m w AüH m Deskundigen vegen vloer aan met plan lokale lockdowns m 7 Weer reizigers terug uit Marokko DE ONTDEKKING van de NATUUR Jan Wolkers Prijs naar Hans Mulder Oppositie Kroatië wil geen euro Wi €JU> Lokale lockdowns in plaatsen zoals Staphorst. Volgens ziekenhuisbaas Ernst Kuipers kan het nodig zijn in gebieden met veel besmettingen en een lage vaccinatiegraad. Maar is het een goed idee? Mondkapjes, 1,5 meter afstand, beperkt bezoek in winkels, horeca dicht, thuiswerken en geen grote groepen. Staan deze impopulaire maatregelen uit eerdere lock- downs plaatsen zoals Staphorst te wachten? Als het aan ziekenhuis baas Ernst Kuipers ligt wel. De voorzitter van het Landelijk Net werk Acute Zorg (LNAZ) denkt dat lokale lockdowns nodig kun nen zijn in plaatsen waar het vi rus vrij spel heeft. Volgens Kuipers kan het in Nederland met ongeveer 1,8 mil joen ongevaccineerden lokaal makkelijk tot hoge besmettings aantallen en ziekenhuisopnames komen. ,,Hierdoor kan het nodig zijn dat je lokale lockdowns moet instellen aan de hand van de be- smettings- en vaccinatiegraad, zoals nu bijvoorbeeld in Stap horst", opperde hij in deze krant. In het door Kuipers genoemde Staphorst ligt het aantal besmet tingen momenteel twaalf keer hoger dan gemiddeld in Neder land. Slechts 53 procent van de bevolking is er gevaccineerd. Het dichtstbijzijnde ziekenhuis, Isala in Zwolle, proeft er de wrange vruchten van. Afgelopen week was de helft van de in het zieken huis opgenomen coronapatiën ten afkomstig uit Staphorst, ope raties werden afgezegd omdat er geen plek meer vrij was. Brandhaard Sowieso is de Biblebelt op dit mo ment dé nationale brandhaard. Ook de gemeenten Zwartewater- land, Nunspeet en Ermelo scoren - net als Staphorst - al weken hoge besmettingscijfers en kleuren donker op de coronakaart. De vraag is of lokale lockdowns in plaatsen met een lage vaccinatieg raad en veel besmettingen een op tie is. ,,Ik zou niet weten hoe je dat moet doen", zegt viroloog Bert Niesters, hoogleraar medische microbiologie en hoofd klinische virologie bij het Universitair Medisch Centrum Groningen. ,,Zetten we dan een groot hek om Staphorst heen? Dat kan helemaal niet. Onze dorpen en steden zijn geen eilandjes die je hermetisch kunt afsluiten in een lockdown." De Groningse viroloog krijgt steun van hoogleraar infectieziek ten Andreas Voss van het Nij meegse Radboudumc. ,,Hoe gaan we dat doen? Gebieden met een lage vaccinatiegraad en veel be smettingen zijn vaak plaatsen met strenge geloofsgemeenschap pen en wijken in steden met in woners van niet-westerse komaf. Als we specifiek in die gebieden lockdowns gaan opleggen loop je kans groepen mensen te discrimi neren. Ik zou niet in een land wil len leven waar een hek om een groep burgers wordt gezet om ze binnen te houden." Los daarvan ziet Voss niet hoe een lokale lockdown überhaupt zou kunnen werken. ,,Dit is Ne derland. Je kunt mensen niet op één plek vasthouden of verbieden dat ze de auto of bus nemen en naar een plaats even verderop gaan waar alles gewoon open is. Een lokale lockdown is niet uit- Je kunt mensen niet verbieden de bus te nemen naar een plaats iets verderop voerbaar en bovendien maat schappelijk zeer onwenselijk." Meer nut heeft het volgens beide deskundigen om sommige maatregelen weer van stal te ha len. 1,5 meter afstand houden, mond kapjes, het mijden van drukte: een maand geleden zette het ka binet ze bij het grofvuil. ,,Je kunt je afvragen of dat verstandig is ge weest", zegt viroloog Niesters. ,,Veel mensen gaan weer naar het werk en zoeken de drukte op. Dat is onverstandig. Het zou beter zijn te propageren dat we ons weer aan bepaalde maatregelen hou den, zeker nu het virus snel ter rein wint. Wees solidair en ge bruik je gezonde verstand." Overtuigen Daar is hoogleraar infectieziekten Voss het hartgrondig mee eens. In zijn ogen is het belangrijk om mensen ervan te overtuigen som mige maatregelen weer toe te pas sen. „Thuisblijven bij klachten en je vooral laten testen. Afstand houden. De drukte mijden. Dit soort gedrag is veel wenselijker en sorteert meer effect dan lokale lockdowns." Volgens Voss en Niesters is het juist in steden en dorpen met weinig gevaccineerden en veel besmettingen, zoals Staphorst, extra belangrijk om je aan deze maatregelen te houden. ,,Het is ook een taak voor lokale bestuur ders om hun inwoners daarop te wijzen", vindt Voss. ,,Als je je vanuit geloofsovertuiging niet laat vaccineren, moet jij dat we ten, maar vermijd dan drukte en pas bekende anticoronamaatrege- len toe. Ook al zijn ze niet meer verplicht." GO MAANDAG 25 OKTOBER 2021 SCHIPHOL De derde repatriëringsvlucht van Transavia met in Marokko gestrande reizigers is giste ren geland op Schiphol, met 160 mensen aan boord. Ma rokko verbiedt sinds donder dag alle vluchten van en naar Nederland, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk vanwege het oplopende aantal corona besmettingen in die landen. Transavia kreeg vrijdag toe stemming van Marokko om tien repatriëringsvluchten uit te voeren. Na zondag staan er nu nog zeven vluchten naar Nederland gepland. Van daag vertrekken er drie vluchten vanuit Marokko. Die zijn bijna volledig volgeboekt. HILVERSUM De Jan Wolkers Prijs 2021, de prijs voor het beste natuur- boek, gaat dit jaar naar De ontdekking van de natuur van Hans Mulder. De prijs is giste ren uitgereikt tijdens een uit zending van het Radio 1-pro- gramma Vroege Vogels. De ontdekking van de natuur be staat uit twintig verhalen over hoe de kijk op de natuur in de wereld door de eeuwen heen is veranderd. De jury noemde de winnaar een rasverteller. Mulder 'schrijft toegankelijk en weet de lezer bij de les te houden - geholpen door vleugjes ironie en een riante verzameling illustraties'. ZAGREB De Kroatische conservatieve en eurosceptische partij Hrvatski Suverenisti (Kroati sche soevereinen) zamelt handtekeningen in om een re ferendum af te dwingen over het invoeren van de euro. De centrumrechtse regering van premier Plenkovic hoopt in de eerste helft van 2022 groen licht te krijgen van de EU voor invoering van de euro, wat begin 2023 zou moeten ge beuren. De eurosceptische partij Hrvatski Suverenisti, met vier afgevaardigden in het parlement, vindt de Kroa tische economie te zwak om de euro in te voeren. Dit zou prijsstijgingen veroorzaken. 'Gaan we dan een hek om Staphorst zetten?' Paolo Laconi Groningen/Nijmegen - Andreas Voss, hoogleraar infectieziekten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7