MERCI 11 IN WALLONIË DIE DOOR OVERSTROMING ZWAAR WERD GETROFFEN Zodra je het met je eigen ogen hebt gezien, laat het je niet meer los ordinatie van vrijwilligers, en het bezoeken van nieuwe adressen. In een zwart notitieblok noteert hij alles. In Trooz alleen zijn al twee duizend huizen kapot, in heel Wallonië zijn gaat het waarschijn lijk om tienduizenden woningen. Verzekeraars bieden geen duide lijkheid, ook omdat ze bedolven worden onder het werk. Veel in woners van de vallei hebben geen geld om een voorschot te betalen, als het ze al is gelukt een aanne mer te vinden. Dus blijven ze achter met een huis in puin, en zijn aangewezen op het team van Philippe. De meesten van hen begonnen met het uitdelen van voedsel vlak na de ramp, en daarna begonnen ze te helpen met opruimen, en nu beginnen ze heel voorzichtig met de wederopbouw. Doffe blik Duquesnoy rijdt richting Chaud- fontaine, naar een woning waar zijn team voor het eerst aan het werk is. ,,Daar werkt Marco Dries- sen'', zegt hij. ,,Een Nederlander uit Maastricht. Jullie Hollanders vertellen toch iets sneller waar het op staat.'' Dus als de bus weer geparkeerd is, stelt hij Driessen voor, een Lim burger met een vrolijke oogopslag met een stofbril op zijn neus en een klopboor in zijn hand: ,,Ze zit ten gewoon in de shit en krijgen geen hulp.'' En daarom staat hij hier te boren en te kappen. Dat doet hij eigenlijk voor Sophie Mottoulle, die met een doffe blik de trap komt afgelo pen. Zij woont hier met haar zoon tje. ,,Het water komt nooit zo hoog'', vertelt ze over die dagen, halver wege juli. ,,Maar je zag het stijgen, en opeens stond het 1 meter hoog in mijn huis. Ik heb mijn kind bij de arm genomen en ik ben ge vlucht.'' Zo hebben ze allemaal verhalen. De bakkersvrouw van Trooz ver telt hoe ze met haar gezin naar de eerste verdieping vluchtte toen het water steeds verder steeg, nog snel wat spullen pakte, en zag hoe haar zoontje van 3 jaar wegdreef. Haar 13-jarige dochter trok hem bij zijn capuchon uit het water. Een onderne mer vertelt dat hij al zijn vrachtwagens kwijt is. En ei genlijk niet weet hoe hij opnieuw moet beginnen, maar dat hij wel moet. Allemaal wijzen ze naar hun huizen, om te laten zien hoe hoog het water kwam. Soms wel 2,5 me ter hoog. Kou ,,En nu komt de winter'', zegt Sophie. ,,We hebben geen gas, en ik weet niet of het op tijd komt.'' Nog zesduizend andere gezinnen zitten zonder gas om zich te ver warmen en om maaltijden koken. ,,Het wordt koud.'' Dus als Duquesnoy de bus weer instapt, zegt hij: ,,Snap je nu waarom we helpen?'' Ed Saelmans uit Heerlen is er ook ieder weekend bij. Hij zat deze zomer zonder baan en kwam hel pen toen hij van de situatie hoorde. In de pauze vertelt hij over de saamhorigheid in de groep, en de dankbaarheid van de mensen. Bij de bevolking heerst veel scepsis over de oorzaak van de ramp. ,,Dit kan niet de natuur zijn geweest'', zegt een man in een ver nield huis. De inwoners spreken over een ramp in tweeën: eerst een gestage toename van het water, maar daarna een soort vloedgolf, zoals ze die nooit eerder hebben gezien. Mensen wijzen naar de Vesderdam bij Eupen, bedoeld om het water tegen te houden en be heerd door de Waalse overheid. Het stuwmeer bij de dam is aange legd als reservoir voor drinkwater. Toen door de hevige regenval de druk op de dam ernstig toenam, is besloten de dam in fases leeg te la ten lopen. Maar de bewoners gelo ven niks van een langzame leeg loop. Zij beschrijven de vloedgolf die ontstond, enkele minuten na het openzetten van de dam. Deson danks pleit een rapport de beheer ders van de Vesderdam vrij, de on derzoekers stellen zelfs dat de dam erger heeft voorkomen. Duquesnoy schampert: „Een onder zoek ingesteld door de over heid zelf." Moed Hij heeft zijn bus richting de bakkerij van Vero- nique Audenhove gestuurd. Zij woont met haar gezin boven de bakkerij. Terwijl de vrijwilligers hameren, stopt ze een was in de wasmachine, in de ruimte die ooit haar winkel was. De bakkerij staat helemaal leeg, op een één grote ketel met garde na. Ze overlegt met Philippe, vertelt over de ramp en hoe dankbaar ze is met de hulp. Misschien neemt vrijwilliger Jus tine volgende week een speculaas machine mee. Over een half jaar hoopt ze weer te kunnen bakken. ,,Vaak'', zegt Philippe ,,doet het ze al heel goed dat we er even zijn. De mensen krijgen weer een beetje moed.'' Hij stapt in zijn bus, op weg naar het volgende adres. ,,Maar eigenlijk zouden wij dat niet hoeven doen.'' GO MAANDAG 25 OKTOBER 2021 Vrijwilliger Philippe Duquesnoy. Door vocht in de muren dreigt aiies te gaan schimmeien en moet het stucwerk worden weggebikt. FOTO'S MARCEL VAN HOORN In Vesdervallei is de ramp nog lang niet voorbij In Trooz, Wallonië, wordt voedsel uitgedeeld aan bewoners. - Philippe Duquesnoy, vrijwillige hulpverlener POUR VOTRE SOLIDARITE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11