DE BOER OP Akkerbouw- en energiebedrijf de Willemshoeve -- 'T5* - WÊr 8 Boeren zijn het gesprek van de dag Ze stoten (te veel) stikstof uit, spuiten (teveel) bestrijdingsmiddelen, zorgen voor (te veel) slik op de weg, bezetten met (te grote) tractoren het Haagse Malieveld. Maar wie zijn die boeren nu eigenlijk? In deze serie zoeken we hen op. Vandaag aflevering 8: Kees Hanse en zijn zoon Lenno op akkerbouw- en energiebedrijf de Willemshoeve bij Zierikzee. 'Hoeveel uren we er ook insteken, dan nog kunnen we van de akkerbouw niet leven' Het is zo'n ochtend. Lenno heeft net zijn bestelwagen in de kreukels gereden. Het was op de krui sing ter hoogte van Colijnsplaat, verkeerslicht op oranje, Lenno dacht doorrijden, zijn voorganger dacht remmen. Maar goed, hij kon ongedeerd met zijn vader mee terug naar hun boerderij bij Zierikzee. Daar is het nog niet ge daan met de rampspoed. We zit ten net in de keuken als de buur man belt. Hij is suikerbieten van het land aan het rijden. Zijn kiep- kar is van de bemodderde weg in de sloot gegleden. Lenno heeft zijn tractor al gestart. De Gouweveerpolder, pal naast de N256 bij Zierikzee. Akker bouwbedrijf Hanse, van de broers Kees en Erik. De woning - ver bouwd en wel - stamt uit begin 1700. Over de vier grote loodsen kan geen misverstand bestaan, die zijn hedendaags, ontdaan van asbest en voorzien van zonnepa nelen. Op één van de gevels staat de naam 'Bouwlust'. Maar die is niet meer van toepassing. Kees Hanse vertelt dat de ouderlijke boerderijen werden opgeofferd aan de uitbreiding van Zierikzee. Vaders boerderij stond waar het nieuwe gemeentehuis van Zierik- zee is gebouwd, moeders boerde rij lag op het bedrijventerrein waar nu schoenengigant Omoda is gevestigd. De boerderij van moeder Ten Haaf heette Wil lemshoeve. Toen in 2001 ter ver vanging van de gesaneerde be drijven de boerderij aan de Gou- weveerseweg werd aangekocht, verhuisde die naam mee. De maatschap van Kees en Erik Hanse beslaat 135 hectare. Op een grijze, druilerige oktoberochtend is dat verder dan je kunt zien. De grond varieert van licht tot zwaar. Ze hebben een divers bouwplan. Met reguliere gewassen als con sumptieaardappelen, suikerbie ten en wintertarwe. Maar ook met winteruien, cichorei, vlas. En zaaiuien. Met name die uien de den het goed afgelopen jaar: ,,We hadden een gigantische op brengst, zeventig ton per hectare. In het voorjaar hebben we de mest uitgereden, vervolgens ge- ploegd en gezaaid. Dan krijg je dit prachtige resultaat." Over de aardappelen zijn vader Kees (1969) en zoon Lenno (2001) min der te spreken. De tafelaardappe len zijn dik in orde, maar de Agria-frites zijn problematisch. Lenno laat in de loods waar zo'n 450 ton ligt opgeslagen een paar grote, doorgesneden exemplaren zien: ,,Hol vanbinnen. Dat komt door het weer. Een tijdlang droog, als het dan nat wordt krijgen ze een groeiboost en worden ze hol. En gaan ze rotten.'' In de motregen zijn ze bijna niet te zien, maar even verderop staan er drie grote windturbines te wenken: Windpark Zierikzee. Goed voor 30 miljoen kilowatt per jaar. De maatschap is eigenaar samen met een projectontwikke laar en een collegaboer in de pol der. De in 2014 gebouwde molens zijn een keihard verdienmodel. Lenno: ,,De opgewekte stroom gaat zo het net op. Je hebt er haast geen werk aan en het brengt meer op dan de akkerbouw." Kees: ,,Mijn vader zei dat ik op zoek moest naar iets nieuws. Dat werd groene energie. Op papier ben ik molenaar. Naast voedsel produceren we dus stroom. Dat is nodig. Kijk maar eens naar de boeren hier in de polder, iedereen moet er iets naast doen, mini- camping, stalling, zorgboerderij. Ik vind dat diep schrijnend. Hoe veel uren we er ook insteken met man, vrouw, alle naasten, dan nog kunnen we van de akkerbouw niet leven." Koesteren Lenno is bijna klaar op de Hogere Agrarische School in Dronten, af deling tuin- en akkerbouw en agrarisch ondernemen. Hij is vast van plan om de boerderij van zijn vader en oom over te nemen. Om de overname te vergemakkelijken zou het windpark aan broer, zus, neef en nicht kunnen worden overgedaan. Of hij weleens twij felt? ,,Nee,'' klinkt het zelfverze kerd, ,,van werken achter een computer moet ik geeuwen. Mijn passie ligt op het land. Iets waar je goed in bent, moet je koesteren." De auto van Kees staat rijk be- stickerd in één van de loodsen. Op de achterruit lezen we 'No farmers, no food'. Verder logo's van de Partij voor Zeeland en de nog jonge BoerBurgerBeweging. Rond de kentekenplaat staat een ruime regel: 'Bewuste boeren voeden de wereld trots om boer te zijn.' Dat oogt strijdvaardig. Kees: ,,Ik heb landbouwacties ge leid. Op 1 oktober 2019 reed ik voor het eerst met mijn tractor het Haagse Malieveld op. Daarna was ik er nog drie keer bij, zonder tractor, maar wel als spreker op het podium. Ik stond daar als Kees Hanse, ik ben niet gelieerd aan Farmers Defence Force of Agractie. Vanaf het podium vroeg ik onder andere aandacht voor de bestrijdingsmiddelen. Zaadcoa- ting tegen bodeminsecten is in Nederland verboden terwijl het in de rest van Europa wel mag. Hetzelfde spul zit wel in de vlooi enbanden van katten en honden. Dat is wel toegestaan. Dat het op het boerenland verboden is, heeft consequenties. Vroeger spoten we tien gram bestrijdingsmiddel per hectare, nu hebben we liters chemisch spul nodig om het zelfde resultaat te bereiken. Dat is het manco. Achter bureaus wor den maatregelen verzonnen die praktisch niet uitvoerbaar zijn." ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 GO 'Bewuste boeren voeden JAN VAN DAMME ihi .M-aBji - .1'-" A V. Kees Hanse Kees (links) en zoon Lenno Hanse: 'Passie op het land.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56