Lucas van de Meerendonk lacht zijn bekende Jeugd journaal-lach: zo eentje waarbij het hele gezicht meedoet. Hij vertelt over zijn vriendin, fotograaf Shody Careman, die de foto's bij dit inter view maakte. Zij wees hem laatst in de stad op een kind dat naar hem stond te staren. Dan is Lucas de beroerdste niet: je mag wel met me op de foto, hoor. 'Het is natuur lijk een beetje genant dat zelf aan te bieden, maar zo'n kind durft dat misschien niet te vragen.' Je vader zegt: 'Als hij wordt herkend, gaat hij in gesprek met dat kind.' 'Altijd. Ik vind: het hoort er gewoon bij. Het is belangrijk dat ik bereik baar ben, niet iemand die afstan delijk en arrogant is. Hetzelfde geldt voor interviews voor het Jeugdjournaal. Als ik daarvoor naar een kind ga, moet dat echt een belevenis zijn. Ik heb Jack van Gelder ooit een brief geschreven, omdat ik fan van hem was. Die w belde mij toen op. Dat maakte m zoveel indruk op me, dat wil ik J ook aan anderen geven.' O VANAF ZIJN VEERTIENDE, vijftiende z droomde Lucas van de Meerendonk ervan presentator te zijn bij het z NOS Jeugdjournaal. Hij kwam na zijn studie journalistiek al snel op de redactie terecht, maar werd drie keer afgewezen als presen- 5 tator. In 2018 werd hij eindelijk een van de vaste gezichten. 'Nou ja, juist omdat het mijn droombaan is. Ik heb trouwens tussen twee pogingen wel even iets anders gedaan, op de redacties van Serious Request en de Keurings dienst van Waarde. Maar na drie maanden belde ik mijn oude baas op: ik wilde weer terug. Gelukkig was dat geen probleem. Voor mij komt alles samen bij het Jeugd journaal: de mensen die er werken zijn heel warm, het werk is divers - we doen het grote nieuws, maar ook kleinere dingen en sport. Ik ben zelf een groot kind, zeg maar, deze baan is daarom voor mij het summum; beter wordt het niet.' Je zegt dat vaker, dat je een groot kind bent. 'Ik vind het gewoon leuk om in die fantasiewereld van kinderen te zijn, weg van de realiteit. Bijvoor beeld door eindeloos met mijn dochter Koosje te spelen, of haar op te halen in een dino-pak. Het helpt ook in mijn werk. Zoals laatst tijdens een reportage, toen ik met een jongetje in zijn slaap kamer stond. Hij had een klim- muur op zijn kamer, daarmee klom hij in zijn stapelbed. Maar hij had ook een gebroken arm. Hoe doe je dat dan, vroeg ik. Hij deed het voor. Ik probeerde het ook, dat lukte natuurlijk totaal niet, maar het ijs was wel gebroken. Je zag dat jongetje denken: hij doet gewoon wat ik doe. En ik vond het ook echt leuk om te doen, om te kijken of het me zou lukken.' 'Nou, als ik me verspreek kan ik daar een week mee zitten. Een eindredacteur zei: het is helemaal niet erg dat je iets verkeerd zegt, maar je ziet het bij jou altijd zo.' 'Ook weer: juist omdat het mijn droombaan is. Ik wilde dit zo lang, dan moet het ook goed zijn. Het zit ook in me, om het per se goed te willen doen. Ik deed in 2018 mee aan De Slim ste Mens, ik heb mijn laatste aflevering nooit kunnen terugzien. Ik heb het programma twee jaar niet gekeken. Pas laatst heb ik het weer eens aangezet, toen ging het wel weer. Ik kreeg een vraag over Moeder Teresa. Ik wist alles: India, Nobelprijs, tehuis voor armen, maar ik had 'non' niet. Ik had gewoon kunnen winnen!' Een kinderboek schrijven nam hij ook niet licht op; eerst peilde hij bij vrienden of zij er iets in zagen. Tijdens het gesprek laat hij een drukproef van Pas op voor de billenbijter! zien: griezelige versjes met veel poep, pies en gekke ouders. Hij lacht: 'Oké, weer een bekende Nederlander die zo nodig een kinderboek moet schrijven. Maar ik schrijf mijn hele leven al, reisreportages en onder andere voor Ouders van Nu. Ik was zeventien toen 14 'Ik hoef geen talkshow of zo. Ik heb al een droombaan' CO CO LU Drie keer afgewezen worden als presentator. Hoe lukte het je jezelf steeds weer bij elkaar te rapen? Die droombaan heb je nu zo'n drie jaar. Valt het ook weleens tegen? Waarom kan je zoiets niet loslaten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94