GEZOND Goed afscheid nemen is een kunst, dus piep er niet zomaar tussenuit 'Durf kwetsbaar te zijn' 20 René Diekstra Verbinding maken, met familie, vrienden of collega's, gaat niet vanzelf. De Amerikaanse psycholoog David Bradford schreef een boek over hoe je gezonde relaties aangaat én vasthoudt. VDENil Beleef de mooiste klassieke concerten Als ik na een verblijf van een week mijn hotel in Valencia uitstap en de taxi naar de luchthaven neem, schiet me te binnen dat ik iets vergeten ben. Ik had nog afscheid willen nemen van een hotelmedewerker die heel behulpzaam is geweest bij het onderzoekswerk dat ik er te verrichten had. Ik aarzel kort en vraag dan de chauffeur nog even te wachten. Snel schiet ik het hotel weer in, op zoek naar de medewerker, en bedank haar. Het ontroert haar, denk ik te zien, en dat zet mij weer aan het denken. Was mijn dankwoord overdreven? Nee, concludeer ik. Eenmaal weer in de taxi schiet me het juiste woord voor deze situatie te binnen. Het is het Engelse woord 'Ik vond het soms gemakkelijker om op een feest weg te sluipen zonder gedagtezeggen' closure. Afscheid nemen op een goede, afrondende ma nier, waardoor er geen losse eindjes meer zijn. En dat voelt goed. In andere situaties heb ik het weleens nagelaten om op een goede manier een con tact af te ronden of afscheid te nemen. Zo vond ik het soms gemakkelijker om op een feest of receptie weg te sluipen zonder de gastheer of -vrouw gedag te zeggen. Achteraf had ik daar dan vaak spijt van - want fraai is het niet - en dan wilde ik het goedmaken door ze een bedankkaartje of -mail te sturen. Maar ook dat kwam er soms toch niet van. Bij de volgende ontmoeting schuurde er dan toch iets. Als ik er zo over nadenk, zijn mensen volgens mij beter in het beginnen van contacten of relaties dan in het op een goede manier afronden of afscheid nemen daarvan. Ter wijl al onze gesprekken, con tacten en relaties eindig zijn en daarom zou goed afscheid nemen of afronden tot ons psychologische basisreper toire moeten behoren. Omdat dat goed is voor alle betrokke nen. En omdat de kans dat het gesprek of contact een vervolg krijgt, dan groter is. Zelf heb ik daarom besloten om te blijven oefenen met goed afscheid nemen. En daar bij word ik mede aangespoord door een reeks recente studies onder de titel Saying Goodbye and Saying it well (Vaarwel zeggen en het goed uitdruk ken). En door de mail die ik eergisteren uit Valencia ontving van die hotelmede werker. Ze schrijft dat ze zo overvallen was door mijn woorden bij het afscheid dat ze me daarvoor niet voldoende heeft bedankt. En citeert dan Salvador Dali: 'Elk afscheid is de geboorte van een herinne ring'. Ze sluit af met 'dank u voor deze mooie herinnering'. Goed afscheid nemen is een kunst en kunde die wij alle maal moeten beheersen. oe laat het is in Nederland (zeven uur 's ochtends), vraagt de Ameri kaanse psycholoog David Bradford, en of het een beetje te doen was om zo vroeg op te staan. ,,Dat soort kleine gesprekken vind ik belangrijk. Ik merk dat mensen daar minder tijd voor nemen. Maar door al die kleine contactmomenten te stoppen, worden we steeds individualisti- scher. Iedereen heeft haast. Dat werkt een zaamheid in de hand.'' Bradford geeft al jaren een cursus 'Interpersoonlijke dynamieken' aan de Stanford University in Californië, samen met collega Carole Robin met wie hij een boek schreef over verbindingen. ,,Het bouwen van een vriendschap begint met een verlangen om een ander te leren kennen. Ook eenzame mensen hebben vaak wel contacten, maar missen echte verbinding met anderen. Dat komt onder meer omdat we graag over onszelf praten, in plaats van nieuwsgierig te zijn én te blijven. Als je niet luistert, zie je een ander niet. Zo kun je een vriend hebben die altijd zeurt over zijn werk. Het is makkelijk om dan te concluderen dat hij een ontevreden per soon is. Je kunt ook vragen: ik merk dat je niet 'Vooroordelen zitten vaak diep in je verankerd. Het helpt om je er bewust van te zijn en steeds te kiezen voor nieuwsgierigheid' SPECIAAL VOOR JOU Kijk voor het volledige aanbod op pzc.nl/klassiek Bestel nu op pzc.nl/carmina René Diekstra vergeet bijna om een hotelmedewerker nog te bedanken voor alle hulp. Gelukkig wil de taxi chauffeur nog wel even wachten. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Hoe kunnen we de band verbeteren? RIANNE VAN DER MOLEN Wat is volgens u een eerste stap naar verbinding? DINSDAG 26 OKTOBER 2021 PC VANAF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20