Verzwaringsdeken brengt zintuigen tot rust Voel je je onrustig, overprikkeld of ervaar je veel stress? Een verzwarings deken kan uitkomst bieden. Psycho loog Jolanda Snel schrijft ze in haar praktijk graag voor. 10 procent van je eigen gewicht 26 n de praktijk van neuropsycho- loog Jolanda Snel komen regel matig mensen die last hebben van te veel prikkels. Ze schrijft dan graag een verzwaringsdeken voor omdat die met 'diepedruk-sti- mulatie' ervoor zorgt dat je je voelt als een ingebakerde baby: geborgen en veilig. De geluks- en slaaphor- monen worden gestimuleerd en het stresshormoon neemt af. Snel: ,,In de ouderenzorg zie je dat mensen met dementie, bij wie de prikkelverwerking soms in de war is, zelf prikkels opzoeken. Ze spannen hun spieren aan zodat er druk ontstaat, maar het gevolg is dat ze gespannen in bed liggen en niet goed kunnen slapen. Een ver zwaringsdeken geeft balans. Je ziet ze ontspannen als je zo'n deken over ze heen legt.'' Balans en motoriek Het belangrijkste effect van een verzwaringsdeken is kalmeren. Zo kan het volgens Snel mensen hel pen met een stress-, angst- of slaapstoornis, ontwikkelingsstoor nis als ADHD, het syndroom van Asperger of autisme. Snel spreekt van 'neurodiversiteit' en speciali seerde zich in het functioneren van hersenen die anders werken dan gemiddeld. ,,Kleine kinderen of mensen met autisme zie je weleens op de grond liggen of tegen iets hards aanleunen. Ze zijn op zoek naar diepe druk om tot rust te ko men.'' Een verzwaringsdeken helpt om letterlijk beter in je vel te zitten. Dat heeft te maken met het pro- prioceptie-zintuig, legt Snel uit. ,,Dat zorgt ervoor dat je besef hebt van waar je lijf uithangt en het re gelt kracht en druk van het li chaam. Het zintuig is van belang voor je balans en motoriek.'' Wan neer dit in de war is, voel je je als de dronkaard die zijn neus niet meer kan aanraken. Plastic balletjes Voor de massa in een verzwarings deken worden microparels van plastic of glas gebruikt, die zorgen voor het gewicht. Een verzwarings deken kun je er op elk moment van de dag bij pakken. Snel: ,,Stel: je komt uit je werk, je hoofd zit hele maal vol en je wilt even bijkomen, dan kun je het op de bank gebrui ken. Het kan ook zijn, en dat zullen veel mensen herkennen, dat je 's avonds in je bed gaat liggen, de lamp uitdoet en je hoofd aangaat.'' In principe kun je de deken zo wel liggend als zittend gebruiken, maar het effect van stimulatie werkt beter in liggende positie. ,,Als je op je rug ligt, met je hoofd naar achteren, komt je evenwichts- systeem tot rust.'' NIEUW, TWEEDEHANDS, OF MAAK ZELF Calmzy 2.0, met katoenen hoes, 150x200cm, 7 kilo, €119,95 ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 GO Zware deken voor een licht hoofd MAYEE MACCO Jolanda Snel gebruikt de verzwaringsdeken om na een drukke dag te ontspannen. foto erik van t woud Voor vulling van een verzwaringsdeken worden kersenpitten, kunststof korrels, glaszand, glazen of plastic parels ge bruikt. Daaromheen zit een laag polyester of katoen en daarom heen nog een hoes. Het is belangrijk dat de deken goed past bij je lichaamslengte en gewicht. De deken weegt tussen de 2 en 15 kilo. Als regel geldt dat-ie ongeveer 10 procent van je ge wicht moet bedragen. Gebruik de deken voor optimaal resul taat niet bovenop maar in plaats van je dekbed. Snel: „Zorg dat de deken je volle dig bedekt, niet over je bed hangt en dat je er makkelijk onderuit kunt kruipen als je dat wilt.'' Hema, met polyester hoes, 150x200 cm, 6,8 kilo, €65 Kalm, tweepersoons deken met katoenen hoes, 200x220 cm, 13 kilo, €219 Er zijn talloze aanbieders van ver zwaringsdekens. Snel adviseert om verder te kijken dan nieuw koop. ,,De dekens zijn behoorlijk prijzig. Koop ze tweedehands of bij iemand die het thuis aan de keukentafel in elkaar naait.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74