H 9 Nobelprijswinnaar hekelt wereldwijd wegkijken van verkrachtingen beter zal wanen dan meisjes. Voor mij is het belangrijk ook dit soort za ken te onderzoeken.'' „Misschien is 99 procent géén ver krachter, maar de grote vraag is waarom die ene procent die wél ver kracht door de anderen de hand bo ven het hoofd wordt gehouden. En door het systeem. Waarom laat die 99 procent zich niet horen en roepen ze: verkrachting is onaanvaardbaar, echte mannen doen dat niet! Herin ner je je Oscar Pistorius, die Zuid-Afrikaanse hardloper die zijn vriendin vermoordde. Hoeveel sym pathie was er wel niet voor hem tij dens het proces? Mannen geven altijd uitleg waarom zoiets gebeurt. De schaamte wordt neergelegd bij de vrouwen. Dat vermindert meteen hun capaciteit zichzelf te verdedigen. Als vrouwen kunnen laten zien dat verkrachters en moordenaars geen echte mannen zijn maar kwetsbare types, krijg je misschien wat veran dering in dat denken.'' ,,Als je criminelen aanwijst, krijg je geen applaus. De meesten weten dat ze in de gevangenis belanden als de internationale gemeenschap eens krachtig zou reageren op de gebeur tenissen in Congo. Daar wordt syste matisch verkracht en gemoord. Er is heel veel corruptie om illegaal te Leerstoel universiteit van Luik kunnen handelen in de kostbare grondstoffen. Ik heb het over mach tige mensen die veel geld en wapens hebben. Ik heb alleen mijn tong om te vertellen wat ik aantref in ons zie kenhuis.'' Wist u dat er in Europa elke drie dagen een vrouw wordt gedood? Wat te doen? ,,Het is geen fataliteit hoe het er in Congo aan toegaat. Als de internatio nale gemeenschap die al ons kobalt verwerkt in zijn telefoons en laptops, ervoor zou kiezen die grondstoffen legaal te kopen, dan komen we er gens. Iemand moet dat besluit dur ven nemen. Want veel van die ver krachtingen worden ook gedaan om dorpsgemeenschappen te breken en het verzet tegen die illegale handel te ondermijnen. Iedereen weet dat het zo gaat, alleen kijkt de internationale gemeenschap de andere kant op.'' De Congolese chirurg en gynaecoloog Denis Mukwege redde duizenden gewonde vrouwen. Meestal behandelde hij ze in zijn geboorteland, waar al decennia een vergeten conflict gaande is. Den Haag ukwege, bijgenaamd 'de man die vrouwen repareert', opereert verkrachtingsslacht offers met gevaar voor eigen leven. Inmiddels is hij uitge groeid tot een universeel icoon. De Nobelprijswinnaar voor de Vrede (2018) benoemt en veroordeelt als geen ander het onbeschrijfelijke leed dat vrouwen in Congo en elders wordt aangedaan. Het maakte hem tot doelwit van regionale krijgsheren en criminelen die heel andere belan gen hebben. Mukwege ontkwam aan verschillende moordaanslagen, waarbij tot zijn grote verdriet enige naaste medewerkers het leven lieten. Hij is in Nederland voor de promo tie van zijn nieuwe boek De Kracht van Vrouwen. De titel slaat op de 'moed en veerkracht' van extreem kwetsbare vrouwen die hij heeft be handeld, legt hij uit. Vrouwen, meis jes, soms kleuters strompelen dage lijks zijn kliniek binnen. Velen van hen zijn gruwelijk en levensgevaar lijk verwond in hun vrouwelijkheid. De daders, niet zelden kindsoldaten, is geleerd dat verkrachting het recht is van de sterken en een beloning voor hun strijd. Verkrachtingen zijn van alle tijden en van alle continenten, zegt Muk- wege. Wat ook een rode draad is: de schuld wordt bijna systema tisch neergelegd bij de vrouw. Want, zo beschrijft Mukwege het in zijn boek, een vrouw die schuld wordt aangepraat, zal zwijgen over de daders die er zo mee wegkomen en geen reden heb ben niet opnieuw te verkrachten. Zo kom je in een vici euze cirkel die ook de beste chirurg niet kan doorbreken. Mukwege: ,,In onze samenleving willen mensen niet over dit soort dingen horen, maar het gebeurt ook in Nederland. Ik wil de waarheid op tafel leggen. Tegelijk wil ik laten zien hoe groot het vrou welijke vermogen is om zoveel vij andigheid het hoofd te bieden. Wist u dat er in Europa elke drie dagen een vrouw wordt gedood? In Eu ropa. Denk daar eens over na en stel je voor dat die onbekende vrouw je dochter was, ofje zus. Die dus wordt gedood door een man alleen omdat die gefrustreerd is over iets.'' „Persoonlijk denk ik dat het geweld voortkomt uit de ongelijkheid tus sen mannen en vrouwen. Dat is geen anatomische ongelijkheid, maar iets wat vaak al in de opvoe ding begint. Het is de toxische, gif tige mannelijkheid die veel leed veroorzaakt. Overal ter wereld. In China bijvoorbeeld kunnen vrouwen tot vier keer abortus plegen als ze in verwachting zijn van een meisje. De ouders willen een jongen die vervol gens wordt opgevoed als een kleine prins die zich Mensen willen niet over dit soort dingen horen, maar het gebeurt ook in Nederland GO ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 Mukweges strijd tegen de 'giftige' mannelijkheid De meeste mannen zijn gelukkig geen verkrachters, zegt u. U bent altijd heel uitgesproken, ook over de situatie in uw eigen land. Hoe moeilijk is dat? De Nederlandse regering betaalt mee aan de VN-soldaten die in het vrouwenzie kenhuis zijn inge kwartierd en die Mukwege en zijn artsen dagelijks beschermen. De Denis Mukwege Stichting neemt het inmiddels op mondiaal niveau op voor vrouwen die met seksueel geweld zijn gecon fronteerd en wordt mede gesteund door de Nationale Postcode Loterij. Met dat geld is ook een leerstoel opgericht aan de universiteit van Luik. Daar doen psychologen, an tropologen, histo rici, economen en juristen onderzoek naar alle aspecten van seksueel ge weld tegen vrou wen. - Dennis Mukwege, Congolese chirurg en gynaecoloog Het boek van Denis Mukwege 'De kracht van vrouwen' is deze week uitgekomen bij uitgeverij De Bezige Bij. prijs 24,99 euro, ISBN: 97 894 0315481 7 Bob van Huet Debby Gerritsen Dennis Mukwege op zijn ronde in het ziekenhuis, waar veel verkrachte vrouwen worden behandeld. fotogetty images De vraag blijft waarom mannen zich zo beestachtig gedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9