Handen schudden? 'Ik kijk wel uit' Vaccinatiebus Prikken zonder Wellicht restricties voor antivaxer harder dan verwacht Kabinet zoekt naar nieuwe maatregelen om coronagolf te stuiten Kleurrijk herfstbos Walcheren Periode van 205 wordt vo spannende, cruciale fase De herfst is twee weken later dan vijftig jaar geleden Albert Oosterhuis uit Meliskerke heeft zojuist in de prikbus zijn derde coronaprik gekregen, maar hij blijft voorzichtig. Als hij naar de supermarkt gaat, draagt hij een mondkapje en houdt hij afstand tot anderen. En handen schudden? Nee hoor. ,,Ik kijk wel uit.'' Het Outbreak Management Team (OMT) komt donderdag bijeen voor een spoedadvies, dinsdag 2 no vember is er weer een persconfe rentie. Ingrijpen is nodig, vindt het kabinet: ,,Het aantal ziekenhuisop names stijgt harder dan verwacht", zei minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid (CDA) gisteren na ministerieel overleg. Alle opties liggen op tafel. Zowel gerichte ingrepen in regionale brandhaarden als maatregelen die exclusief voor ongevaccineerden gelden (zo'n 13 procent van de vol wassenen). Tot dusver waren die taboe op het Binnenhof, maar de volgende fase van de crisis noopt het kabinet tot nieuwe, 'lastige keu zes'. Iedereen behoudt het recht op zorg, maar de instroom van corona patiënten moet omlaag. ,,Dus of we moeten algemene maatregelen treffen die iedereen raken óf toch specifieke regels instellen die niet- gevaccineerden beschermen." In totaal liggen er momenteel 796 coronapatiënten in het ziekenhuis, dat waren er tijdens eerdere golven soms veel meer. Maar artsen willen niet weer reguliere ingrepen uit- Onze huidige capaciteit is gewoon onvoldoende stellen nu iedereen de kans op vac cinatie heeft gehad. Vier op de vijf coronapatiënten op de intensive care is niet ingeënt. ,,Zij belanden vaker in het ziekenhuis", zegt De Jonge. ,,Ze verdringen zorg. Deze ongevaccineerde mensen lopen het grootste risico besmet te raken en zelf anderen te infecteren." Al eerder zette het kabinet de deur op een kier voor beleid waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen gevaccineerden en ongevaccineer den, maar de Tweede Kamer floot de ministers toen nog terug. Nu kan iedereen overal naar binnen met een negatieve testuitslag, na gene zing of met volledige vaccinatie. Maar virologisch is het veiliger om alleen genezen of gevaccineerde personen een coronabewijs te ge ven en toe te laten in bijvoorbeeld de horeca of theaters, stelden ex perts van het OMT al. Wel moet Nederland werk ma ken van structurele uitbreiding van de zorgcapaciteit, vindt Jan Kluyt- mans, arts-microbioloog en lid van het OMT. Hij acht het mogelijk dat zelfs als iedereen volledig is gevac cineerd elk jaar een kwart van de Nederlanders corona krijgt en dat pakweg tienduizend van hen in het ziekenhuis belanden. ,,Onze hui dige capaciteit is gewoon onvol doende." P4 en ZEELAND 2 »P2&6 »P7 ZEELAND2 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Een maand na het loslaten van de 1,5 meterregel staan de coro- naseinen weer op rood. Het ka binet zoekt nieuwe maatregelen om de opmars van het virus te stoppen. Speciale regels voor ongevaccineerden zijn niet lan ger taboe. Niels Klaassen en Hans van Soest Den Haag -Jan Kluytmans, arts- microbioloog dinsdag 26 oktober 2021 In de loop van de dag meer zon 15°C Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1