7 We hebben zulke samenwerkingsovereenkom sten nodig om onze klanten voor de lange ter mijn voldoende schelpdieren te kunnen leve ren. Ook in het buitenland hebben we joint ventures. In Ierland, het Verenigd Koninkrijk en Denemarken. Op die manier stel je de aan voer zeker. Zo'n samenwerking geeft rust in de aanvoer en afzet." „We moeten ophouden met discussie over hoe Zeeuws de mossel is. De kans dat jouw bak mosselen in de Oosterschelde is gekweekt, is erg klein. De helft van de schelpdieren is bij ons import. Buitenlandse kwekers werken met ons samen vanwege onze infrastructuur, het A-klasse water uit de Oosterschelde en onze verbindingen met het achterland. In Nederland is de Waddenzee het belangrijkste kweekge- bied. Het draait niet om de mossel zelf, maar wat we er dankzij moderne fabrieken en top kwaliteit water mee kunnen doen." „Ja en nee. Mijn betovergrootvader Jan van der Velde behoorde tot de eerste groep Yersekse kwekers die een concessie voor oesterkweek kregen. Ik ben opgegroeid in Waarde in een re formatorisch gezin. Ik heb een onbezorgde jeugd gehad. Echt streng was het niet in Waarde. Oké, zondag mocht er weinig, maar dat vond ik niet erg. Mijn vader was directeur van een verpakkingsbedrijf. Mijn moeder werkte mee op kantoor. Mijn grootmoeder van moeders kant dreef een winkel. In onze familie stroomt volop ondernemersbloed." „Mijn reformatorische wortels heb ik losgela ten. Bram is hervormd opgevoed. Af en toe gaan we naar een kerk. Soms in Yerseke, soms in Wemeldinge. Ook nu nog ben ik zondag het liefst thuis. Een dag rust als voorbereiding op een drukke week vind ik prettig, 's Zondags kook ik wel uitgebreid. Ik ben een enorme fan van Ottolenghi en van Italiaans eten." „Niet die dag. Bram en ik troffen elkaar later in café Mid City in Goes. Bram zei: 'Zullen we eens samen gaan skieën?' Dat was recht voor zijn raap. niet veel later stonden we op de ski's in Oostenrijk, de rest is geschiedenis." „Jazeker. Ik heb ook marathons gelopen. Mijn laatste was Rotterdam in 2015 en daarvoor twee keer de Kustmarathon. Een kleine blessure gooide daarna roet in het eten. Ik pak nog wel vaak de racefiets. Ik heb vorig jaar ook een elek trische fiets gekocht. Daar was ik altijd op te gen, maar toch... Ik heb wel met mezelf afge sproken dat ik de eerste tien kilometer zonder hulp moet trappen. Ook met wind tegen." „Ik hou van impressionisten. Die lossere toets en dat expressieve spreekt me aan, ook in ei gentijdse werken. Mijn huis is een soort mu seum. Voor mijn verjaardag heb ik onlangs een prachtig werk gekregen van een Canadese kun stenares van wie we een expositie in Frankrijk hadden bezocht. In mijn keuken hangt uitslui tend werk dat iets met Zeeland te maken heeft. Pronkstuk is een schilderij van Hans Heeren uit Middelburg: een insteekhaventje bij de oes terputten in Yerseke. Elke dag word ik daar blij van." PASPOORT/ GO ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 Met zoveel buitenlandse kwekers rijst de vraag: hoe Zeeuws is de mossel? Komt u zelf uit een familie van schelpdier kwekers? U ontmoette uw man Bram tijdens een avond van de Alliance Fran9aise. Was het liefde op het eerste gezicht? U bent een sportieveling? U bent lid van de Raad van Toezicht bij het CBK Zeeland, centrum voor beeldende kun sten, vormgeving en architectuur. Daarnaast koopt u regelmatig schilderijen. Wat bete kent kunst voor u? Caroline Ver- wijs-van Fraas- sen (57) is direc teur van schelp- dierbedrijf Krijn Verwijs in Yer seke. Samen met haar man Bram Ver wijs (59) leidt ze het bedrijf. Ze hebben drie kin deren: Eva (31), Charlotte (29) en Bram junior (24). Caroline Verwijs studeerde rech ten in Rotterdam en werkte later als jurist bij Delta en EPZ. Naast haar dagelijkse werk is ze lid van de Raad van Toe zicht van het CBK Zeeland. Ook treedt ze re gelmatig in de media op als am bassadeur van de Zeeuwse mossel Caroline Verwijs. ,,Ook nu nog ben ik zondag het liefst thuis. Een dag rust als voorbereiding op een drukke week vind ik prettig.'' FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55