Saskia Noort Het leven mag ook gewoon leuk zijn Dierenmens Dat arme, arme bronstige hert Hij eet niet, slaapt niet, en piest over zichzelf heen 12 k denk de laatste tijd vaak aan vroeger, en dan met name aan het begin van de jaren 80, toen ik met No Future-buttons op m'n tweedehands le- gerjas door de gangen van school slenterde. Zoveel overeenkomsten met nu, behalve dat tweedehands nu vintage heet, en de huizencrisis toen wel door te kraken werd bevochten. Maar het 's nachts wakker liggen van pure machteloosheid is hetzelfde. Zeker nu, met de wind die giert, de regen die slaat, de longvirussen die aanwakkeren, het water dat stijgt en een kin- derrovend kabinet dat gewoon blijft zitten. mensen hoor je eigenlijk nooit. Bestaan ze eigenlijk wel? Ik hoor ze niet, maar ze moeten er zijn, want zouden er nieuwe verkiezingen komen, stem men zij hupsakee weer op Rutte, Hoekstra en Kaag. Op wie anders, zeggen ze vermoedelijk, terwijl ze in dezelfde file staan als voor corona, druk bezig op de energievergelijker. Daarom verlang ik zo terug naar Sonja's Goed Nieuws Show, de show van Sonja Barend en Ellen Blazer die de moed erin hield toen wij in de eighties vreesden om te komen in zure regen, een spervuur van neutronenbom men, zonder woning of baan, onderwijl uitge kleed door Deetman en lijdend aan aids. Goed VJHKÜfeN nieuws als opkikkertje, we hebben het nodig. Ik weet het, we leven in een narcostaat, nog even en op de ic moeten de open hart- en risi covolle kankeroperaties wijken voor corona- lijers, de woningprijzen blijven maar stijgen, niemand vertrouwd nog iemand, onze tolken worden in Afghanistan vermoord, je wordt om de kleinste verspreking gecanceld. Nikkie Ples- sen shopt zich dun en daarom hebben onze dochters een eetstoornis, er is zo veel grote en kleine ellende die we dagelijks door onze strot geduwd krijgen door de media, dat het niet gek is dat we ons binnenkort als lemmingen van een rots storten. Kutnieuws, we verzuipen erin en we kunnen er niets aan doen, behalve elkaar de hele tijd de schuld te geven van alles. steeds dezelfde doemthema's herkauwen? Kan er daar misschien één goed nieuwsshow van zijn? En dan niet uit het Gooische buurtcafé, met steeds weer Gerard Joling, Francis van Broekhuizen, Ernst Kuipers en Caroline van der Plas als usual suspects, maar eentje met inhoud en verrassingen. Waar nieuwe talenten worden ontdekt, waarin zij meer tijd krijgen dan één minuut zodat onze pool aan BN'ers ook weer eens wat ververst wordt en cultuur-items niet de afsluiter zijn na verontrustende interviews met Diederik Gommers. Je zou het bijna niet geloven maar het leven mag ook gewoon leuk zijn, en blij, zonder dat je door schuld en angst verteerd wordt. Het nieuws, het lijkt de kerk wel, met de ene doempreek na de an dere. Niet gek dat mensen besluiten alleen nog maar Netflix te kijken, en onder invloed van uppers te dansen tot het ochtendlicht. Niemand weet meer hoe het moet, en dat brengt ons op gevaarlijk terrein. We hebben hoop nodig, en goede vooruitzichten, niet alleen grote, maar ook kleine. ,,Kijk die dikke nek!" roept boswachter Hans-Erik Kuypers uit. In dit jaarge tijde heeft het dier lange, donkere manen. Ons arme edelhert slaat elk najaar op tilt. In de bronsttijd - grofweg de maand oktober - verliest hij alle controle over zijn normaal gesproken toch kalme bestaan. Hij eet niet, slaapt niet, is dag en nacht bezig met het verdedigen van 'zijn' meisjes (hindes) en piest zichzelf onder. Waarom trouwens dat laat ste? ,,Misschien ruikt het lekker, vinden de vrouw tjes het aantrekkelijk", zegt de boswachter. Hij heeft zijn auto stilge zet in een grasland op de Oostvaardersplassen, waar de mannetjes elkaar mo menteel de tent uit vech ten. In de bronsttijd verlie zen hitsige herten 20 tot 25 procent van hun li chaamsgewicht doordat ze zich zo gek laten maken. Als ik opmerk dat ze ten