Jan Vantoortelboom Door die krijsjaren heb ik het land aan baby's gekregen In het nieuws Uit het nieuws Voorlichting over beroertes belangrijk De tank hoort bij Westkapelle DEZE WEEK IN Z Bel meteen 112 als iemand een scheve mond heeft' Wie heeft er nou geen foto's gemaakt bij de tank?' 2 Hij stak zijn vredespijp in zijn neus en wist niet hoe snel hij zijn tipi moest verlaten 6 CAROLINE 'MOSSELEN ZIJN ZO GEZOND' 8DEBOER OP 'IEDEREEN MOET ER IETS NAAST DOEN' 9 DAG HUIS: DEOUDE TEKENING IS ER NOG II et zijn ten huize Vantoortelboom weer eens de I verplantweken. En ik ben het uitvoerend co 1 mité. Spitten, wortels afsteken en dan de plant met aardkluit en al op een andere plek neerpo- I ten. Kwestie van efficiënt de tuin aanleggen zo dat er volgend jaar weer minder moet worden gewied, zegt mijn vrouw. Ik wied bijna nooit. Ik hou wel van een on- kruidtuin, wilde planten, alles door elkaar. Toen ik het zoveelste putje spitte, stootte ik op een blauwe, afgeknabbelde fopspeen. De innerlijke rust, het zengevoel van met de vingers in de aarde wroeten verdween op slag en in gedachten wervelde ik terug naar de eerste levensjaren van mijn tweeling. Twee huilbaby's die dat huilen twee jaar hebben volgehouden. Wat zeg ik, dat was geen huilen, dat was krijsen. Ze sliepen uit noodzaak op dezelfde kamer. Dat krijsen vonden ze klaarblijkelijk een aangenaam geluid, want als de ene van uitputting in slaap viel, dan begon de andere. Of het was de stilte die niet beviel. In elk geval ging ik er twee jaar lang vijf tot tien keer per nacht uit. Slopende jaren. En dat die blauwe fop speen afgeknabbeld was, deed me denken aan de daaropvolgende jaren waarin de tweeling van alles en nog wat sloopte in huis. Ik moest op den duur fiets- rekkers aan de kastdeuren binden. in die twee krijsjaren mijn meest succesvolle roman Meester Mitraillette heb ge schreven. Dat valt eenvoudig te verklaren: ik was ongeveer een half uur per dag klaarw akker en dus moest het op dat moment gebeuren. Van daar ook de korte, gebalde hoofdstukken. Elk nadeel heeft een voordeel. Maar ik heb er wel het land aan baby's door gekregen. Het beeld van een stripverhaaltje dat ik ooit heb gelezen komt nu bij me op: een moedig en berucht indianenopper- hoofd kreeg zijn eerste baby. Van vermoeidheid sprong hij naast zijn oorlogspaard en tijdens de onderhande lingen stak hij de vredespijp in zijn neus. Hij wist uiteinde lijk niet hoe snel hij zijn tipi moest verlaten. Een oud-collega van me op de hogeschool was in zijn jonge jaren ooit commando. Het is bekend dat die trainin gen loodzwaar zijn en dat er niet zelden wordt opgegeven. Dat was niks vergeleken met zorgen voor baby's, ver trouwde hij me met enige schaamte toe. Ik begreep hem. Hij is er zelfs door gaan schrijven. Dat is pas een trauma. Te gen mijn kinderen zeg ik nu al: trouw niet voor je veertig bent. Dat heeft weinig te maken met het vinden van de juiste vrouw of man. Het is de hoop dat ze maar laat aan kinderen beginnen, want een babyoppasopa word ik van zijn leven niet. ze mij geen baby meer toevertrouwen omdat ik denk dat het een ziek konijn is of een dysfunctionerende Barbie- blaatpop en het ding dus in de vuilbak kieper, dan is de mis sie geslaagd. Die blauwe, afgebeten fopspeen heb ik maar onmiddellijk in de kliko gegooid, maar de innerlijke zen was toch verstoord en mijn spade en de planten hebben dat waarschijnlijk gevoeld. Op weekmarkten in Goes en Mid delburg kun je komende week voorlichting krijgen over hersen infarcten en beroertes. Deze cere- brovasculair accidenten (CVA's) treffen jaarlijks bijna 700 Zeeu wen. Coördinator Roxanne van Vugt van Hersenletsel Netwerk Zeeland vindt daarom voorlich ting over herseninfarcten en be roertes belangrijk. Preventie van CVA's is cruciaal, vertelt Van Vugt. ,,In onze markt kraam kun je coronaproof je bloeddruk en bloedsuikerniveau laten meten. Als die te hoog zijn, loop je extra risico op hersenpro- blemen." In de kraam kun je ook praten met zorgprofessionals, le den van patiëntenverenigingen en mensen van de Hersenstichting. De gesprekken kunnen gaan over het voorkomen van beroertes, maar ook over de behandeling en revalidatie na een hersenbloeding. Bezoekers krijgen een 'goodiebag' met nuttige informatie. ,,Wereldwijd krijgt één op de vier mensen boven de 25 jaar een beroerte tijdens hun leven", noemt Van Vugt. ,,Bel meteen 112 als iemand een scheve mond heeft en een verlamde arm en wanneer de spraak verward is. Hersenbe schadigingen kunnen snel optre den", vertelt Van Vugt. Naast de voorlichting op Zeeuwse markten is er 28 oktober een online webinar over beroerte en in het ziekenhuis van Terneuzen staat maandag een in- formatiekraam. Een bericht over de terugkeer van de tank in Westkapelle werd mas saal gedeeld op Facebook. De en thousiaste reacties verbazen Ivo van Beekhuizen, beheerder bij het Polderhuis, niet. Vanuit dat mu seum kijkt hij uit op de dijk en de tank. ,,Ik had de Sherman-tank de af gelopen maanden zelf ook echt gemist", vertelt hij. ,,De tank hoort bij Westkapelle, het is een monu ment uit de Slag om de Schelde. Wie heeft er nou geen foto's ge maakt bij die tank?" Als kind speelde de nu 40-jarige Van Beekhuizen nog in de tank. Hij werkt al een tijd mee met de organisatie van herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog. ,,De vrij willigers van het Bevrijdingsmu seum hebben de tank prachtig hersteld, het roest is weer weg en een dikke plamuurlaag van een vo rige renovatie is eraf. Nu zie je weer de authentieke tank die heeft geleden onder het oorlogsgeweld. Het is ook mooi dat de gemeente de restauratie volop steunde." Van Beekhuizen: ,,De wereldbe roemde tank moeten we bewaren voor de generaties die komen." Vanuit het Polderhuis kunnen de vrijwilligers de Shermantank in de gaten houden. ,,We zullen hem ook geregeld nalopen." ZATERDAG 23 OKTOBER 2021 GO Het moet wel gezegd dat ik Dus als ik te oud, vergeetachtig en krakkemikkig ben dat De naakte 12 Saskia Noort 'Ik denk de laatste tijd vaak aan vroeger' 13 Wereldeconomie Totaal ontwricht de Dode Zee KIEK! P10 16 TV De kijker raakt de weg kwijt 18 Computerkraak Leerlingen in verlegenheid gebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50