I -1 Pompoen Warme deken Wat als je groene trots plots bruine randen krijgt? Plantenblogger Iris van Vliet (33), alias Mama Botanica, helpt je kamerplant de winter door. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Ook de vouwfiets gaat elektrisch. Omdat die best zwaar is, vooral voor forenzen, blijft daarnaast de gewone populair. We zetten acht aanraders op een rij: vier van beide. c pagina 20 Pureren voor de soep, als geroosterde groente of toch als decoratie bij de voordeur? De pompoen is veelzijdig. Welke soort gebruik je waarvoor? c pagina 27 Last van overprikkeling, of ervaar je stress of angst? Dan kun je baat hebben bij een verzwaringsdeken. De lagen stof en balletjes als vulling geven geborgenheid. c pagina 25 ,,Het is goed om te weten dat je kamerplant in de winter iets anders van je vraagt dan in de zomer, ook al staat-ie binnen. De dagen zijn korter, de verwarming staat aan en er is veel minder licht. De meeste kamerplanten gaan in winterrust, vandaar dat er weinig nieuwe groei is. Maak je niet druk als een blad geel wordt of als bla deren bruine randen krijgen. Het past bij de tijd van het jaar dat er her en der een blaadje valt. Als je je plant goed in de gaten houdt, zie je meestal wel wanneer die omslag is.'' ,,Nee. Je plant zal tijdens deze rustfase juist minder water gebruiken. Het kan zijn dat je je plant per ongeluk verzuipt als je dezelfde hoeveelheid water blijft geven als daarvoor. Houd de grond in de gaten en voel ook wat dieper in de pot. Het kan zijn dat het daar nog vochtig genoeg is. Als een plant niet groeit, hoefje geen plantenvoeding te geven, dat doe je in de groeiseizoenen. De plant neemt de voeding nu niet op. Die blijft in de grond zitten en dat is slecht voor de wortels. Je kunt ook beter niet verpotten en stekken in de winter, omdat je hiermee altijd wat wortels beschadigt die niet kunnen her stellen in de winterrust." ,,Als we de verwarming hoger zet ten, zorgen we voor drogere lucht in huis. Je merkt misschien aan jezelf dat je een droge huid krijgt, dit geldt ook voor je kamerplant. Ze kunnen bruine randen aan het blad krijgen, geel worden of blad loslaten. Het is dus erg belangrijk om de luchtvochtigheid in je huis te verhogen, zodat je plant niet uitdroogt. Een klassieke manier om dat te bereiken is door bakjes water op de verwarming te zetten. Het water verdampt in de lucht door de warmte, wat je planten fijn vinden. Een plantenspuit die de plant vochtig houdt of een luchtbevochtiger is ook een optie. Bij vloerverwarming moet je de potgrond goed in de gaten hou den, omdat die sneller zal droog vallen. Het kan helpen de plant van de grond te halen. Zet hem op een schotel of kruk. En het is han dig om een hygrometer aan te 'Geen stress. Het hoort bij de tijd van het jaar dat er her en der een blaadje valt' schaffen. Die houdt de luchtvoch tigheid in de gaten en is al ver krijgbaar vanaf 20 euro.'' „Planten in een te donkere hoek moet je een andere plek geven. Het kan al helpen je plant een halve meter dichter bij het raam te zetten, maar zorg ervoor dat hij niet in de volle zon staat als hij dat niet gewend is. Het meeste licht valt op de ven sterbank, maar daaronder zit vaak de verwarming. Hierdoor ver dampt veel vocht uit de bladeren en dat wil je voorkomen. Houd je plant goed in de gaten. Bij enkel glas kun je beter geen planten op de vensterbank zetten. Daar is het dan te koud.'' M Pfjfj fëë 1 1 «W TIPS VAN DE EXPERT c 1. Schaf een plan- tenschotel aan c 2. Groeilamp c 3. Kraanwater op kamertemperatuur GO ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 MAYEE MACCO Wat doet de winter met je plant? Heeft je plant extra water en voeding nodig? Hoe reageert de plant op een loeiende radiator in huis? - IRIS VAN VLIET Hoe krijgt je plant toch genoeg licht? De kamerplantenbijbel van Mama Botanica verschijnt dinsdag bij Boekerij (€24,99). ff WtÈ&A Ag-.1-' - j Een schotel helpt zowel bij vloerverwarming als bij droge lucht. Hij vangt overtollig water op dat jij je plant geeft. De laag water die erin blijft staan, komt weer in de lucht door de verwarming. Heb je in de zomer al een donkere hoek in je huis, of een ruimte zonder daglicht, dan kun je een groeilamp aanschaffen. Kies voor full-spectrum ledlicht, dit geeft wit in plaats van gekleurd licht. Zo krijgt je plant in de winter toch genoeg licht. Kraanwater is kouder in de winter, dat kan ervoor zorgen dat de wortels van je plant in shock raken. Vul daarom de avond van tevoren een gieter met water, zodat het de volgende ochtend op kamertemperatuur is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69