minste mooi zijn met hun bijna zwarte poten en buik, antwoordt de boswachter dat zelfs dat schijn is. ,,Ze rollen door de modder, daarom zijn ze zwart." Vergeleken met het edel hert heeft de homo sapiens het een stuk makkelijker. Stel je voor: zó veel moeite voor een beetje seks. Menig kerel zou na één zo'n jacht partij in de buitenlucht al de voorkeur geven aan een gezapig avondje op de bank met een zak chips. Dat soort types heb je op de Oostvaardersplassen overigens ook. Zie het mannetje dat op maar een paar meter van de auto vanuit het gras naar ons ligt te staren. ,,Die heeft niks te doen", weet Kuy- pers. Het is een vent met flinke toeven gras in zijn gewei, hij heeft zich aardig opgedirkt voor de meisjes. Maar, ondanks het feit dat hij een territorium heeft veroverd, ontbreken de hindes. Er valt nog niks te verdedigen, dus dan maar auto's kijken. ,,Hij ligt hier heel vaak", weet Kuypers. De knok partijen om hem heen lij ken hem allemaal niet zo te boeien, maar het hert houdt wel degelijk scherp in de gaten wat er gebeurt. Waar onze chips etende tv-macho op zeker mo ment in slaap zal doezelen, kan deze jongen zich geen dutje permitteren. Want als er toch dames in de buurt komen, moet hij pa raat staan om te verleiden. Wilde hertenerotica be zwangert de lucht. ,,Kijk, kijk, kijk, daar begint weer een gevecht!" Kuypers volgt het door zijn verre kijker. Het geburl van de mannetjes te midden van tientallen hindes is oorver dovend. Met een beetje fantasie klinkt het als ge klaag. Ze zuchten en steu nen alsof ze zelf ook dood- moe worden van hun eigen hormonen. Die willen im poneren, verdedigen, ver leiden en bespringen, 24/7. Mensen die hier in de buurt wonen, liggen soms wakker van de herrie. Ge lukkig komt er elk jaar weer een eind aan het pa ringsritueel. Na vier hef tige weken zijn de meeste vrouwtjes 'beslagen', ofwel gedekt. Dan keert de rust terug in de graslanden, die zich deze avond van hun mooiste kant laten zien. De ondergaande zon geeft de waterplassen een zilveren glans. De edelherten die met hun gewei ter grootte van een kerstboom door het water stampen en hun grote bruine ogen richting bezoekers draaien, zouden niet misstaan op een muurbehang. Wat doen deze impo sante dieren na de bronst? ,,Dan trekken de manne tjes zich terug in de bossen bij de Oostvaardersplassen. Ze zijn flink verzwakt, ze moeten aansterken." Het gekke is dat de grootste vechtersbazen de rest van het jaar prima met elkaar door één deur kun nen. ,,Bij wijze van spreken zitten ze dan gezellig sa men te kaarten", zegt de boswachter. Vanaf eind mei moeten de hindes aan het werk: zij zetten klein tjes op de wereld. Tot echte afranselingen komt het deze avond niet in de Flevopolder. Daar is ook niemand bij gebaat. Een edelhert dat zijn gewei verliest, is afgeschreven. ,,Als een ridder zonder zwaard", zegt Kuypers met gevoel voor dramatiek. Voor een verliezer zit er niet anders op dan af te druipen en volgend jaar een nieuwe poging tot geslachtsgemeenschap te wagen. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt De boeren hebben geen vertrouwen meer in hun partij het CDA, maar ik ben eigenlijk zo benieuwd naar wie er nog wel vertrouwen heeft. Die .I" Dus, waarom hebben we bij de NPO uitsluitend nieuwstalkshows die ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 GO Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. FOTO TJIBBE HUNINK Arm edelhert. Hij kan niet anders dan zich nog bre der maken en de rivaal zo dreigend mogelijk tege moet treden. Burlend gooit hij zijn kop met dat loodzware gewei in de nek. Er komt alweer een concurrent aan. Kop naar beneden, duwen tegen het gewei van die andere vent. En hopen dat die in bindt. Soort: Edelhert Woonplaats: Oostvaardersplas- sen Bijzonderheid: Verliest in bronstijd tot 25 procent van li chaamsgewicht Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60