H Nederlandse gewond en toeristen gedood bij kogelregen Mexico 4 dgn Zuid-Limbu 8 RELLEN Een Nederlandse toeriste is in Mexico gewond geraakt bij een schietpartij tussen rivaliserende drugsbendes. De criminelen stormden al schietend een restaurant binnen waar de vrouw toevallig zat. Twee andere toeristen werden dodelijk getroffen. Het drama gebeurde in de Mexi caanse hotspot Tulum, een geliefde bestemming voor veel toeristen vanwege de ha gelwitte stran den en de nabij heid van gave overblijfselen van een eeu wenoude stad van de Maya's. Terwijl veel mensen niets vermoedend za ten te eten in een restaurant in het centrum van de stad, vlogen rond half elf plotseling de kogels om hun oren. Volgens de politie openden twee drugsbendes het vuur op elkaar, maar werden hier van vooral de toeristen de dupe. Twee vrouwen raakten zo ernstig gewond dat ze overleden aan hun verwondingen. Het gaat om een vrouw uit India, die de wereld over trok om reisvlogs te maken. Ook een Duitse toeriste overleefde de schietpartij niet. Drie andere toe- C Zaterdag nog werd voor het oog van toeristen een man op straat geëxecuteerd risten, onder wie de Nederlandse, raakten gewond. Het is onduidelijk hoe ernstig deze slachtoffers eraan toe zijn. Bij het gewelddadige tref fen tussen de bendes is ook een van de schutters gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. Hij is aangehouden, aldus de burgemees ter van de badplaats. Het is niet voor het eerst dat drugsbendes van zich laten horen in de badplaats. Afgelopen zaterdag nog werd in de archeologische zone van de stad voor het oog van toeris ten een man op straat geëxecuteerd. Een gewapende man kwam aanrij den op een motorfiets, schoot het slachtoffer op een parkeerplaats in het hoofd en reed weg, vertel len ooggetuigen. Vrijwel het zelfde gebeurde vorige maand, toen tientallen toeristen in pa niek aanschouw den hoe twee schutters in de buurt van een hotel een taxi chauffeur om het leven brachten. Bij het incident, dat 's avonds om streeks half elf plaatsvond, raakten ook een andere taxibestuurder en een bewaker gewond. Zij overleden even later. Nederlandse reisorganisaties die de badplaats als bestemming aan bieden, zoals Riksja Travel, hebben nog geen telefoontjes binnengekre gen van verontruste klanten die binnenkort afreizen. Het bedrijf is vooralsnog nog niet van plan om de bestemming te schrappen uit het aanbod. ,,Het is een heel tragische gebeurtenis, maar dit had overal kunnen gebeuren. We houden de situatie goed in de gaten, maar op dit moment is er nog geen reden om niet af te reizen naar Tulum'', laat een woordvoerder weten. 'VOETBALFAN IS VERGETEN HOE ZICH TE GEDRAGEN' Wat te doen tegen de nieuwe golf van voetbalgeweld die door Nederland gaat? ,,De straffen zijn in Nederland al streng, fans moeten elkaar corrigeren." Woensdagavond, in de binnen stad van Rotterdam. In een flits bestormen in het zwart ge klede Feyenoordhooligans het terras van een tapasrestaurant. Ze worden vermoedelijk getriggerd door een Union Berlin-jasje van een van de gasten, de Duitse club waar Feyenoord een dag later te gen speelt. De Duitsers moeten vluchten voor rondvliegende ta fels en worden onder politiebege leiding naar hun hotel gebracht. Eén vrouw raakt gewond. De groep blijkt het managment van Union Berlin te zijn. De woede over de actie is groot. Feyenoorddirecteur Mark Koe vermans zegt zich 'als mens, Rot terdammer en Feyenoorder' te schamen. Voor hem is de maat, na een jaar vol incidenten, vol. Ook onder Feyenoordsuppor- ters zelf groeit het chagrijn. Aan hangers kunnen het 'ruwe randje' rond de club doorgaans waarde ren, maar dit ging te ver. Suppor tersvereniging FSV De Feijenoor- der keurt de actie af, vertelt Eduard Cachet. Verhardt het ge weld? Hij kan het moeilijk staven. ,,Ik merk wel dat mensen hier echt mee bezig zijn. De politie staat op scherp, het lokale bestuur ook. Maar hoe stop je het?'' Die