Hoe een mbo-school door traag te reageren op aanval 18 Hoe langer we op het darkweb zoeken, hoe gevoeliger de informatie wordt Het is zeer per soonlijke infor matie die nie mand zou mo gen zien. Maar het staat al we ken op internet. 'E-mail van reclassering met me dedeling dat J. verdachte is in een nieuwe zaak en voor minimaal veertien dagen in een huis van be waring verblijft.' De passage komt uit een van de twintig documen ten vol gevoelige gegevens over J. (19). Hij heeft schulden, spijbelt, draagt een enkelband en maakte ruzie met een docent. ,,Ik voelde me bedreigd'', zei die. J. is leerling van ROC Mondri aan uit de regio Den Haag. En slachtoffer van een datalek. Buitenlandse cybercriminelen legden de school in augustus plat. Computersystemen op de ver schillende locaties waren on bruikbaar. E-mail en telefoons functioneerden niet meer en zelfs de koffieautomaten waren buiten gebruik. Maar de criminelen sta len ook zo'n 200.000 bestanden van de servers. Al sinds half september liggen belangrijke en minder belangrijke persoonsgegevens van honderden medewerkers, stagiaires, freelan cers en leerlingen van mbo-school ROC Mondriaan op straat, klaar om misbruikt te worden door cri minelen. Van ogenschijnlijk on schuldige woonadressen en e-mailgegevens tot volledige cur ricula vitae, bankrekeningnum mers en tientallen paspoorten van een deel van de 20.000 studenten, 5000 cursisten en 2100 medewer kers op de in totaal zo'n twintig vestigingen. ROC Mondriaan werd welis waar overrompeld, maar lijkt on danks de ernst traag te reageren. Het duurde drie weken voordat de slachtoffers een telefoontje kre gen met de boodschap: je belang rijkste gegevens zijn voor ieder een ter wereld te bekijken. De cyberaanval op de onder wijsinstelling wordt in de nacht van 21 op 22 augustus ontdekt. Op 14 september, een week voor de start van het nieuwe schooljaar, onthullen de criminelen van de buitenlandse bende Vice Society alle gestolen data op hun website. Het is niet uitgesloten dat de per soonsgegevens op besloten, cri- minele fora al veel langer worden verhandeld, maar vanaf dat mo ment ligt al die informatie op straat. Op een plek 'waar geen mens ooit komt', merkte bestuursvoor zitter Hans Schutte op in de Volks krant. Dat is deels waar. De bende plaatste de gegevens op het dark- web: het minder toegankelijke deel van het internet, waar de ten takels van zoekmachine Google niet kunnen komen. Je vindt er drugs, wapens en kinderporno. Maar criminelen weten er wel de weg, en die vinden er een goud mijn aan gestolen gegevens. Eén muisklik We nemen een kijkje op het dark- web en zien de boodschap van Vice Society. Het leest als een ad vertentie voor potentiële kopers van de data. Het levert eenvoudig een beeld op van de grootte en ernst van het lek. Verschillende mappen en documenten die de criminelen van de servers van ROC Mondriaan plukten, zijn met één muisklik in te zien. Vol gens de school zijn de belangrijk ste systemen niet geraakt door de aanval: het leerlingvolgsysteem en het personeelsinformatiesys teem. Op het eerste scherm zien we veertien mappen die de crimine len kopieerden vanaf de servers van de onderwijsinstelling, met Engels aandoende namen als 'klass students', 'finanse', 'clients', 'personal data', 'staff en 'inci dents'. Ze bevatten heel veel en diverse informatie: van relatief onschuldig tot heel persoonlijk en risicovol voor identiteitsfraude. Na een paar muisklikken kun nen we incidentverslagen inzien. Een docente werd onwel tijdens de les en een leerling meldde zich met een pijnlijke schaafwond na een val met een skateboard. Er staan foto's van dertig klassen met de pasfoto's en namen van in to taal zo'n zeshonderd leerlingen. Een karrenvracht aan persoons gegevens is relatief eenvoudig te vinden. Wellicht niet door de buurvrouw of een nieuwsgierige kennis. Maar wel voor criminelen die de info willen gebruiken voor oplichtingspraktijken. Met alleen een gelekt telefoonnummer of e-mailadres zijn de risico's nog te overzien. Maar van tientallen me dewerkers, oud-medewerkers en sollicitanten stalen de criminelen de cv's. Ze hebben daarmee een stevig pakket informatie in han den om hun phishingmails of WhatsAppfraude veel nauwkeu riger af te stemmen op de per soonlijke situatie van hun be oogde doelwit. De mensen wiens gegevens nu op internet rondzwerven moeten extra alert zijn, zegt Gina Doek- hie, cybercrimespecialist bij de politie-eenheid Den Haag, die de hack met het private cybersecuri- tybedrijf NFIR onderzoekt. ,,Het is mogelijk dat ze die slachtoffers nu ook proberen te hacken. Let dus extra op hackpogingen en identiteitsfraude. En gebruik na tuurlijk niet hetzelfde wacht woord voor verschillende dien sten en accounts." Met de (gecombineerde) gege vens kunnen criminelen heel veel. Denk aan het huren van een auto, een bankrekeningnummer aanvragen, dure spullen op een ander adres bestellen, abonne menten afsluiten of zelfs een le ning aangaan. ,,In het ergste geval krijgen ze zelfs toegang tot jouw banktransacties", zegt Tanya Wijngaarde, woordvoerder van de Fraudehelpdesk. Wangedrag Hoe langer we op het darkweb zoeken, hoe gevoeliger de infor matie wordt. Van leerlingen ont vreemdden de criminelen lijsten met achternamen en bedragen van wanbetalers. En zo'n twintig brieven aan leerlingen over hun wangedrag: van officiële waar schuwingen voor het roken van een joint of het intikken van het ruitje van het brandalarm tot schorsingen vanwege vechtpar tijen of zelfs intimiderend gedrag naar een docente. De 'daders' staan er met hun volledige naam en huisadres in. Van docenten ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 GO MICHIEL VAN GRUIJTHUIJSEN WOUT VAN ARENSBERGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66