Seizoen van verval en vermiljoen 11 5VRAGEN BOZE PALESTIJNEN NOEMEN PLANNEN 'AANVAL OP ONS VOLK' Premier Naftali Bennett van Israël zet de Palestijnse kwestie weer vol in de schijnwerpers met de bouw van extra huizen voor joodse kolonisten op de bezette Westelijke Jordaanoever. Vijf vragen over een besluit dat zorgt voor oplaaiende emoties. Het zijn de eerste bouwplan nen op de Westelijke Jordaanoe ver sinds het aantreden van de coalitieregering van premier Naftali Bennett. Het ministerie van Bouw en Huisvesting schrijft de aanbesteding uit voor de bouw van meer dan 4300 huizen op de Westelijke Jor daanoever: ruim 3000 voor joodse kolonisten en 1300 wo ningen voor Palestijnen. De hui zen worden gebouwd in Sector C, in Revava, Kedumim, Elon Moreh, Karnei Shomron, in Gush Etzion en de heuvels rond Hebron. Sector C omvat 60 pro cent van de Westelijke Jor daanoever en staat onder Israë lisch gezag. Er wordt zelden in gestemd met de bouw van Pa lestijnse huizen. Tussen 2016 en 2018 gaf het ministerie van De fensie zijn goedkeuring aan 21 van 1485 aanvragen. Daarom bouwen Palestijnen veelal zon der vergunning, met het risico dat de huizen worden platge walst. Israël annexeerde de Westelijke Jordaanoever aan het einde van de Zesdaagse Oorlog met Jorda nië, Egypte en Syrië in 1967. De bezetting wordt, bekrachtigd in de resoluties van de Verenigde Naties, internationaal niet er kend. De nederzettingen die Is raël er sinds de annexatie voor in middels 475.000 joodse kolonis ten heeft gebouwd, worden daarom illegaal genoemd. In de ogen van Israëliërs behoort de Westelijke Jordaanoever tot hun 'moederland', hebben zij er his torisch gezien recht op. Volgens de minister van Huisvesting, Zeev Elkin, lid van de rechtse partij Nieuwe Hoop, is 'de ver sterking van de joodse aanwezig heid (op de Westelijke Jor daanoever, red) essentieel voor de zionistische visie'. Maar ook de Palestijnen claimen het ge bied. Zij beschuldigen Israël er van dat de staat met de bouw van joodse nederzettingen de Pales tijnen van de Westelijke Jor daanoever wil verdrijven. Vooral rechtse regeringen, in het bijzon der die van wijlen Ariel Sharon en Benjamin Netanyahu, maak ten werk van nieuwe nederzet tingen. Naftali Bennett, ooit enige tijd chefstaf van Neta nyahu, en nu premier van een fragiele coalitie van rechtse en gematigde partijen, zet de bouw nu voort. Dat laat zich raden. Zij zijn boos. Premier Mohammed Shtayyeh noemt de bouwplannen 'een aanval op het Palestijnse volk'. Volgens sommige commentato ren in Israël is de instemming met de bouw van 1300 woningen voor Palestijnen een signaal dat de regering de Palestijnse Autori teit (het dagelijks bestuur) wil helpen. Volgens de Palestijnen is de regering-Bennett geen haar beter dan de vorige, zet ook zij het 'annexatiebeleid' voort en is de bouw van 1300 Palestijnse huizen slechts om 'een alibi om zelf nog veel meer kolonisten te kunnen huisvesten'. Buurland Jordanië veegt ook de vloer aan met de bouw plannen omdat die wederom 'internationaal recht schenden en in strijd zijn met de resolu ties van de VN-Veiligheidsraad'. ,,Dit illegale beleid ondermijnt de pogingen om met een twee-statenoplossing vrede te bewerkstelligen", aldus het staatspersbureau Petra. De VN-gezant voor het Mid den-Oosten, Tor Wennesland, spreekt zijn bezorgdheid uit over de 'aanhoudende expansie van Israël op de bezette Weste lijke Jordaanoever, inclusief Oost-Jeruzalem'. ,,De illegale nederzettingen zijn een belang rijk obstakel voor vrede en de bouw ervan moet stoppen'', aldus de gezant. De Palestijnse Autoriteit vraagt om een 'duidelijk standpunt' van president Joe Biden die zich tot nu toe in algemene termen heeft gekeerd tegen de bouw van nederzettingen omdat die een twee-statenoplossing (een joodse staat naast een Pales tijnse staat) in de weg staan. Af gelopen vrijdag riep de woord voerder van Buitenlandse Zaken in Washington, Ned Price, Israël en de Palestijnen op zich te ont houden van stappen die de al bestaande spanningen opvoe ren. Maar Bennett moet niets hebben van een onafhankelijke Palestijnse staat. Hij wil ook geen vredesonderhandelingen beginnen met de Palestijnen omdat hij prioriteit geeft aan verbetering van de economie. Bij zijn nederzettingenbeleid baseert Bennett zich nog altijd op de afspraak van Netanyahu met oud-president Donald Trump. Hij ging akkoord met de bouw van nederzettingen zo lang die niet verder reikte dan 'de bestaande voetafdrukken van gemeenschappen'. Voor Ne tanyahu was dat een vrijbrief voor nieuwbouw. De vraag is nu hoe de nieuwe Amerikaanse president zal reageren op de eer ste bouwplannen onder Ben nett. je die kachel te snel open, ka- boem: alle rook Nog 16 dagen Ik moet u even waarschuwen. Ik ga nog een vergelijking maken tussen de seizoenen en het leven. Het is niet origineel, maar soms vraagt de situatie er om. Dat u het weet. En dan begin ik ook nog met de dichter T.S. Eliot aan te halen die april 'de wreed ste maand' van het jaar noemde en daarmee veel misverstanden opriep over wat hij precies bedoelde. Zonder me in die discussies te mengen, vind ikzelf oktober een gruwelijke maand, maar tegelijk een van de mooiste. De zomer is definitief voorbij, De kou begint in je botten te trekken. Het le ven verplaatst zich definitief naar binnen, waar je de verwarming moet aanzetten of zoals hier, in Duitsland, de houtkachel voortdurend moet bij- stoken. Geen ramp inderdaad, maar het komt met ongemakken. Let je even niet op, is het vuur Ik wil een weer uit, trek blaadjes album in je longen. kopen En 's nachts slaap ik hier met geiten wollen sokken aan; lekker warm, maar geen afrodisiacum, zal ik maar zeggen. Okee, gruwelijk is misschien een sterk woord. Laat ik het op ongemak kelijk houden. Oktober is een onge makkelijke maand. Maar loop ik bui ten met een lekkere dikke jas aan, soms al wolkjes blazend, dan zie ik ook hoe adembenemend die kouder wordende wereld is, hoe mooi de kleuren van het verval zijn. Want dat is wat je ziet: verval. Die bossen! Honderden miljarden blaadjes met misschien wel evenveel kleurschake ringen. Bekijk ze van dichtbij: geen een is als de ander. Je krijgt de aan vechting zo'n blaadjesalbum, een mooi zachtgroen herbarium met vloeiblaadjes, te kopen en daar alle reeksen op kleurvolgorde in te plak ken. Alles van licht- naar donker groen, van geel naar donkergeel en van daar naar alle schakeringen don kerbruin, grijs en nachtzwart. Een paar albums voor de oranje, roze en andere roodachtigen, waardoor je in eens beseft wat een prachtbenaming 'vermiljoen' is. En maar blaadjes plakken. Terwijl je direct beseft dat zo'n herbarium nooit kan weergeven wat je ziet; omdat je er eigenlijk ook de knetterende herfstzon in zou moeten plakken, die in de late mid dag op zo'n bos begint te schijnen en van al die blaadjes een schilderij met kleurfonteinen maakt, waar zelfs Bob Ross niet aan kan tippen. Nou ja, u ziet het wel, hè. Ik hoef die link naar het leven niet meer te maken, toch? GO DINSDAG 26 OKTOBER 2021 Nieuwe regering Israël bouwt ook in bezet gebied Hans van Zon Jeruzalem IWat is Israël van plan? 2 Waarom is de bouw zo omstreden? 3 Hoe reageren de Palestijnen? 4 Krijgen zij bijval? 5 De mening van de Ver enigde Staten doet er het meest toe. Hoe reageren zij? F Op de Westelijke Jordaanoe ver moeten ruim 3000 huizen komen voor joodse kolonisten en 1300 woningen voor Pales tijnen. FOTO AP Frank Poorthuis Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. I Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11