5 De muur die is opgebouwd tegen het coronavirus begint scheuren te vertonen. Zeven oorzaken waardoor het aantal besmettingen groeit. TERREIN KAN WINNEN? In de havenstad Rotterdam blijft vooral de vaccinatiegraad onder jon geren achter, zo becijfert de GGD Rotterdam-Rijnmond. In het Rotter damse wijk Feijenoord is van de jon geren van 12 tot 25 bijvoorbeeld maar 28,3 procent volledig gevaccineerd. Volgens voorzitter van de Neder landse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose Leon van den Toorn moeten we 'extra waakzaam' zijn voor het aantal be smettingen onder jongeren. Dat zijn er nu relatief veel. „Jongeren raken besmet en komen in aanraking met ouderen. Gevaccineerd of ongevacci neerd, voor hen is de kans toch wat groter om in het ziekenhuis te ko men. Ze hebben maar een klein tikje nodig.'' En uitgerekend bij die kwetsbare ou deren, blijken de vaccins juist minder lang te werken. Internist-infectioloog Astrid Oude Lashof van het Maas- tricht UMC: ,,We hebben in Israël ge zien dat met name onder ouderen de werking van het vaccin afnam.'' Dat werd onlangs op corona-verpleegaf- deling van het Maastricht UMC ook pijnlijk duidelijk. Van de tien co ronapatiënten waren er negen volle dig gevaccineerd. Zij hoefden welis waar niet naar de ic, maar waren wel zo ziek dat ze in het ziekenhuis be landden. Oude Lashof: ,,Het kan te maken met leeftijd van de populatie in Zuid-Limburg, die relatief hoog is. We weten dat bij 70-plussers het vac cin nu voor 90 procent beschermt te gen ziekenhuisopname, dus het vac cin doet eigenlijk heel goed zijn werk. Maar die 90 procent bescherming Ik begrijp niet dat de 1,5 meter eraan is gegaan houdt ook in dat in 10 procent van de gevallen de bescherming minder goed is.'' De gevaccineerde mensen die nu in haar ziekenhuis liggen, zijn volgens haar 'vooral erg oude men sen'. ,,Bijna allemaal ver in de 80. En de mensen die worden opgenomen, zijn niet alleen zo ziek vanwege al leen corona. Meestal hebben ze daar naast nog andere aandoeningen, zo als suikerziekte, hart- en vaatziekten, longziekte of ze slikken afweerver- minderende medicijnen. Dan loop je net iets meer risico.'' Wat ook niet helpt, is dat vaccins in zijn algemeenheid steeds ietsje min der effectief zijn. Uit een eerder deze maand gepubliceerd wetenschappe lijk onderzoek in het vooraanstaande tijdschrift The Lancet blijkt dat onge veer de helft van de mensen die zijn ingeënt met een coronavaccin van Pfizer, na een halfjaar tóch weer co rona kunnen krijgen. Gedurende de eerste maand na de tweede inenting beschermt Pfizer nog voor 88 procent tegen het oplopen van het virus, na vijf maanden was dit 47 procent, al dus farmareus Pfizer en Amerikaanse wetenschappers op basis van gege vens van bijna 3,5 miljoen mensen. Volgens de wetenschappers laten de onderzoeksresultaten zien dat boos- terdoses van het vaccin nodig zullen zijn. Daarbij moet wel worden opge merkt dat als een gevaccineerde be smet raakt, de kans dat die in het zie kenhuis belandt na zes maanden maar liefst 90 procent kleiner is dan bij ongevaccineerden. De effectiviteit van het vaccin tegen ziekenhuisop name nam niet af. Voorzitter van de Nederlandse vereniging van artsen voor longziekten en tuberculose Leon van den Toorn zegt dat ieder een zich een beetje zorgen maakt 'aangezien we niet weten wat de winter gaat brengen'. En niemand weet bovendien wat de in Engeland