vraag houdt niet alleen Feyenoord en Rotterdam bezig. Nu de lockdown voorbij is en de stadions weer volstromen, lijkt ook het hooliganisme terug. Af gelopen weekend vonden in Nij megen rellen plaats na de derby NEC-Vitesse. De politie zei met 'extreem veel geweld' geconfron teerd te zijn. In andere stadions worden spelers geconfronteerd met bierdouches en projectielen vanuit het publiek. Meerdere wedstrijden werden stilgelegd. Terwijl het hooliganisme juist redelijk onder controle leek. De donkere jaren 80 van de vorige eeuw, waarin vechtpartijen in stadions schering en inslag wa ren, zijn verleden tijd. De poli- tie-inzet bij voetbalwedstrijden daalde de afgelopen jaren steeds verder, blijkt uit cijfers van het Centraal Informatiepunt Voetbal vandalisme (CIV) van de politie. Die heeft nog geen cijfers over het lopende seizoen, maar 'ook wij Wij zien de laatste tijd een toename van het geweld rondom voetbalwedstrijden zien de laatste tijd een toename van het geweld rondom voetbal wedstrijden', zo stelt een woord voerder. Ook de KNVB meldt meer incidenten dan in voor gaande jaren. Jan Brouwer, directeur onder zoeksinstituut Veiligheid en Openbare Orde aan de universi teit van Groningen en gespeciali seerd in voetbalgeweld, ziet een verband met de coronacrisis. „Na dat de stadions lang dicht zijn ge weest, is de voetbalfan vergeten hoe hij zich in en om het stadion moet gedragen. Als de relschop pers van nu worden geconfron teerd met sancties, weet iedereen dat weer.'' Hij pleit niet voor strengere straffen. ,,Die zijn in Nederland al strenger dan in bij voorbeeld Engeland. De jongens die zich hebben misdragen rond NEC-Vitesse worden eerst door het Openbaar Ministerie aange pakt voor openlijke geweldple ging. Daarna komt de KNVB er overheen met boetes en lange sta dionverboden." Ook Henri Beunders, emeritus hoogleraar ontwikkelingen van publieke opinie, denkt dat som mige aanhangers nu simpelweg stoom afblazen. ,,We hebben ons immers anderhalf jaar koest moe ten houden.'' De felle reacties op de ongeregeldheden horen vol gens hem bij de 'gevoelige' Ne derlandse maatschappij. ,,Hoe minder overlast we in een sa menleving hebben, des te gevoe liger we voor de resterende over last worden. De voetbalveldsla gen van twintig jaar geleden wa ren véél groter.'' Natuurlijk speelt het dezer da gen mee dat de doorsnee voetbal fans het 'echt zat' zijn, zegt hij. Maar het is volgens hem ook 'bon ton' om hard te reageren. Hij doelt op het voorstel van de Rot terdamse VVD om de raddraaiers van woensdagavond een 'levens lang stadionverbod voor alle voetbalwedstrijden in Nederland' op te leggen. ,,Je merkt hetzelfde in het strafrecht: het verhardt.'' Jan Brouwer vermoedt én hoopt dat de opflakkering van het postcoronahooliganisme van korte duur zal zijn. ,,Soms heb je gewoon een opleving van voet balgeweld, dat is al tijden zo. Het is nu te verklaren: corona. Andere fans gaan erg van dit gedrag balen en zullen de boel corrigeren." 3 dagen Vechtdal diner ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 GO Tulum MEXICO Mexico Stad Raymond Boere Rotterdam/Tulum VERENIGDE STATEN ©MAPCREATOR.IO/©HERE Aanhangers van voetbalclub NEC belagen een politieauto na het duel met Vitesse. foto anp De stadions zijn weer open, de hooligans weer terug op straat Eric Oosterom Cyril Rosman Rotterdam/Nijmegen - Woordvoerder CIV van de politie Het Mexicaanse Tulum is geliefd bij toeristen vanwege de witte stranden en de gave Maya-overblijfselen. foto getty images 4* Fletcher Hotel Parkstad, Kerkrade (7,9) 3 nachten incl. ontbijtbuffet Inclusief sauna en fitness Gratis wifi en parkeren 4* Boutique Hotel de Gloepe, Diffelen (8,3) 2 nachten incl. ontbijt en wifi 1 keer een diner (dagschotel) Boek via zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70 cpg Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reservedngskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8