Hoe psychedelica kunnen helpen in de gezondheidszorg LAATJE VERRASSEN C GA NAAR BLADENHUI: Psychedelica zijn niet alleen voor het partycircuit. Ook in de medische praktijk worden ze ingezet, bijvoorbeeld tegen posttraumatische stress of als pijnbestrijding. Neurowetenschapper Michiel van Elk (41) gidst je in een boek door de jungle van geestverruimende middelen. 24 MDMA: te gebruiken bij trauma of relatietherapie Van Elk: ,,In de therapeutische context is dit psychedelicum, dat vaak in pil- of kristalvorm wordt aangeboden, erg heilzaam. Je hartslag gaat omhoog, je gaat meer zweten en er komt een gigantische hoeveelheid serotonine vrij, de geluksneurotransmitter. Met name op het ge bied van posttraumatische stressstoornis (PTSS) bruik een positieve werking hebben op verslaving en depressie. Ten opzichte van ayahuasca levert ook een trip met de truffel vaak een spirituele of zelfs mystieke ervaring op. Ik raad aan - en dat geldt voor alle middelen - om heel goed na te denken wanneer je dit wilt pro beren en waar. Gebruik het alleen wanneer je er aan toe bent, in een stabiele fase van je leven. Zeker niet omdat een BN'er het doet of omdat het hip is. Ook belangrijk: zorg dat er iemand bij je is die ANNEMART VAN RHEE Een enkel stofje kan onze ervaring van de wereld doen kantelen. In zijn boek Een nuchtere kijk op psychedelica verhel dert Michiel van Elk, neuroweten- schapper en universitair hoofddocent aan de Universiteit van Leiden, complexe zaken over deze middelen. Over psychedelica lees je vooral als het gaat om dancefeesten, maar je wist wellicht nog niet dat ze ook al in het zie kenhuis worden gebruikt. Wat kun je beter la ten, en waar is het goed meer van te weten? Om maar meteen een mythe de wereld uit te helpen: microdosering lijkt vooralsnog alleen op een placebo-effect te berusten. Het nemen van ongeveer een tiende van een gewoonlijke dosering van bijvoorbeeld lsd of truffels zou de creativiteit verhogen en zorgen dat je in een flow komt. Het was een trend onder techneuten in Amerika en waaierde de hele wereld over. Michiel van Elk: ,,Als je erin gelooft, dan werkt het. Een microdosering is zo laag dat mensen niet de effecten bewust merken. Ze hebben geen psychedelische ervaring. Er wordt gezegd dat het kan helpen bij de bestrijding van bijvoorbeeld clusterhoofdpijnen, migraineaan- vallen, depressies en fibromyalgie. Wetenschap pelijk is dat niet bewezen.'' We moeten pas op de plaats maken, zegt de neurowetenschapper, die zelf ervaringsdeskun dige is. ,,Ik vind de middelen bijzonder, maar ze hebben ook een schaduwkant. Er is allerlei non-fictie over geschreven door liefhebbers. Maar er was nog geen populairwetenschappe- lijk boek dat invoelbaar maakt hoe de middelen werken en dat tegelijkertijd sceptisch is en stelt dat we meer onderzoek moeten doen naar ge neeskundig gebruik.'' Er bestaan zo'n vijftien soorten psychedelica, 1 tot 3 procent van de Nederlandse bevolking heeft het ooit gebruikt. Het recreatieve gebruik bleef de afgelopen twintig jaar stabiel, maar me dische en therapeutische toepassingen groeien. Dit zijn de meest gebruikte geestverruimende middelen, en dit is wat je erover moet weten. is de werking evident en overtuigend. Het is heel goed voor mensen die last hebben van trauma's, zoals geweldsdelicten. Dat kunnen oorlogsvetera nen zijn, maar ook slachtoffers van seksueel mis bruik of overvallen. Ik denk dat het gebruik ervan binnen vijf jaar behoort tot de reguliere therapie, in ieder geval in Amerika. Maar vooralsnog kun je je nog nergens aanmelden hiervoor. MDMA maakt trauma toegankelijk omdat men sen meer in verbinding staan met hun emoties en tegelijkertijd een sterke band durven opbouwen met hun therapeut. Ze durven te praten. Op het gebied van relatietherapie zie je eveneens steeds meer onderzoek, omdat het de vertrouwensband versterkt. Het middel lijkt vooral hulp te bieden als je partner psychosociale problemen heeft.'' Ayahuasca: middel bij depressie of verslaving ,,Een bittere hallucinogene drank die vaak een mooie, overweldigende ervaring oplevert die soms ook wat donker gekleurd kan zijn. Het gevoel alsof je in een jungle terechtkomt. Of je wordt erdoor geconfronteerd met allerlei moeilijke (zelfinzich ten waarmee je in het reine moet zien te komen. Volgens enkele experimentele studies naar de pressie en verslaving laat ayahuasca positieve ef fecten zien. De motivatie om aan zo'n ceremonie deel te nemen lopen uiteen: sommigen willen een trauma of depressie verwerken, velen zien het als hulpmiddel bij hun zoektocht naar zingeving. De wijze waarop het wordt gebruikt is vaak wat strenger dan die van andere middelen. Het gebeurt doorgaans in een ritualistische en sjamanistische context volgens vast omschreven procedures. Eerst is er een reiniging, dan worden geesten aangeroe pen en vervolgens komt iedereen die aanwezig is - het gebeurt doorgaans in een groepsceremonie - om de beurt naar voren. Sinds 2019 is zo'n ceremonie illegaal, dus je moet je afvragen ofje hier aan deel wilt nemen. Mocht je echt graag willen dan zul je op reis moeten naar Zuid-Amerika, waar deze ceremonies op verschil lende plekken worden aangeboden." Truffeltherapie: mystieke ervaring ,,De werkzame stof psilocybine in paddo's of truf fels zorgt ervoor dat we kleuren feller zien, gelui den intenser beleven en hallucineren. Paddo's zijn illegaal, maar truffels niet. Ze worden ook geregeld gebruikt tijdens een groepsce remonie, bijvoorbeeld bij een van de vele truffel-retraites die er zijn in Ne derland. Die vinden plaats bij een kamp vuur of in een meditatieruimte. Ik ver wacht dat er op termijn behandelin gen komen met een synthetische vorm van psilocybine: op die manier weet je exact welke dosis een patiënt bin nenkrijgt. Net als bij ayahuasca kan het ge- ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 GO Beter worden van een trip ILLUSTRATIE TRIK Kijk voor de actievoorwaarden op bladenhuis.nl/libelle. Deze actie Ic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72