ZEELAND GEBOEKT 'Ik ben van de overzijde' 7 De hoeve ontruimen vanwege explosieven in zijn boomgaard in Hansweert? Ze kunnen me wat, die Duitsers, dacht Johannes Poley. Hij laadde de bommen in een kruiwagen en kieperde ze achter de Boomdijk. Zeeuwse schrijvers Welke herinnering aan de zomerweken in Zoute- lande heeft zich het diepst in mijn geheugen geprent? De bel, met onbegrijpelijk veel de cibel, van de melkboer? De strij kende straal van de vuurtoren van Westkapelle, waakzaam terwijl jij sliep? Nee, het is vooral het won der van de overkant. Ook bij hel der weer zag je hooguit schimmen en schaduwen, maar daar in de verte trilde een ander land, vol ge heimen en beloften. Deze gevoe lens van een halve eeuw geleden laaien weer op door Schaduw lezen, de nieuwe dichtbundel van Ste- faan van den Bremt. De dichter komt uit dat land aan de overkant. Hij werd, precies tachtig jaar geleden, geboren te Aalst. Stefaan van den Bremt heeft een heel verleden als dichter, on geveer sinds mensenheugenis is hij in de Vlaamse poëzie present. Maar hij bewijst met Schaduw le zen ook een literair heden en een literaire toekomst te hebben. Hij heeft het in de bundel soms over dagelijkse dingen, bijvoor beeld over vuur werk: 'Straatjon gens gooien rot jes. Het móét,/ het oude jaar moet op rotten.' Va ker laat hij zich inspi reren door verheven letterkunde (Dante vooral) en door verre rei zen (veel Mexico). In heel wat gedichten keert hij terug naar de jaren van zijn jeugd. Terug naar het jaagpad heet zelfs een gedicht, en hij bedoelt dan het jaagpad in het Land van Aalst: 'Aan de Dender/ raken de fabrie ken de geur/ van vroeger niet meer kwijt.' Paalhoofden De geur snuift hij nog steeds op, 'ook aan de overzij'. Stefaan van den Bremt is namelijk alweer jaren geleden naar Zeeland verhuisd. Hij dicht veel over Zeeland, over de Dam in Middelburg, over kustlicht en paalhoofden, attributen van 'het land van aankomst'. Maar hij ('ik ben van de overzijde') kan 'het land van herkomst' nog steeds zien: 'Bij helder weer sla ik een brug/ over de zee en zie Zee- brugge'. Voor mij lag daar ooit een land van ongekende beloften, voor hem is het een land van 'niet inge loste schuld, het land/ dat over vloeit van duivenmelk/ en honing of stroop om de mond'. SCHADUW LEZEN t Door angst en schrik staan ze als aan de grond genageld. Een enkeling kan door stress korte tijd niet meer bewegen Het is een van de wonderlijke voor vallen in deel 4 van Luchtoorlog boven Zeeland, waarin Zuid-Beve land onder de loep wordt geno men. Het bevat meer dan de voor gaande drie delen (Noord-Beveland, Schou- wen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen) per soonlijke verhalen van de burgers die te ma ken kregen met het oorlogsgeweld. De auteurs Kees Stoutjesdijk (1958) en Wim de Meester (1951) hebben het Zuid-Bevelandse deel ver deeld over twee boeken: 1939-1943 en 1944 1945. Na Zuid-Beveland volgen nog Tholen en Sint Philipsland en Walcheren. Persoonlijke verhalen De boeken, die samen een standaardwerk vor men, zijn de neerslag van tientallen jaren on derzoek. De schrijvers reisden de halve wereld over om archieven te bezoeken, getuigenissen op te tekenen en met familieleden te spreken. ,,De persoonlijke verhalen zijn steeds belang rijker geworden. Dat is de invloed van Kees", zegt Wim de Meester. De Meester was toch vooral de man van de cijfers, de jaartallen, de intact. Zij zitten beklemd onder een balk van het dak maar weten zich uiteindelijk te bevrij den. Een gelukkige bijkomstigheid is dat zij de oven vergeten waren aan te zetten waardoor geen brand ontstaat in beide woningen." Ook het gezin van kruidenier Brouwer ont snapte aan de dood toen