Voetbalgeweld verdwijnt niet als clubs de kop in het zand blijven steken Oorlogstaal Biden over Taiwan maakt geen indruk in China Sunweb 6 OZCAN AKYOL Boek zorgeloos dankzij o.a. flexibel omruilen Na de geweldsexplosies van vorige week, toen de no dige duels in de eredivisie werden ontsierd door wangedrag van hooligans, zijn dit weekend alle ogen gericht op het gedrag van clubsupporters in en buiten de stadions. Voor wie het heeft gemist: de nodige fans van rivali serende clubs gingen met elkaar vechten, zwarte spelers kregen racistische taal naar hun hoofd geslingerd en het smijten met plastic bierglazen gebeurt bijna tijdens elk duel - wat heel erg zonde van de drank is. Wat ik zelf in het stadion merk, is dat veel mensen ruim een jaar noodgedwongen in isolatie heb ben geleefd en zich totaal niet meer weten te gedragen in een grote meute. Een grensrechter hoeft maar één keer foutief zijn vlag in de lucht te steken, of er wordt al beweerd, vanuit meer dere vakken, dat zijn moeder het oudste beroep van de wereld uit oefent, met een bloeddorstige agressie die elke vorm van nuance kansloos maakt. Maar het ligt niet alleen aan corona, natuurlijk. Wat me telkens opvalt, is de totale wanhoop van de stewards, die vaak voor twee of drie tientjes zich van hun taak kwijten, maar niet of nauwelijks zijn opgeleid om grotere uitbarstingen, met fy siek geweld, op een juiste manier te neutraliseren. De clubs willen zichzelf niet op kosten jagen. Aan de andere kant: ik weet niet of er veel professionele portiers zijn te vinden die zin hebben om zich elk weekend uit te laten schel den door volledig doorgesnoven of ladderzatte relschoppers, die even met 'morele vakantie' zijn, zoals massapsycholoog Hans van de Sande het mooi verwoordt. Verkeerd gedrag gaat niet ver dwijnen. Het is algemeen bekend dat de nieuwe generaties in de voetbalstadions, althans bij de grotere clubs, veel verder gaan in hun acties dan voorheen. De crux blijft dat de meeste clubs nooit écht de confrontatie met hun eigen achterban dur ven aan te gaan. In elk modern stadion hangen tientallen came ra's die continu supporters in de gaten houden. Het is niet moeilijk om deze mensen te signaleren en te verbannen van de tribunes. Maar de populariteitsprijs ga je er niet mee winnen. Dat moest Hubert Bruls, burge meester van Nijmegen, waar het in het afgelopen weekend mis ging, schoorvoetend op de radio toegeven. De gekken stonden ook voor zijn deur. En hij kreeg rare briefjes. Maar hij wilde er niet voor zwichten. Helaas gebeurt dat in de voet ballerij nog wel te vaak. En daar mee verdwijnt het probleem nooit. De uitspraak lijkt te duiden op een verschuiving in het Amerikaanse beleid, omdat Washington in het verleden Taiwan wel hielp bij het opbouwen van de verdediging, maar nooit expliciet beloofde het eiland te hulp te schieten. Een woordvoerder van het Witte Huis zei later dat er geen sprake was van nieuw beleid van de president, maar wilde niet zeg gen of Biden zich had versproken. ,,We blijven Taiwan steunen bij hun zelfverdediging en we blijven ons verzetten tegen eenzijdige aanpassingen van de status quo.'' China beschouwt Taiwan als afvallige provincie. De spannin gen tussen de twee landen zijn de afgelopen maand flink opgelopen, onder meer doordat Chinese mili taire vliegtuigen dagen achtereen door het luchtruim bij Taiwan vlogen. Volgens de Taiwanese minister van Defensie, Chiu Kuo-cheng, hebben de militaire spanningen het ergste niveau in ruim veertig jaar bereikt. Geen compromissen China is niet onder de indruk van de oorlogstaal van Biden. ,,De VS moet voorzichtig zijn met zijn woorden en daden over de kwes tie Taiwan en geen verkeerde sig nalen afgeven aan de separatisti sche krachten van Taiwan, om de betrekkingen tussen China en de VS en de vrede en stabiliteit in de Straat van Taiwan niet ernstig te schaden", zei Wang Wenbin, woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. Wang benadrukt dat Taiwan gewoon onderdeel is van China. ,,Dit is puur een interne aangele genheid van China, die geen buitenlandse interventie toe staat. Als het gaat om kwesties die verband houden met China's soe vereiniteit en territoriale integri teit, is er geen ruimte om compro missen te sluiten of concessies te doen.'' ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 GO Y @OzcanAkyol De Verenigde Staten zullen Tai wan verdedigen als dat land wordt aangevallen door China. De Amerikaanse president Joe Biden zei tijdens een vraag gesprek met nieuwszender CNN dat hij zich daartoe 'ver plicht' voelt. Buitenlandredactie Washington ■/'ft-tV'"..— Wat kies jij? Sneeuw of strand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6