schmidt kon vanaf de bank Yorbe Vertessen, Mauro Jünior en Érick Gutiérrez als verse ingrediënten naar het veld dirigeren. Het ver schil leek immens en niet voor niets hintte Schmidt er al eerder op dat bij PSV echt alles mee moet zitten om over een heel seizoen beter te zijn dan Ajax. Het lijkt niet helemaal te stro ken met wat in Eindhoven wordt verwacht. Schmidt sprak eerder al over het veel hogere budget van Ajax. Hij zegt het nu niet meer hardop en wist vorig jaar ook waaraan hij begon. Van hem en directeur voetbalzaken John de Jong wordt verwacht dat dat ver schil met inventiviteit wordt op geheven, maar ook dit seizoen lukt dat vooralsnog niet. Het is afwachten hoeveel geduld de leiding van PSV daarbij heeft. het eerst serieus dichtbij is, neemt zienderogen de voorzichtigheid toe. Omdat er ook het besef is dat-ie ook nu nog door de vingers kan glippen, met een gaatje van slechts 12 punten. En dat zou extreem veel pijn doen, veel meer dan rond de zo merstop al de conclusie trekken dat een jaar afgeschreven moet worden. Marko gaf na de race in Texas aan dat iedereen 56 rondjes lang had staan bibberen en beven aan de pitmuur en in de hospita lity, zo spannend was het. En Hor- ner roemde vooral de cruciale rol die Verstappen speelde in het teamgebeuren. Aan de pitmuur werd een extreem agressieve stra tegie uitgestippeld en Verstappen zag er wel heil in en leverde. „Een heel grote zege op een Merce des-circuit", liet Horner op tekenen. „Een van de mooi ste zeges van Max ooit." Maar daarmee was het qua superlatieven ook wel gedaan. Waar Ver stappen dat me teen al deed ('deze zege verandert niks, het blijft draaien om de details'), schakelde Horner ook meteen weer door in de hongerige modus van een teambaas die succes ruikt, maar weet dat hij er nog lang niet is. ,,Dit seizoen is het tot nu toe overal zo close geweest, er is echt geen reden om te denken dat het restant van dit seizoen anders gaat zijn'', aldus Horner, met wie je nu niet moet praten over de kansen in Brazilië of Qatar. Eerst maar eens Mexico afvinken. ,,Hopelijk zijn we daar weer sterk. Maar in dit seizoen is er geen reden om ervan uit te gaan dat alles zomaar loopt zoals je hoopt.'' GO DINSDAG 26 OKTOBER 2021 PSV denkt nog altijd dat Roger Schmidt de juiste trainer is. De club zit ook behoorlijk aan hem vastgeklonken. De komende duels moeten de Eindhovena- ren de lucht van een nade rende crisis zien te verdrijven. Rik Elfrink Eindhoven Trainer Roger Schmidt van PSV na de wedstrijd tegen Ajax met coach Erik ten Hag. foto pim ras Bij Marko (l) en Horner neemt de voor zichtigheid toe. FOTO GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23