ontdekte nieuwe versie van de del tavariant, met voorlopige naam AY.4.2, gaat doen. Maar nu ziet hij nog geen duidelijke toename van op names van begin dit jaar gevacci neerde en relatief gezonde mensen. ,,Uit een enquête onder onze leden en cijfers van het RIVM blijkt dat driekwart van de mensen die zijn op genomen in het ziekenhuis niet ge vaccineerd is. Dat beeld is onveran derd. In Israël zijn er al iets meer zie kenhuisopnames van volledig gevac- cineerden. Het kan zijn dat dat ook bij ons gebeurt; daar moeten we op blijven letten.'' Een ander risico is volgens arts infec- tieziektebestrijding Jos van de Sande dat er 'nogal veel waarde aan de zelf test wordt gerecht. ,,Als je een beetje verkouden bent, dan doe je een zelf test. Maar als je echt klachten hebt moet je naar de GGD. Dat gebeurt ook nog onvoldoende op het mo ment. En dat is jammer, want zo'n zelftest zit er vaker naast.'' Arts-microbioloog van het Canisi- us-Wilhelmina Ziekenhuis Bert Mulder is desondanks toch fan van de zelftest. ,,Voor bij mensen die heel besmettelijk zijn, en veel virus bij zich dragen, werkt de test goed. Wel voor 90 procent, dat is bijna net zo goed als een echte echte PCR-test. En mensen die veel virus bij zich dra gen, zijn juist ook de mensen die an deren besmetten.'' Een familie die een zelftest doet, waarbij alle familie leden negatief testen, zal volgens hem 'een heel klein risico op besmet tingen lopen'. ,,Dus ik wil de risico's niet zo benadrukken: we moeten juist testen, testen en nog eens tes ten.'' Deze week zei RIVM-topman Jaap van Dissel in een interview met deze krant dat we 'in een principieel an dere situatie zitten dan vorig jaar. Restricties als schoolsluitingen en een avondklok zijn waarschijnlijk niet nodig. ,,Toen hadden we geen vaccins. Dus in alle realiteit zie ik geen aanleiding om zulke ingrij pende maatregelen te adviseren." Het stuit experts als Baidjoe en Van de Sande tegen de borst dat de directeur van het Centrum Infectieziektebe- strijding (CIb) dergelijke uitspraken doet in het licht van stijgende be- smettingscijfers. ,,Dat stimuleert niet het urgentiebesef. Eerder het omge keerde!'' aldus Van de Sande. ,,Zo be grijp ik ook niet dat de 1,5 meter er aan is gegaan. Heel veel mensen be groeten elkaar weer met een hand of een kus. Dat was helemaal niet nodig geweest!'' Volgens voorman Ernst Kuipers van het Landelijk Net werk Acute Zorg (LNAZ) kan het in Nederland, met circa 1,8 miljoen on gevaccineerden, wél nodig zijn in de strijd tegen corona 'lokale lockdowns in te zetten'. De directeur van het Erasmus MC vindt de stijgende be- smettingscijfers reden tot zorg. ,,In Nederland is het aantal opnames ver driedubbeld in drie weken. In het Verenigd Koninkrijk zie je toch weer hoge aantallen ziekenhuisopnames. Dat kan hier ook gebeuren.'' GO ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 zwakke plekken in onze aanpak van corona Ongevaccineerde jongeren besmetten ouderen. 4 Juist bij ouderen werken vaccins minder goed. Marcia Nieuwenhuis Jurriaan Nolles Foto's vlnr: Kerkbe zoek in Staphorst, prikcampagne in een Rotterdamse wijk, vaccinaties en fees tende jongeren. FOTO'S ARIE KIEVIT ANP, GETTY - Jos van de Sande, arts Naarmate de tijd verstrijkt, werken vaccins minder goed. Mensen vertrouwen te veel op de zelftest. 1 Mensen doen alsof de pandemie voorbij is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5