Lucas van de Meerendonk 'Ik denk dat er op dat moment geen ruimte voor was. We zaten in een overlevingsmodus, het ging allemaal zo snel. Ik heb wel gezegd dat ik blij met haar was en van haar hield, maar had ik dingen moeten vragen? Waar moet ik straks op letten als ik papa ben, dat soort dingen? Ze cijferde zichzelf altijd weg, mis schien had ik haar meer moeten laten voelen dat ik trots op haar was. Ik vind dat het moeilijkst, dat ik misschien niet alles heb gezegd.' Ze maakte niet mee dat je eindelijk presentator werd. 'Toen ze me belden om te vertellen dat ik het was geworden, was ik met mijn schoonfamilie in de Efteling, in zo'n vakantiepark. Ik weet nog goed dat ik daar stond, in zo'n verdrietig vakantiehuisje, jankend. Mijn moeder maakte alleen mee dat ik drie keer werd afgewezen. Natuurlijk hebben we het goede nieuws dat weekend gevierd, maar dat soort momenten blijven dubbel. Haar dood blijft als een rode draad door mijn leven lopen. Datzelfde jaar werd Koosje geboren, het werd een spoedkeizersnede. Shody moest daarna rusten, zat ik daar helemaal alleen naast de couveuse: shit, ik ben papa. Ik belde mijn vader, zaten we samen keihard te huilen.' Je vader werd emotioneel toen ik vroeg hoe jij als kind was. 'Hij is sinds de dood van mijn moe- der een stuk zachter geworden. Onze band is hechter geworden, we zien elkaar vaker. Hij gaat elk jaar met ons mee op vakantie. Dan nemen we altijd een foto van mijn moeder mee, om ergens op te hangen. Ze hangt nu bijvoorbeeld in een bos in LA en een restaurant in Mexico. Dat we samen vakantie vieren is trouwens een idee van Shody. Zij is misschien nog beter met mijn vader dan ik - hij noemt haar zijn cadeau-dochter.' 'Ja, letterlijk een nieuwe familie, ook met Fiep en Koosje erbij. Met mijn moeder in ons achterhoofd die dan ergens in een lijstje wordt opgehangen.' 'Elke dag. Als ik de hond uitlaat, of op de wc, daar staat haar as. Daar moet je toch steeds naartoe en dan zie ik haar tenminste regel matig. Die as zit in een bakje, ze hield niet van urnen. Ik kan haar altijd meenemen. Tijdens mijn eerste Jeugdjournaal-uitzending had ik as van haar in mijn zak; als het spannend werd, friemelde ik eraan. Toen Fiep en Koosje werden geboren, ging ze mee naar het ziekenhuis. Wat ook moeilijk is, als ik kijk naar Koosje: mijn moeder bestaat helemaal niet in haar leven. Dat blijft een hard gelag. Ik probeer het wel, met foto's. Of ik wijs haar op het spleetje tussen haar tanden. 'Dat heb je van je oma,' zeg ik dan. Misschien maakt dat het wat tast baarder. Laatst ben ik met haar naar het graf geweest, maar daar snapte ze niks van.' DRIEJARIGE KOOSJE is zojuist met haar moe der en babyzus Fiep vertrokken naar de vader van Lucas. Zonder jas, mét twee zonnebrillen. Daaraan vooraf ging een typische scène uit het leven van jonge ouders. Met dochter Fiep van een half jaar op de keukentafel, billen bloot, poep tot de schouderbladen. Koosje naast die tafel op haar potje, stevig riekend. En dan ouders Lucas en Shody druk met luiers en doekjes. 'Kan deze romper nog?' Trap oprennen, schone romper halen, baby overpakken, mutsje op. Een kus bij de deur, en dan de oorverdovende stilte die kinderen na hun vertrek kunnen achterlaten. Hoe gaat het ouderschap je af? 'Het is af en toe net een militaire operatie. Maar ik geniet er super- veel van. Zondag ging ik alleen met Koosje naar de bioscoop, naar Berend Botje. Daarna gingen we nog even naar een cafeetje. En toen dacht ik: dit is zo vet, ik zit hier gewoon met mijn kind wat te drin ken. Dat had ik van tevoren nooit kunnen bedenken, hoe leuk dat is. En het is een rotcliché, maar dat het zo onvoorwaardelijk is, dat is toch niet uit te leggen. Ik hoop ook dat ze dat altijd voelen. 16 Je wist dat ze niet beter zou worden. Heb je haar alles kunnen zeggen? GEBOREN 16 september, 1985 OPLEIDING School voor Journalis tiek, Utrecht WERK Redacteur en verslaggever NOS Jeugdjournaal, verslaggever ZAPP Weekjournaal, presenteert sinds 2018 het Jeugd journaal RELATIE met fotograaf Shody Careman VADER van Koosje (3) en Fiep (7 maanden) BOEK Pas op voor de billenbijter! Eigenlijk hebben jullie een nieuwe familievorm uitgevonden. Je praat nog steeds met haar, vertelde Shody. Doe je dat vaak?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96