een deel van het vliegtuig zich in hun woning boorde. Twee van de zes kinderen sliepen niet thuis. Vader, moeder en drie kinderen belandden met ledi kanten en resten van slaapkamers op straat. Ook de 13-jarige zoon, die in een apart kamer tje sliep, overleefde de crash en wist zonder een schrammetje aan de achterzijde uit zijn weggeblazen kamertje te ontsnappen. technische details. ,,Als we nu het eerste deel over Noord-Beveland opnieuw zouden schrij ven, had het er anders uitgezien. Dit deel over Zuid-Beveland is meer in balans", vult Kees aan. Het verhaal van de familie Poley uit Hans weert is daar een voorbeeld van. Op 2 septem ber 1943 voerden Britse Hurricanes een aanval uit op het sluizencomplex van Hansweert. De vliegtuigen konden raketten afschieten, een nieuw wapen in de strijd. Een van de vlieg tuigen werd zelf geraakt en stortte neer bij de Boomdijk. De brokstukken en niet-ontplofte explosieven belandden in de boomgaard van Poley. Zeer angstige momenten ,,Janneke Poley beleeft zeer angstige momen ten. Het vliegtuig raakt tijdens het neer storten de schoorsteen en de gevel van het huis van de fami lie Van de Vrede tegenover de school. Op zijn kant vliegt de Hur ricane daarna door de Schoolstraat, om vervolgens in te slaan tegen de Boomdijk. Door het instorten van het huis en de vlam menzee, die ze aan de andere kant van de dijk zien, denken ze dat de school getroffen is, waar op dat moment drie van haar kinderen aanwezig zijn. Dit bleek gelukkig niet het ge val te zijn. Veel kinderen en onderwijzers zien vanuit de klaslokalen het neerstortende vlieg tuig op zich afkomen, maar door angst en schrik staan ze als aan de grond genageld. Een enkeling kan door stress korte tijd niet meer bewegen." Wonder van Kapelle Niet alleen in Hansweert belanden vliegtui gen in het dorp. Op maandag 18 januari 1943 rond zes uur komt een Duits toestel neer in de Ooststraat in Kapelle. De rechtervleu gel blijft haken achter de in zwaar metselsteen uitge voerde bakoven van bakker Van der Endt. De brand stoftanks lekken waardoor alles doordrenkt raakte met benzine. Dat dit niet uitliep op een ramp, was te danken aan een stom toeval. Na een zondags familiebe zoek aan Yerseke was de bak ker vergeten om voor het naar bed gaan, de oven op te warmen om de volgende ochtend brood te bakken. ,,Tegen 06.00 uur raakt een terugkerende Dornier de achterzijde van de woning van het bakkersechtpaar, ploegt ver volgens door de straat waarbij een vleugel de naastliggende woning doorklieft. De twee da ken worden verwoest maar de verdieping, waar het paar ligt te slapen, blijft maandag 25 oktober 2021 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Een vleugel doorklieft het huis Theo Giele Mario Molegraaf Stefaan van den Bremt: Schaduw lezen - Uitgeverij P, 80 pagina's, 17,95 euro. De 'Flying Crew' van No. 164 Squadron, dat de aanval op de sluizen bij Hansweert uit voerde. FOTO'S UIT LUCHTOORLOG BOVEN ZEELAND Motor van neergestort Duits vliegtuig in Kapelle, 18 januari 1943. Kees Stoutjesdijk en Wim de Meester: Lucht oorlog boven Zeeland, deel 4a en b Zuid-Beve land - Uitgave van WW2research, 644 pa gina's, tot 4 november in de voorverkoop 49,95 euro, te bestellen via ww2research.nl of met een mail aan: info@ww2research.nl. De boekpresentatie vindt plaats op donder dag 4 november 2021 in de Hervormde Kerk Kapelle in het bijzijn van de Zuid-Bevelandse burgemeesters en militaire vertegenwoordi gers uit Frankrijk, Duitsland en Nederland. Voor belangstellenden is er nog beperkt ruimte. Inlichtingen zijn te krijgen via mail: info@ww2research.nl. Johannes en Janneke Poley-Polderman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27